Na ile mandatów może liczyć Podkarpacie w Europarlamencie?

Image

W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W 13 okręgach wyborczych zdecydujemy, kto znajdzie się wśród 53 naszych przedstawicieli.

Europejczycy podczas tegorocznych wyborów wybiorą aż 720 europosłów. Polacy będą mieć 52 swoich reprezentantów. Więcej mandatów będą mieć europosłowie z: Niemiec (96), Francji (81), Włoch (76), Hiszpanii (61). Wróćmy jednak do naszego kraju…

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że od naszej frekwencji będzie zależeć, czy Podkarpacie będzie mieć 2, czy 3 mandaty. Warto tu podkreślić, że w naszym województwie startuje 69 osób, w tym 32 kobiety i 37 mężczyzn. Na listach różnych ugrupowań politycznych znalazło się kilku kandydatów do Europarlamentu ze Stalowej Woli bądź z okolicznych powiatów.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny, podczas piątkowej konferencji prasowej, zaapelował do mieszkańców, aby skorzystali ze swojego obywatelskiego przywileju i poszli na wybory.

- Chciałbym bardzo mocno zaapelować do wszystkich mieszkańców Stalowej Woli, aby w najbliższą niedzielę skorzystali z naszego ważnego prawa, aby w wyborach do europarlamentu wybrali naszych przedstawicieli, by zagłosowali korzystając ze swojego obywatelskiego prawa. Są to bardzo ważne wybory, które również decydują o tym, jak żyjemy w Stalowej Woli. To są wybory, które będą decydowały o przyszłości Europy, o tym jakim krajem będzie Polska we wspólnocie europejskiej. Bez wątpienia chcemy być w Europie, chcemy tworzyć Unię Europejską. Skorzystajmy z prawa wyborczego, wybierzmy naszych przedstawicieli. Apeluję bardzo mocno do wszystkich mieszkańców, niezależnie od ich prywatnych poglądów politycznych- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

5 lat temu, w okręgu nr 5, który obejmuje swoim zasięgiem całe województwo podkarpackie, głosowało 44,24% osób do tego uprawnionych. Frekwencja w kraju wyniosła 45,68%.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =