Biżuteria nazębna – nieszkodliwa ozdoba czy zagrożenie dla szkliwa?

Materiał zewnętrzny Image

W ostatnim czasie coraz częściej słyszy się o „tooth gems” czy „twinkles” - trendzie, który opiera się na zdobieniu zębów za pomocą różnego rodzaju diamentów czy cyrkonii. Warto wiedzieć, że sam pomysł biżuterii nazębnej wcale nie jest nowy; sięga bowiem plemion takich jak Majowie czy Aztekowie. Moda na diamenciki na zęby powróciła do nas wraz z ponownym zainteresowaniem się kulturą i stylem lat 80' i 90', kiedy to gwiazdy tamtejszej estrady szokowały niektórych awangardowym wyglądem, a ludzie uwielbiali się wyróżniać. Biżuteria nazębna to rodzaj ozdoby, którą przymocowuje się do powierzchni zębów za pomocą specjalnego kleju. Zazwyczaj są to małe, subtelne elementy, takie jak pojedyncze diamenciki bądź złote lub srebrne ozdoby w różnych kształtach. Czy jednak aby na pewno trend ten jest bezpieczny dla naszych zębów?

Fakty i mity na temat biżuterii nazębnej. Sprawdź, co warto wiedzieć!

Wbrew pozorom i powszechnym mitom, ozdoby nazębne w żaden sposób nie naruszają powierzchni zęba, a zakładanie jednej ozdoby zazwyczaj zajmuje wyłącznie kilka minut. Co więcej, dziś zabieg zakładania biżuterii nazębnej znaleźć można w ofercie wielu gabinetów stomatologicznych! Osoby zajmujące się zdobieniem zębów zazwyczaj mają w swojej ofercie kryształy, cyrkonie, wzory z białego czy złotego złota, a także kamienie szlachetne – rubiny, szafiry czy diamenty. Nie zaleca się zakładania biżuterii nazębnej w kilku konkretnych przypadkach:
• gdy osoba chcąca ozdobić swoje zęby nosi aparat ortodontyczny;
• kiedy osoba wykazuje uczulenie na materiały dentystyczne;
• w momencie gdy stwierdzi się, że osoba ma problem z dziąsłami;
• w sytuacji, gdy higiena jamy ustnej jest szczególnie zaniedbana.

W takich momentach można spotkać się z odmową wykonania biżuterii przez specjalistę, jednak zarówno problemy z dziąsłami oraz nieprawidłową higieną jamy ustnej są do rozwiązania – gdy ich stan się poprawi, można bez problemu ozdobić swoje zęby błyskotkami.

W związku z faktem, że biżuteria nazębna posiada charakter półtrwały, wszelkiego rodzaju pocieranie, podważanie czy uciskanie ozdoby jest w stanie spowodować jej odpadnięcie. Co więcej, by zminimalizować ryzyko utraty zdobienia, powinno się przestrzegać zaleceń po zabiegu. Wśród nich znajdują się takie rady jak:
• zakaz spożywania posiłków przez co najmniej godzinę od wykonania zabiegu;
• zakaz mycia zębów przez 12 godzin od wykonania zabiegu (następnie: czyszczenie zębów wyłącznie pastą pozbawioną właściwości wybielających);
• zakaz spożywania twardych pokarmów (np. orzeszków, popcornu) przez 12 godzin od wykonania zabiegu.

Jak przebiega założenie biżuterii nazębnej?

Zabieg zakładania biżuterii nazębnej jest stosunkowo krótki; ilość czasu poświęconego przez specjalistę uzależniona jest przede wszystkim od ilości zakładanych ozdób. Osoba wykonująca ozdobę na ząb najpierw sprawdzi stan zdrowia jamy ustnej, po czym – gdy zaistnieje taka potrzeba – odpowiednio przygotuje ząb do dalszej obróbki (np. oczyszczając płytkę nazębną). Po dobraniu biżuterii, jest ona przyklejana za pomocą specjalnego kleju i utwardzana za pomocą lampy polimeryzacyjnej. Wspomniany klej to produkt stomatologiczny, przez co można mieć pewność, że w żaden sposób nie uszkodzi on szkliwa. Nakładanie takiej ozdoby nie boli, jednak ważne, by wykonał ją specjalista.

Obecne zainteresowanie diamencikami na zębach powoduje, że coraz więcej osób chce zacząć wykonywać je innym. Istnieją nawet specjalne kursy, które umożliwiają zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej w zakresie zakładania różnego rodzaju biżuterii na zęby. Aby jednak wykonywać to w sposób bezpieczny, należy wyposażyć się w niezbędny sprzęt – między innymi sprawdzoną lampę polimeryzacyjną czy okulary ochronne. Można je znaleźć między innymi na stronie sklepu LUBDENT. Należy pamiętać, by dokonywać zakupu ozdób i elementów do ich zakładania u sprawdzonych producentów, którzy w przypadku wystąpienia jakichkolwiek pytań będą w stanie udzielić satysfakcjonujących odpowiedzi.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =