Wyzwania i szanse – od 20 lat z Funduszami Europejskimi

Image

Już w maju stalowowolskie Muzeum Regionalne realizuje wyjątkowy projekt pod hasłem „Wyzwania i szanse – od 20 lat z Funduszami Europejskimi”, wpisujący się w tegoroczne Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Wydarzenie ma na celu uświadomienie mieszkańcom, ile ważnych projektów zrealizowano w naszej okolicy i jak dzięki Funduszom Europejskim zmieniła się Stalowa Wola. Pozwoli to mieszkańcom bliżej poznać różnorodność działań wykonanych z pomocą dotacji. Na tę okazję przygotowano szereg interesujących propozycji, także dla najmłodszych. Wśród zaplanowanych działań znajdują się eksperymenty, zabawy, warsztaty, wycieczka oraz akcenty muzyczne.

Wszystkie aktywności odbędą się w Muzeum COP w Stalowej Woli. Oprócz zwiedzania wystaw zaplanowano warsztaty „Chemia od kuchni czy chemia w kuchni?” – eksperymenty chemiczne dla każdego. To okazja do nauki tworzenia bezpiecznych środków do sprzątania, wykorzystania substancji chemicznych oraz produkcji efektywnych i ekologicznych płynów do prania i płukania. Kolejną propozycją jest COPQuiz czyli gra integracyjna polegająca na rozwiązywaniu zadań w poszczególnych strefach ekspozycji, poznając przy tym wybitnych polskich wynalazców. To także kwestie dotyczące tematyki związanej z Unią Europejską. Wśród zajęć przeznaczonych dla najmłodszych, rozwijających umiejętności informatyczne, przygotowaliśmy warsztaty „Obsługa robotów i tor przeszkód”, polegające na kodowaniu/ programowaniu z użyciem robotów, maty edukacyjnej, płytek makey-makey, płytek microbit, micro maquen oraz zestawów Scottie go edu. Wszystkich chętnych zapraszamy także na warsztaty Do dzieła! Będzie to tworzenie koszulek z „przemysłowymi” elementami, w tym również z logo Funduszy Europejskich.

Niewątpliwą atrakcją w ramach wydarzenia będzie wycieczka ulicami Stalowej Woli z historią w tle. Trasa poprowadzi po szczególnych obiektach odnowionych z pomocą Funduszy, dzięki którym poprawiła się dostępność tych miejsc oraz ich atrakcyjność turystyczna. Trasa będzie wyznaczona tak, by uczestnicy mieli możliwość zauważenia przemian, jakie umożliwiły Fundusze Europejskie.

Na zakończenie wydarzenia zapraszamy do wysłuchania recitalu Beaty Jędrusik pt. „Tylko mnie poproś do tańca” z udziałem kwartetu smyczkowego Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej ze Stalowej Woli oraz Stowarzyszenia Artystycznego STOWART pod dyrekcją artystyczną Edwarda Horoszko. Ta muzyczno-sentymentalna podróż będzie oparta o utwory z repertuaru największych gwiazd polskiej estrady. Powrócą znane hity i rozbłysną nowe interpretacje.

Zadanie jest finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 .

PROGRAM

Wyzwania i szanse – od 20 lat z Funduszami Europejskimi

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego

ul. Hutnicza 12, 37-450 Stalowa Wola

10-11 maja 2024

WSTĘP 1 zł


10 maja 2024 /8.00–18.00/

• Chemia od kuchni czy chemia w kuchni? – eksperymenty chemiczne dla każdego

/16.00–18.00/

• COPQuiz – gra integracyjna na ekspozycji /16.00–18.00/

• Projekcja filmu prezentującego realizowane przy wsparciu Funduszy Europejskich projekty Muzeum i Gminy Stalowa Wola /12.00–18.00/

• Zwiedzanie wystaw /8.00–18.00/

Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce

Miasto (ekspozycja dla dzieci)

Matematyczny pociąg (Hevelianum)


11 maja 2024 /16.00–20.00/

Warsztaty

• Obsługa robotów na torze przeszkód /16.00–18.00/

• Do dzieła! Robimy koszulki przemysłowe! /16.00–19.00/

• Wycieczka po szczególnych obiektach Stalowej Woli z omówieniem projektów zrealizowanych przy udziale środków Unii Europejskiej, które wpłynęły na upiększenie regionu /17.00–19.00/ (obowiązują zapisy – tel. 15 823 50 37)

• „Tylko mnie poproś do tańca” – recital Beaty Jędrusik z udziałem kwartetu smyczkowego Nadsańskiej Orkiestry Kameralnej ze Stalowej Woli oraz Stowarzyszenia Artystycznego STOWART /19.00/

• Zwiedzanie wystaw /16.00–20.00/

Centralny Okręg Przemysłowy. Narodziny innowacyjnego przemysłu w Polsce

Miasto (ekspozycja dla dzieci)

Matematyczny pociąg (Hevelianum)

• Projekcja filmu prezentującego realizowane przy wsparciu Funduszy Europejskich projekty Muzeum i Gminy Stalowa Wola pt. „Projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej” /16.00–20.00/


INFORMACJA

www.muzeum.stalowawola.pl

www.facebook.com/muzeumregionalne.stalowawola

Obrazek

Komentarze

Możliwość komentowania tego artykułu została wyłączona