Radni uczcili 85. rocznicę poświęcenia Zakładów Południowych i Osiedla Stalowa Wola

Image

85 lat temu, 14 czerwca 1939 roku odbyło się uroczyste poświęcenie Zakładów Południowych i osiedla Stalowa Wola z udziałem Prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Radni uczcili ten dzień składając kwiaty pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego.

Był to symboliczny początek nowo powstałego ośrodka przemysłowego. Budowa na nieuzbrojonym terenie trwała zaledwie 26 miesięcy i 26 dni, a w chwili uroczystości Zakłady Południowe już od paru miesięcy produkowały stal jakościową i sprzęt artyleryjski, elektrownia dawała prąd, także do sieci krajowej, a na osiedlu, w komfortowych warunkach mieszkało 4 tysiące osób, mając do dyspozycji pełną infrastrukturę techniczną i socjalną.

Jednym z punktów odbywającej się 14 czerwca sesji Rady Miasta było złożenie kwiatów pod pomnikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego na ulicy Staszica. Jak czytamy w uchwale, radni po 85 latach wciąż chcą kultywować pamięć o początkach miasta, będąc dumnym z naszych poprzedników, którzy kładli podwaliny Stalowej Woli. To dziedzictwo przetrwało trudny czas wojny i stanowi świadectwo etosu pracy i dalekowzrocznej polityki przedwojennego pokolenia Polaków. Jako wybrani przez mieszkańców do sprawowania władzy samorządowej, radni oddali hołd budowniczym miasta podkreślając, że chcą kontynuować wartości, jakie im przyświecały w tamtych czasach: rzetelność, pracowitość, troska o społeczność lokalną, dążenie do integracji mieszkańców, wywodzących się z różnych stron Polski, repezentujących wielość tradycji, obyczajów, zapatrywań.

W tym roku, 22 sierpnia, przypadnie także 50. rocznica śmierci Eugeniusza Kwiatkowskiego, przedwojennego wicepremiera i ministra skarbu, któremu Stalowa Wola, tak jak cały Centralny Okręg Przemysłowy, zawdzięcza swoje istnienie. Ten wielki polityk i działacz gospodarczy dawał przykład współpracy ponad podziałami politycznymi dla osiągnięcia rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego Polski. Dzieckiem tej postawy jest także powstanie Stalowej Woli. Radni chcą, by ten etos stanowił niezmienny element naszej stalowowolskiej tożsamości.

Przewiń do komentarzy
Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.