80 rocznica niemieckiej obławy budynku „Górki” – lokalu Kedywu Armii Krajowej

Image

80 lat temu, podczas obławy dokonanej przez gestapo na ul. Bełżyńskiego, zginęło 2 żołnierzy AK. Pamięć o tych bohaterach nie zaginęła i przekazywana jest kolejnym pokoleniom.

Wydarzenie miało miejsce 18 maja 1944 r. Wówczas to gestapo wtargnęło do budynku przedwojennego kina w Rozwadowie, który pełnił rolę lokalu konspiracyjnego Kedywu Armii Krajowej Obwodu Nisko- Stalowa Wola. Wskutek ataku śmierć poniosło wtedy 2 żołnierzy AK.

W sobotę 19 maja, dokładnie 80 lat po tych wydarzeniach, z inicjatywy Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli zorganizowano uroczystości rocznicowe. Rozpoczęły się one Mszą Świętą w Farze. Później uczestnicy wydarzenia przeszli z kościoła pod siedzibę Górki. Odczytano Apel Poległych, złożono kwiaty i zapalono znicze przed tablicą pamiątkową, oddano salwę honorową.

W uroczystościach udział wziął wicestarosta stalowowolski Stanisław Sobieraj, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Stalowowolskiego Wojciech Chodorek i radna powiatowa Kamila Maziarz oraz prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, przewodnicząca Rady Miasta Agata Krzek i inni.

Foto: Powiat Stalowowolski

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.