Gdzie i dlaczego warto studiować sztuczną inteligencję?

Materiał zewnętrzny Image

Dlaczego warto studiować sztuczną inteligencję? Gdyż jest to technologia bardzo przyszłościowa, która już zrewolucjonizowała podejście do pracy intelektualnej. Tak, jak kiedyś maszyny zrewolucjonizowały podejście do pracy fizycznej, tak teraz sztuczna inteligencja rewolucjonizuje podejście do pracy umysłowej. Ma ona co prawda swoje ograniczenia, ale nie zmienia to faktu, że budzi ogromne nadzieje związane z poprawą jakości i wydajności pracy. Przedsiębiorstwom brakuje tylko jednego - pracowników z odpowiednimi kompetencjami w tym zakresie. Firmy konkurujące na globalnym rynku poszukują coraz lepszych metod zarządzania kosztami, łańcuchami dostaw i procesami produkcyjnymi. Sztuczna inteligencja otwiera przed nimi zupełnie nowe możliwości optymalizacji prowadzonej działalności. Dlatego też specjaliści w zakresie stosowania uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji z całą pewnością znajdą dobrze płatne stanowiska w przedsiębiorstwach produkcyjnych.

Czy trzeba skończyć informatykę, żeby zajmować się sztuczną inteligencją? Jeżeli Twoim marzeniem jest stworzyć nowe algorytmy sztucznej inteligencji, to zdecydowanie warto studiować informatykę. Ale jeżeli chcesz wdrażać metody sztucznej inteligencji w codziennym życiu, to przydadzą się studia, które łączą w sobie metody uczenia maszynowego i konkretną wiedzę z wybranego obszaru. Dlatego na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym w Stalowej Woli powstał unikalny kierunek w skali całego kraju - Inteligentne systemy i technologie produkcji. Na tym kierunku sztuczna inteligencja łączy się z technologiami produkcji, dronami, robotami i nowoczesnym zarządzaniem. W jaki sposób powstał ten kierunek? Po prostu! Najpierw wyrzuciliśmy wszystko, co istniało do tej pory do kosza. Następnie zaproponowaliśmy przedmioty praktyczne, do których posiadamy najlepszy i najbardziej profesjonalny sprzęt w tej części Polski. Co otrzymaliśmy? Kierunek, na którym jedynie 20% zajęć to wykłady, a cała reszta realizowana jest w formie laboratoriów, projektów, ćwiczeń i praktyk. Oznacza to, że większość czasu studenci spędzają w małych grupach zdobywając konkretne umiejętności i kompetencje praktyczne. Mamy świadomość, że taki poziom intensywności proponowanego przez nas programu jest dość wymagający, jednak ogromne inwestycje w wyposażenie i sprzęt powodują, że musi on pracować na pełnych obrotach. Poza tym, wielka na 1400 hektarów strefa przemysłowa zlokalizowana w Stalowej Woli potrzebuje inżynierów praktyków, a nie teoretyków.

Jak już wspomnieliśmy Wydział Mechaniczno-Technologiczny (WMT) Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli to dynamicznie rozwijająca się jednostka akademicka, oferująca nowoczesne i praktyczne kształcenie inżynierskie. W odpowiedzi na zmieniające się potrzeby rynku pracy, WMT stale unowocześniamy swoją ofertę edukacyjną, przygotowując przyszłych inżynierów do wyzwań współczesnej gospodarki.

WMT oferuje studia inżynierskie i magisterskie, zarówno stacjonarne, jak i niestacjonarne na kierunkach:
1. Inteligentne systemy i technologie produkcji (studia inżynierskie) - to nowość w ofercie WMT, łącząca sztuczną inteligencję z technologiami produkcyjnymi. Studenci uczą się programowania komputerów, mikrokontrolerów, obrabiarek CNC, sterowników PLC oraz obsługi robotów i dronów. Kierunek ten przygotowuje do pracy w firmach stosujących inteligentne systemy wspomagania produkcji oraz do prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
2. Zarządzanie i inżynieria produkcji (studia inżynierskie) - kierunek ten oferuje wiedzę z zakresu inżynierii produkcji, ekonomii i zarządzania. Studenci są przygotowywani do projektowania i nadzorowania systemów produkcyjnych, opracowywania technologii produkcji oraz zarządzania procesami produkcyjnymi. Program obejmuje również nowoczesne technologie przemysłowe, programowanie robotów, uczenie maszynowe, odnawialne źródła energii oraz cyberbezpieczeństwo.
3. Mechanika i budowa maszyn (studia magisterskie) - na tym kierunku studenci zdobywają wszechstronną wiedzę z zakresu technologii konstrukcji i eksploatacji maszyn, robotyki i automatyki. Absolwenci są przygotowani do pracy jako projektanci, konstruktorzy, technolodzy oraz pracownicy nadzoru produkcyjnego. Kierunek oferuje specjalizacje związane z automatyzacją i robotyzacją produkcji oraz wykorzystaniem technik komputerowych w procesach produkcyjnych.

Studia na WMT to nie tylko nauka. Stawiając na komfort studentów udało nam się zorganizować plan zajęć tak, by odbywały się one w ciągu trzech dni w tygodniu, co pozwala na dodatkową pracę, rozwijanie pasji lub odpoczynek w pozostałe dni. Studenci niestacjonarni natomiast mają zajęcia wykładowe online oraz zjazdy w weekendy.

Osoby, które zdecydują się podjąć studia na WMT mogą liczyć również na różne formy wsparcia finansowego, w tym stypendia rektora, socjalne oraz dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, mogą ubiegać się o Stypendium Prezydenta Miasta Stalowa Wola, co jest dodatkowym atutem dla studentów wydziału.

Jeśli jesteś ciekawy, jak buduje się roboty, jak działa sztuczna inteligencja, jak pilotować drony, lub chcesz zdobyć umiejętności potrzebne do awansu, dołącz do nas na Wydziale Mechaniczno-Technologicznym PRz w Stalowej Woli. To Ty decydujesz, kiedy i gdzie się uczysz. Daj sobie szansę na ciekawe studia i satysfakcjonującą pracę! Czekamy właśnie na Ciebie!

Rekrutacja 2024 Politechnika w Stalowej Woli / Wydział Mechaniczno-Technologiczny Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli (prz.edu.pl)

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =