Jubileusz 25-lecia Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej

Image

13 czerwca 2024 r. z okazji jubileuszu 25-lecia istnienia Stalowowolskiego Ośrodka Wsparcia i Interwencji Kryzysowej (SOWiIK), w auli Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli, odbyła się Konferencja „Jestem, czuję, interweniuję”.

SOWiIK, funkcjonujący od 25 lat, jest instytucją powiatową o szerokim zakresie wsparcia, dostępną całodobowo przez cały rok, również w niedziele i święta. Mieszkańcy powiatu stalowowolskiego mogą korzystać z bezpłatnej pomocy w sytuacjach kryzysowych, takich jak przemoc domowa, konflikty rodzinne, żałoba, utrata bliskiej osoby, zdarzenia losowe (np. wypadki komunikacyjne), problemy wychowawcze czy sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu.

W ramach ośrodka oferowane są usługi wsparcia psychologicznego oraz porady prawne. Kluczową rolą SOWiIK jest także prowadzenie hostelu, który zapewnia schronienie osobom w kryzysie, gdy ich rodzina nie jest w stanie udzielić im potrzebnej ochrony. Hostel służy mieszkańcom powiatu, którzy doświadczyli przemocy, zostali ofiarami pożarów, powodzi, katastrof budowlanych czy innych nagłych zdarzeń.

W programie konferencji znalazły się ciekawe wykłady, a prelegentami byli prof. Jacek Pyżalski, który przedstawił temat „Wypalenie zawodowe i zaangażowanie w profesjach pomocowych – co niszczy i co wspiera”, a także Sabina Lasok-Chwiedoruk, która wygłosiła wykład pt. „Dentysta, badanie krwi, trening, superwizja – dolegliwa konieczność czy realne wsparcie? Organizacja procesu superwizji oraz nastawienie do niej superwizanta jako czynniki chroniące przed wypaleniem zawodowym”.

Konferencja „Jestem, czuję, interweniuję” była ważnym wydarzeniem, które podkreśliło znaczenie wsparcia w sytuacjach kryzysowych i rolę, jaką pełni SOWiIK w społeczności powiatu stalowowolskiego.

– Stalowowolski Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej to dla nas niezmiernie ważna instytucja. Zdajemy sobie z tego doskonale sprawę jako samorządowcy, ale jeszcze lepiej wiedzą o tym te osoby, które w różnych dramatycznych dla siebie okolicznościach, uzyskiwały tu schronienie oraz pomoc prawną i psychologiczną. Przez te wszystkie lata SOWiIK obejmował swoją opieką m.in. powodzian, uchodźców, ofiary przemocy domowej oraz wielu innych potrzebujących. Dziękuję jego pracownikom oraz kolejnym dyrektorom za pełną poświęcenia, ale i pięknych owoców pracę – mówi starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =