Handel ludźmi? Przed MDK stanął Escape Truck

Image

Łamanie szyfrów, rozwiązywanie łamigłówek. Umielibyście wydostać się z pomieszczeń, gdzie zamknęli was handlarze ludźmi? Na Plac Piłsudskiego zawitał specjalny truck z pokojem mrocznych zagadek.

Przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli, w ramach nowatorskiego projektu edukacyjnego związanego z problematyką handlu ludźmi, stanął specjalny samochód.

Projekt Escape Truck zwraca uwagę na ważne w dzisiejszych czasach zagadnienie handlu ludźmi. To projekt holenderskiej Policji i holenderskiej fundacji Reshape, powstały przy współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Polsce i Uniwersytetu Wrocławskiego. Do niego zaproszona została polska Policja i Straż Graniczna. Projekt ma na celu przede wszystkim podniesienie świadomości społecznej na temat handlu ludźmi.

- My, mając świadomość tego, że każdy z nas może stać się ofiarą handlu ludźmi podejmujemy różnego rodzaju działania, projekty, aby podnosić świadomość obywateli i zapobiegać temu procederowi. Dzisiaj Escape Truck to nic innego jak pokój zagadek na naczepie pojazdu ciężarowego. Każdy kto ukończył 16 lat będzie mógł dzisiaj wejść do pomieszczeń, które odwzorowują pomieszczenia, warunki, w jakich przebywają osoby, które stały się ofiarami handlu ludźmi. Na wstępie usłyszą prawdziwą historię osoby, która padła ofiarą handlu, następnie ich zadaniem będzie rozwiązywanie różnych zagadek, łamanie szyfrów po to, aby się z tych pomieszczeń uwolnić. Podczas przejścia przez te pomieszczenia będą wyczuwać różne nieprzyjemne zapachy, słyszeć odgłosy. To wszystko ma na celu odwzorowanie tych warunków. Ta gra to nie tylko projekt edukacyjny, ale również uwrażliwienie osób na trudne tematy, jakim niewątpliwie jest handel ludźmi- mówi aspirant Małgorzata Kania, oficer prasowy KPP w Stalowej Woli.

Projekt przedstawiany jest przed wakacjami, bo właśnie podczas lata i wyjazdów w nieznane miejsca dochodzi do zawierania nowych znajomości, traci się czujność i podejmuje ryzykowne decyzje, a to może prowadzić do handlu ludźmi. Z tym problemem spotykają się statystycznie głównie osoby po 16 roku życia, ale dotyczy on wszystkich. Dlatego też zaproszono dziś na Plac Piłsudskiego uczniów okolicznych szkół. Dzięki uwrażliwieniu ich na różnego rodzaju sytuacje, będą mogli lepiej uchronić się przed ewentualnym zagrożeniem w przyszłości.

- Pomieszczenia były na tyle dobrze zrobione, że ich przejście wzbudzało emocje, których nie da się opisać. Trzeba to samemu przeżyć, ale ogólnie jesteśmy zadowolone z tego projektu, bo doświadczenie jest naprawdę niesamowite- mówi Kinga z „Sikorskiego”, która wraz z koleżankami wzięła udział w „przejściu” komnaty tajemnic.

Celem projektu jest dotarcie z działaniami profilaktycznymi w obszarze przeciwdziałania handlowi ludźmi oraz podnoszenie świadomości wśród społeczeństwa. Projekt adresowany jest do osób, które ukończyły 16 lat. W trakcie wydarzenia będzie możliwość oddania krwi i osocza w krwiobusie oraz zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Wóz będzie stał na Placu Piłsudskiego do godz. 18:00.

Handel ludźmi to przestępstwo o globalnej skali. Jest trzecim pod względem dochodów nielegalnym biznesem (po handlu bronią i narkotykami). Polska jest jednocześnie krajem pochodzenia, krajem tranzytowym oraz krajem docelowym dla ofiar tego procederu. Handel ludźmi stanowi współczesną formę niewolnictwa. Obecnie najczęstszą formą handlu ludźmi jest wykorzystanie do pracy przymusowej, drugą z kolei jest zmuszanie do pracy w sex biznesie.


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =