Szpital zyskał 2 nowoczesne aparaty ultrasonograficzne. Badania będą jeszcze dokładniejsze

Image

Powiatowy Szpital Specjalistyczny w Stalowej Woli zakupił 2 nowoczesne aparaty ultrasonograficzne o szerokiej możliwości badań diagnostycznych z zakresu USG. To swoistego rodzaju Mercedesy wśród tego typu urządzeń. Dzięki tak dokładnemu sprzętowi pacjenci nie będą odsyłani na tomograf czy rezonans magnetyczny, bowiem zakupione aparaty ultrasonograficzne są niezwykle precyzyjne.

Aparaty ultrasonograficzne będą wykorzystywane dla szerokiego panelu badań m.in.: stawów, skóry, piersi, węzłów chłonnych, tarczycy, echa serca itd. Z nowego sprzętu bardzo zadowolona jest kadra medyczna, która podkreśla, że nastąpił bardzo duży przeskok, jeśli chodzi o dokładność urządzeń.

- Mamy teraz aparat nowej generacji. Jest on o wiele dokładniejszy i nowocześniejszy niż nasz wcześniejszy. Myślę, że jest to aparat, który pomoże wykryć nawet najdrobniejsze zmiany nowotworowe, bądź nowotwory łagodne, typu włókniaki, czy torbiele- mówi Bożena Dec, kierownik zespołu techników Pracowni Diagnostyki Obrazowej.

Jak podkreśla starosta Janusz Zarzeczny powiat stalowowolski pozyskał z programu SOR- owskiego z Ministerstwa Zdrowia około 13 mln zł. Z tej puli wydano prawie 1,5 mln zł właśnie na aparaty ultrasonograficzne.

- Będziemy realizowali wydatki z tego programu. Mamy w planach zakupy nowych aparatów RTG, też najwyższej klasy oraz tomografu komputerowego. Na sprzęt wydamy część środków, a 4- 5 mln zł wydamy na podjazd dla karetek, które tam do tej pory podjeżdżały. Mamy w planie budowę nowej stacji dla karetek, ale trzeba na to poczekać 2- 3 lata- mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Profilaktyka pod kątem wykrywania zmian w piersiach

Szpital z okazji Dnia Matki organizuje akcję profilaktyczną, która promuje badania piersi aparatem USG.

- Każda kobieta, która do nas przyjdzie, będzie miała wykonane badanie USG piersi na nowym sprzęcie, przez nowych specjalistów zatrudnionych u nas w szpitalu, którzy będą przyjeżdżać do tego typu badań. Wszyscy wiemy, że USG piersi jest badaniem praktycznie podstawowym, jeśli chodzi o wstępną diagnostykę schorzeń gruczołu piersiowego. Był problem z dostępem do tego typu badań, ze względu przede wszystkim na brak specjalistów, którzy mają na tyle doświadczenia, żeby móc swobodnie wykonywać te badania. Pozyskaliśmy lekarzy- radiologów, cieszymy się z tego. Dziś rozpoczynamy u nas na nowo wykonywanie tego typu badań na szerszą skalę- mówi Monika Pachacz- Świderska, dyrektor stalowowolskiego szpitala.

Przy okazji profilaktyki pod kątem wczesnego wykrywania raka piersi warto wspomnieć, że kobiety od 45 do 74 roku życia są objęte refundowanymi przez NFZ badaniami mammograficznymi. Zmiana ta weszła w życie w listopadzie 2023 roku. Wcześniej z takich badań nieodpłatnie mogły skorzystać kobiety w wieku 50- 69 lat.

- W naszej pracowni robimy również badania mammograficzne. Są to badania z użyciem promieni X i one są przeznaczone dla kobiet powyżej 40 roku życia. Dla młodszych kobiet jest bardziej zalecane badanie USG, ponieważ jest mniej inwazyjnym badaniem niż promieniowanie. Tego typu badania są często wykonywane w mammobusach, wykonywane są też jako badania przesiewowe, ale bardziej dokładnym badaniem jest to robione na aparacie stacjonarnym, który jest dokładniejszy- wyjaśnia Bożena Dec, kierownik zespołu techników Pracowni Diagnostyki Obrazowej.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.