Dlaczego odbiór elektroodpadów jest tak istotny?

Materiał zewnętrzny Image

W dobie pojawiających się na rynku technologicznym coraz to nowszych sprzętów i urządzeń, należy zdawać sobie sprawę, jak istotne znaczenie ma prawidłowy odbiór elektroodpadów.

W dobie pojawiających się na rynku technologicznym coraz to nowszych sprzętów i urządzeń, należy zdawać sobie sprawę, jak istotne znaczenie ma prawidłowy odbiór elektroodpadów. Producenci sprzętów elektronicznych proponują użytkownikom coraz to nowsze modele wzbogacane w coraz nowocześniejsze funkcje. Dlatego też użytkownicy bardzo często pozbywają się swoich urządzeń nawet wówczas, gdy działają one w sposób prawidłowy. Dlaczego należy ze szczególną uwagą podchodzić do pozbywania się zużytych i starych sprzętów?

Elektrośmieci zagrożeniem dla środowiska naturalnego

W kategorię elektrośmieci wpisują się zużyte urządzenia lub stare sprzęty, którymi użytkownik nie jest już zainteresowany. Nie oznacza to jednak, iż elektroodpady powinny być umieszczane w tradycyjnych kontenerach na śmieci komunalne – wręcz przeciwnie, ich pozbycie się powinno przebiegać w odpowiedni sposób. Przede wszystkim odbiór elektroodpadów Warszawa musi być realizowany przez upoważnioną do tego celu firmę, np. Proeko recykling. Do jej zadań należy przewiezienie elektrośmieci w miejsce utylizacji lub składowania. Niewłaściwe postępowanie ze zużytymi sprzętami oraz starymi urządzeniami może mieć poważne konsekwencje dla ochrony środowiska naturalnego, zdrowia publicznego, zasobów naturalnych czy aspektów społecznych oraz ekonomicznych.

Obrazek


Elektroodpady zawierają szereg szkodliwych substancji chemicznych i metali ciężkich (np. ołów, rtęć, kadm, bromowane związki ogniowe, polichlorowane bifenyle). Niewłaściwa utylizacja elektrośmieci lub składowanie ich w nieodpowiednich miejscach może doprowadzić do przedostania się niebezpiecznych związków do gleby, wód gruntowych i powietrza, doprowadzając tym samym do ich skażenia.

Elektroodpady niebezpieczne dla zdrowia publicznego

Dodatkowo niewłaściwe postępowanie z elektroodpadami stanowić może również duże zagrożenie dla zdrowia publicznego – np. zatrucie środowiska czy zanieczyszczenie żywności. W obu przypadkach najbardziej narażone są dzieci oraz kobiety w ciąży. Należy także podkreślić, iż wiele elektrośmieci zawiera substancje rakotwórcze. Odpowiedni wywóz śmieci Warszawa, czyli zużytych i starych urządzeń, przyczynia się również do zachowania zasobów naturalnych, bowiem recykling elektroodpadów pozwala na odzyskanie cennych surowców – np. metali szlachetnych (złoto, srebro) czy metali kolorowych (miedź, aluminium). W konsekwencji mogą być one ponownie wykorzystane do produkcji nowych urządzeń. Zmniejszenie zużycia surowców naturalnych zmniejsza także presję na eksploatację nowych zasobów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =