Gałązki Sosny 2024 przyznane. Na scenie: Laura Łącz, Kasia Moś, Milena Lange, Olivia Hausner.

Image

To już 25 taka gala. Najważniejsza nagroda przyznawana przez Miasto Stalowa Wola, jest wyrazem docenienia twórców lokalnej kultury.

Nagroda Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” to doroczna nagroda przyznawana wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury osobom, zespołom, animatorom, a także organizacjom mającym swoją siedzibę na terenie Miasta Stalowej Woli lub działającym na jego rzecz. Nagroda przyznawana jest w 5 kategoriach: literatura, wydarzenie kulturalne, debiut artystyczny, szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz w kategorii kultura cyfrowa.

Nominowani do Nagrody „Gałązka Sosny” w roku 2024

W kategorii Literatura:

1. Beata Sudoł - Kochan - nominowana za tomik wierszy "Dopóki wystarczy sił". Poetka, recenzentka, pisarka, jurorka w konkursach literackich. Jest związana ze Stowarzyszeniem Literackim "Witryna". W 2018 roku wydała książkę "Zbrodnie (nie)doskonałe”, w której zostały zebrane recenzje do tomików poezji autorów ze Stalowej Woli i okolic. W 2019 roku zadebiutowała tomikiem pt. "Linia życia". Trzy lata później wydała powieść „Uśmiech losu".

Wnioskodawcami byli: Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli oraz Stowarzyszenie Literackie "Witryna" w Stalowej Woli.

2. Alicja Katarzyna Wojdyło - nominowana za tomik wierszy "Niebieskie Płótno". Poetka, członkini Stowarzyszenia Literackiego „Witryna". Wieloletnia uczestniczka Młodzieżowych Warsztatów Literackich „Wers". Jej pierwszy tomik „Strachy na wróble" był również nominowany do Nagrody Miasta Stalowej Woli "Gałązka Sosny" w kategorii Debiut artystyczny. Jest członkinią, administratorką strony i Facebooka nieformalnej grupy „Stalowi Czytacze".

Wnioskodawcami są: Miejska Biblioteka Publiczna im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli oraz Stowarzyszenie Literackie "Witryna" w Stalowej Woli.

W kategorii Wydarzenie kulturalne:

1. Rafał Latawiec - specjalista ds. organizacji imprez w Miejskim Domu Kultury, kierownik projektu „Majówka w Stalowej Woli - Czy pamiętasz Hotklub?", realizowanego w 2023 roku. Program wydarzenia przypomniał działalność legendarnego klubu z lat 80. Wywołał mnóstwo nostalgicznych wspomnień, zgromadził wielopokoleniową publiczność, pozwolił dostrzec trwałe wartości stalowowolskiej kultury - niezależność, brak zgody na kompromisy. Interdyscyplinarny program został zrealizowany w sposób niezwykle sprawny oraz otrzymał wiele pozytywnych recenzji. Rafał Latawiec to współlaureat Nagrody "Gałązka Sosny" z roku 2013.

Wnioskodawcą był Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

W kategorii Szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki:

1. Grażyna Lewandowska- regionalistka zajmująca się dziejami Rozwadowa. Opracowała historię Nadsańskiego Banku Spółdzielczego. Jest współautorką monografii „Cmentarz parafialny w Rozwadowie" oraz autorką książki pt. "Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów- perła Stalowej Woli”, inicjatorka profesjonalnej konserwacji pochówków w kryptach klasztornych. Przewodniczka po Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli oraz jego Kryptach.

Wnioskodawca: Fundacja Dionizego Garbacza STALOVIANUM.

2. Lila Wojciak - zawodowo związana z sektorem kultury. Doświadczenie zdobyte podczas 22 lat pracy w Miejskim Domu Kultury pomogło jej w stworzeniu komórki zarządzającej kulturą w powiecie stalowowolskim. Efektem 24- letniej pracy w Starostwie były inicjatywy istotne dla budowania tożsamości regionalnej oraz wzmacniania amatorskiego ruchu artystycznego. Od 1978 roku jest aktorką Amatorskiego Teatru Dramatycznego im. J. Zmudy, inicjatorką powołania „Relacji” - ogólnopolskiego festiwalu teatralnego. Otrzymała wiele odznaczeń, nagród i wyróżnień, m.in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydenta Stalowej Woli.

Wnioskodawca: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

3. Mariusz Bajek - stalowowolski artysta, rysownik, regionalista. Tworzy od wielu lat posługując się ołówkiem - swoją ulubioną techniką rysunku. W pracach przedstawia głównie architekturę drewnianą. Jego dzieła prezentowane były na wielu wystawach krajowych, a także zagranicznych. Na szczególną uwagę zasługuje cykl wystaw pod nazwą „Cerkwie pogranicza". Za ten projekt, wraz z żoną Zofią Życińską- Bajek, otrzymał Nagrodę „Gałązka Sosny" w 2013 roku. Znany z prowadzenia autorskiej audycji pod nazwą "Rozkochać w swej ziemi", emitowanej w programie Stella Telewizja Kablowa i TV Regio.

Wnioskodawca: Zdzisław Gawęcki, Stella ZIT Sp. z o.o.

W kategorii Debiut artystyczny:

1. Klaudia Stefaniak i Jakub Stefaniak - młodzi tancerze, a zarazem rodzeństwo, którzy uczestniczą w zajęciach Klubu Tanecznego LaVolta Miejskiego Domu Kultury. Pracując z choreografką Beatą Główką osiągnęli bardzo wysoki poziom artystyczny, specjalizując się w tańcach latynoamerykańskich. Występują zarówno w składach formacji, jak również indywidualnie i w duecie. Zdobyli szereg medali, podczas turniejów reprezentując Stalową Wolę na arenie krajowej i międzynarodowej. Debiut Klaudii i Kuby miał miejsce w październiku 2023 roku. na Mistrzostwach Świata Word Artistic Dance Federation w kombinacji 3 Tańców Karaibskich i latynoamerykańskich w Ostravie. Wytańczyli wówczas I miejsce w tańcach Bachata oraz Merengue, w kategorii Youth and Adult.

Wnioskodawca: Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli.

2. Mirosław Ofiara - aktor teatru amatorskiego „Ad Hoc” w Stalowej Woli. Nominowany za wyróżniającą się kreację aktorską w spektaklu teatralnym "Łysa Śpiewaczka” Eugene’a Ionesco. Jego nietuzinkowa interpretacja dialogów głównego bohatera, Pana Smith’a, przyczyniła się do tego, iż bohater stał się wiarygodny. Przedstawienie było grane kilkukrotnie na deskach Spółdzielczego Domu Kultury w Stalowej Woli. Zdobyło dobre recenzje i cieszyło się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta. Dodatkowo sztuka została zaprezentowana podczas III Podkarpackich Konfrontacji Teatralnych Rzeszów 2023, gdzie otrzymała wyróżnienie.

Wnioskodawca: Aneta Garanty - Dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

W kategorii Kultura cyfrowa:

1. Elżbieta Skromak - kustosz i etnograf w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Pomysłodawczyni aplikacji „Przystanki naszej historii. Stalowa Wola". To łatwo dostępne narzędzie służy poznaniu historii najstarszych części Stalowej Woli, zwłaszcza wyjątkowych zabytków i ich lokalizacji. Mapki w niej zawarte ułatwiają edukację w plenerze o lokalnym dziedzictwie. Dla polskiego i zagranicznego turysty pełnią rolę Audioprzewodnika. Aplikacja jest dostępna poprzez stronę www.ekopunkty.muzuem.stalowawola.pl[/p]

Wnioskodawcy: Joanna Rybak oraz Fundacja Dionizego Garbacza STALOVIANUM.

ZWYCIĘZCY 2024

Literatura: Alicja Katarzyna Wojdyło.

Wydarzenie kulturalne: Rafał Latawiec.

Debiut artystyczny: Klaudia Stefaniak i Jakub Stefaniak.

Szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki: Grażyna Lewandowska.

Kultura cyfrowa: Elżbieta Skromak.

- My, jako Miasto Stalowa Wola, możemy powiedzieć, że jesteśmy miastem kultury, miastem, które od samego początku, od swojego zrodzenia dbało o to, aby wśród nas, wśród mieszkańców zwyciężało to piękno wyrażane przez uniwersalny język kultury. Dzisiaj w sposób szczególny cieszymy się, że ta jubileuszowa już odsłona Gałązki Sosny, 25 edycja, odbywa się w naszym drugim domu, jakim jest Miejski Dom Kultury. Czekaliśmy na ten moment, kiedy takie wydarzenia lokalne będą mogły tym bardziej wzmacniać nasze środowisko, naszą społeczność w tym wyjątkowym wnętrzu odnowionego Miejskiego Domu Kultury, który teraz jeszcze mocniej będzie inspirował do działania. Bo to, co może być naszą dumą, to laureaci, nominowani, ci, którzy każdego dnia dzielą się z nami kulturą w środowisku lokalnym. Pamiętajmy, że to miejsce i inne ośrodki kultury w Stalowej Woli kształcą i wychowują również tych, którzy stają się naszą dumą- mówił prezydent Stalowej Woli.

Lucjusz Nadbereżny wspomniał o osobach, które stają na scenach międzynarodowych i polskich. Mowa tu o Milenie Lange i wschodzącej polskiej gwieździe ze Stalowej Woli Olivii Hausner.

Po części oficjalnej odbył się koncert pt. "Aleja Gwiazd". Na scenie pojawiły się znane i cenione artystki: Milena Lange i Kasia Moś z towarzyszeniem Warsaw Impressione Orchestra pod batutą Tomasza Labunia. Gościnnie wystąpiła również Olivia Hausner.

Materiał video

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Anonim

To musiało być ciężkie przeżycie, gratulować i wręczać kwiaty Olivii z tym sztucznym przyklejonym uśmiechem, gdy dzień wcześniej wyzywało się jej ojca od ludzi chorych. A to tylko dlatego, że ojciec ma inne poglądy i myśli. Szkoda, że wyborców ln nie było w czwartek na konsultacjach. Zobaczyliby prawdziwą twarz swego guru. Twarz chama, prostaka i zadufanego w sobie głąba, tchórza, który ludziom nie potrafił w oczy spojrzeć, bo odpowiadał patrząc w ścianę, a jak nie miał argumentów (za każdym razem), to atakował ad personam. Ale już nie musi udawać, kolejny raz go nie wybierzemy. Wytnie nam cały las! 1000 ha!

~andrzej

dla prezydenta zabrakło gałązki sosny? tyle ich wyciął? biedny on!!!

~Tygrees

Olivka nie wygralas w mam talent, czemu?

~XYZ

Dlaczego tu można pisać komentarz bez moderacji, a w wątku dotyczącym Pana LN albo pożaru nie? OCB!?

~bombelek

A ten najwazniejszy z czupryna prawie na kazdym zdjeciu pytam po co???