Oddział Dermatologii przeniesiony w inne miejsce

Image

Po wielu latach udało się przenieść szpitalny oddział Dermatologii w nowe miejsce. Tym samym znacząco poprawiły się warunki zarówno dla pacjentów, jak i personelu medycznego.

W 1938 rok powstał budynek, w którym do tej pory znajdowała się Dermatologia. Wcześniej mieścił się tam Oddział Chorób Zakaźnych. W 1956 roku utworzono Poradnię Dermatologiczną, która obejmowała duży obszar budynku. Lekarz Kazimierz Wojas, który jako dermatolog przyjmował w tej poradni, wspólnie z ówczesną dyrekcją szpitala, podjął starania o to, by powstał pododdział albo oddział Dermatologii. W 1965 roku w miejsce oddziału Zakaźnego, który przeniósł się do Nowej Dęby, uruchomiono oddział Dermatologii. Był to początkowo oddział 16- łóżkowy. I był on jedyny w ówczesnym województwie tarnobrzeskim, a obejmował bardzo duży obszar, jeśli chodzi o dostępność dla pacjentów. Potrzeby były ogromne. Sukcesywnie na oddziale pojawiało się coraz więcej łóżek. Ich liczba wzrosła z 16 do 22, a później do 51. Przez długie lata funkcjonowania oddziału zmieniały się warunki sanitarno- epidemiologiczne, budowlane, jeśli chodzi o bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Szpital, tak naprawdę, dostawał warunkowe pozwolenie na funkcjonowanie budynku. Nieustannie podejmowano starania żeby znaleźć nową lokalizację dla oddziału Dermatologii. Lekarz Kazimierz Wojas prowadził ten oddział do 2009 roku, potem przejęła go Leokadia Kałdan, a następnie Jerzy Maciąg, który już 15 lat kieruje nim z powodzeniem. Jego olbrzymim marzeniem od samego początku było stworzenie lepszych warunków dla pacjentów, bo dermatologia to jest specyficzny obszar medycyny, gdzie bezpieczeństwo sanitarno- epidemiologiczne, higieniczne, dla chorej skóry jest bardzo istotne. Infekcje skórne, rozległe rany stanowią przecież otwarte wrota dla potencjalnych zakażeń.

- Chcielibyśmy poinformować pacjentów, że przenieśliśmy Dermatologię ze starego budynku do nowej lokalizacji, po starym oddziale Kardiologii zachowawczej, który tu, w tym miejscu funkcjonował. W tej chwili mamy 3 lekarzy specjalistów dermatologii i 7 rezydentów. Cieszy nas to, że młodzi lekarze do nas przychodzą i chcą się u nas kształcić. Jest to duża liczba, 7 rezydentów na oddziale, to jest bardzo ładny wynik. Mamy ciągle chętne osoby do tego, żeby do nas przychodzić i podejmować tę specjalizację. Pan doktor Maciąg wprowadza nowe metody leczenia i chce poszerzać zakres działalności. Mamy świetny zespół pielęgniarek, 11 pielęgniarek etatowych, zespół jest uzupełniany również pielęgniarkami na umowach cywilnoprawnych. Do oddziału również jest przydzielony opiekun medyczny, który też pacjentami się zajmował, zwłaszcza, że w tamtej lokalizacji, na każde najprostsze badanie, trzeba było wyprowadzać pacjenta po prostu na zewnątrz, kontrolować cały czas tego pacjenta po drodze, dlatego ten personel medyczny musiał być zabezpieczony dodatkowo i stąd zatrudnienie też opiekuna medycznego do pomocy personelowi pielęgniarskiemu- wyjaśnia Monika Pachacz- Świderska, dyrektor Powiatowego Szpitala Specjalistycznego w Stalowej Woli.

Na oddziale Dermatologicznym rocznie jest ponad 1200 hospitalizacji, z kolei Poradnia Dermatologiczna udziela ponad 9 tys. porad, tymczasem chętnych jest jeszcze więcej. Jak podkreśla dyrektor placówki Monika Pachacz- Świderska, będzie zwiększona ilość godzin dostępności poradni dermatologicznej. W 2023 roku zostało przyjętych 1500 dzieci, które były pod opieką lekarzy- dermatologów, zarówno w poradni, jak i w szpitalu.

Oddział Dermatologiczny cały czas się rozwija, a dzięki środkom, które szpital ma otrzymać od miasta (300 tys. zł) powstanie Dermatologia Dziecięca. Docelowo mają powstać 2 sale dla dzieci z 4 miejscami. Mają one mieć oddzielny aneks, miejsca dla rodziców. Jeśli wszystko dobrze pójdzie zgodnie z planem, oddział zostanie otwarty za 6-7 miesięcy. W głównej mierze mali pacjenci będą leczeni z atopowego zapalenia skóry i łuszczycy metodami biologicznymi.

- Rodzice sami już pytają się, czy oddział w Stalowej Woli prowadzi leczenie biologiczne, bo oni gdzieś słyszeli, że można się leczyć w Łodzi, w Krakowie, czyli w innych ośrodkach. Mamy takie leczenie na miejscu. Innymi takimi kierunkami, które chcielibyśmy rozwijać, to rozwijanie tzw. pobytów jednodniowych, czyli właśnie w kierunku terapii fotodynamicznej, czyli leczenie raków skóry, czy rogowacenia słonecznego, które jest stanem przedrakowym, laserochirurgia, dermatochirurgia- mówi Jerzy Maciąg, lekarz kierujący Oddziałem Dermatologicznym.

Dermatologia w nowej lokalizacji funkcjonuje od 15 maja. Obecnie na oddziale jest 20 pacjentów. Starosta Powiatowy Janusz Zarzeczny podkreślił, że w nowej lokalizacji zostanie również otwarta przychodnia.

- To jest za duży oddział jak na nasze tutaj potrzeby, więc na samym początku umieścimy przychodnię, a w dalszej części będzie znajdować się oddział łóżkowy. Będę chciał jak najszybciej rozeznać temat pomocy, jeśli chodzi o sprzęt. Zdaję sobie sprawę, że dermatologia w tej chwili jest bardzo ważnym oddziałem w naszym szpitalu. Choroby skórne, to są bardzo uciążliwe choroby i wiele osób w różnym wieku na nie choruje. Bezwzględnie musimy postawić na Dermatologię- mówi Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski.

Budynek, w którym przez lata mieściła się Dermatologia przejdzie specjalną ekspertyzę. Z tego co już teraz wiadomo jego kategoria używalności, funkcjonalności, stanu technicznego to kategoria D. Nie opłaca się więc tego budynku modernizować, najprawdopodobniej zostanie on wyburzony. Plany są takie, że w miejscu po nim powstanie rozbudowane Centrum Zdrowia Psychicznego dla dorosłych i dzieci.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.