Wciąż modne oszustwo „na wypadek”

Image

74- letnia mieszkanka powiatu niżańskiego padła ofiarą oszusta. Kobieta chcąc pomóc synowi, który rzekomo spowodował śmiertelny wypadek i potrzebował pilnie pieniędzy, przekazała ponad 100 tys. zł obcym. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Oszuści wykorzystają najróżniejsze metody i sposoby żeby zdobyć nasze pieniądze. Dzwonią z informacją, że ktoś bliski spowodował wypadek i trzeba zapłacić określoną kwotę, aby uniknąć sankcji karnych, w tym aresztowania. Następnie zjawiają się obce osoby, aby odebrać od nas pieniądze.

Taki właśnie telefon odebrała mieszkanka powiatu niżańskiego. Przed godz. 16:00 do pokrzywdzonej zadzwoniła nieznana kobieta, która przedstawiła się jako funkcjonariuszka Policji. Rzekoma policjantka powiedziała seniorce, że jej syn spowodował śmiertelny wypadek, w którym zginęła ciężarna kobieta. W dalszej części rozmowy przekazała, że jej syn potrzebuje 200 tys. zł, aby nie trafić do więzienia.

Podczas telefonicznej rozmowy oszustka poleciła 74- latce aby przygotowała pieniądze, które miał odebrać adwokat jej syna. Kobieta zastosowała się do przekazanych poleceń. Wkrótce pod jej domem zjawił się mężczyzna, który odebrał od niej przygotowaną gotówkę. Kobieta przekazała ponad 100 tys. zł.

Pamiętajmy żeby nie wpuszczać do domu nieznajomych osób, nie przekazywać obcym pieniędzy, ani nie przelewać ich na podane przez osoby nieznajome konta. Jeśli ktoś informuje nas o jakimś wydarzeniu w rodzinie, trzeba zadzwonić i potwierdzić taką informację. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy natychmiast poinformować Policję.

Jak nie paść ofiarą oszustwa? Policja przypomina:

• Bądź ostrożny w kontakcie z nieznajomym.

• Nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz. Nie ufaj osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół.

• Zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc”, kontaktując się osobiście: wykonaj telefon lub skontaktuj się bezpośrednio z tym, kogo dotyczy sprawa.

• Nie działaj w pośpiechu i ewentualnie odłóż termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

• Wszelkie telefoniczne prośby o pomoc (także z zagranicy), grożą utratą pieniędzy. Nie przekazuj pieniędzy obcym, ani nie przelewaj pieniędzy na wskazane konto bankowe.

• Gdy ktoś dzwoni w takiej sprawie i pojawia się jakiekolwiek podejrzenie, że to może być oszustwo, koniecznie powiadom Policję - nr tel. 112.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =