Co to jest lokata automatyczna i jak działa?

Materiał zewnętrzny Image

Lokata automatyczna to rodzaj depozytu proponowanego przez banki, który umożliwia klientom oszczędzanie pieniędzy i jednoczesne generowanie zysków. Chociaż opis ten może sugerować, że jest to usługa przeznaczona tylko dla bogatych, to w rzeczywistości nie ma takiego wymogu. Wiele banków proponuje lokatę automatyczną klientom o różnych poziomach dochodów i oszczędności. Jak działa lokata automatyczna i jakie są jej zalety?

Lokata automatyczna – jak działa?

Lokata automatyczna to rodzaj depozytu dostępny dla klientów bankowych, którzy posiadają wystarczającą ilość środków na swoim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Zgoda na założenie lokaty jest konieczna, jednak po przekroczeniu określonej kwoty na koncie lokata zostaje utworzona automatycznie. Pozwala to na generowanie dodatkowych zysków z oszczędności, bez potrzeby aktywnego działania ze strony klienta. Oprocentowanie lokaty zależy od obowiązujących stóp procentowych Narodowego Banku Polskiego. Istnieje wiele różnych wariantów lokaty automatycznej, takich jak np. lokata jednodniowa automatyczna czy automatyczna lokata nocna. Lokata automatyczna nie jest zarezerwowana tylko dla bogatych klientów, ale jest dostępna dla każdego, kto spełnia warunki banku.

Przed założeniem lokaty automatycznej musisz najpierw wyrazić zgodę. W przypadku takich depozytów to bank inicjuje propozycję założenia lokaty, a nie klient, co jest jedną z cech charakterystycznych tego instrumentu finansowego. Bank oferuje bogatym klientom, którzy mają nadwyżkę środków na swoim koncie osobistym powyżej określonej kwoty, aby założyli lokatę. W ten sposób bank zamraża część pieniędzy i zaczyna naliczać odsetki od określonej kwoty.

Lokata automatyczna kontra inne lokaty – na czym polega różnica?

Jedna z różnic dotyczy formalności związanych z otwarciem lokaty. Klient przystaje na propozycję otwarcia lokaty automatycznej, co oznacza, że będzie ona odnawiana automatycznie, bez konieczności każdorazowego wyrażania zgody. Jeden dokument umożliwia kilkukrotne otwieranie lokat automatycznych – zawsze wtedy, gdy kwota środków na koncie przekroczy ustalony limit. Z tego powodu lokatę automatyczną mogą założyć jedynie osoby posiadające na koncie środki powyżej danej, wymaganej przez bank kwoty. W przypadku lokat terminowych jest odmiennie, ponieważ każdorazowo musisz podpisać umowę i określić parametry lokaty wraz z bankiem. Jeśli chcesz lepiej rozeznać się w tematyce lokat, odwiedź stronę terminowe-lokaty.pl.

Lokata automatyczna – korzyści

Jakie są zatem korzyści z lokat automatycznych? Główną zaletą automatycznej lokaty jest to, że nie musisz martwić się o podpisywanie kolejnych umów dotyczących założenia depozytu. Nie musisz również pamiętać o składaniu nadwyżki na lokacie terminowej za każdym razem. Wystarczy, że jednorazowo wyrazisz zgodę na automatyczną lokatę, a gdy saldo Twojego rachunku przekroczy określoną kwotę, nadwyżka zostanie wpłacona na lokatę i zwiększy kapitał, od którego naliczane są dla Ciebie odsetki.

Lokaty automatyczne – podsumowanie

Odpowiednio dobrana do potrzeb i posiadanych środków lokata może pomóc w ochronie pieniędzy przed utratą wartości, a także wygenerowaniu zysków. Podsumowując, mechanizm działania lokaty automatycznej polega na tym, że bank automatycznie przenosi nadwyżki zgromadzone na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym klienta na lokatę. W ten sposób środki są inwestowane w sposób bezpieczny i przynoszący zysk. Zazwyczaj minimalna kwota wymagana do założenia takiej lokaty jest stosunkowo wysoka, a czas trwania depozytu jest z góry ustalony. Lokata automatyczna może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają wysokie oszczędności, ale nie chcą lub nie potrafią inwestować samodzielnie. Odpowiednio dobrana lokata automatyczna może przynieść korzyści finansowe i pozwolić na zwiększenie zysków. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie wiąże się z pewnymi kosztami, a decyzja o założeniu takiej lokaty powinna być starannie przemyślana.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:[/b][/b] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Automatyczne-przedluzenie-lokaty-To-zwykle-dobry-interes-ale-tylko-dla-banku-8484289.html

https://direct.money.pl/artykuly/porady/co-to-jest-lokata-automatyczna

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =