Społeczny ogródek przy PSP 7 już zachwyca

Image

Około tysiąc roślin: drzew, bylin, pnączy i krzewów posadzono w ogródku społecznym, który powstał przy Publicznej Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 7 w Stalowej Woli. To jedna z czterech lokalizacji tego elementu małej architektury w naszym mieście.

Ogród społeczny wraz z zieloną ścianą na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7 cieszy oko uczniów, nauczycieli, ale i mieszkańców okolicznych bloków. W ramach projektowanego ogrodu wertykalnego, zdecydowano się na przekształcenie fragmentu elewacji szkoły w postaci zielonej ściany, w systemie GREENCABLE. Celem zagospodarowania małej przestrzeni w sąsiedztwie PSP nr 7 było stworzenie klasycznego parku kieszonkowego (pocket garden) z funkcją społeczno-edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz z programem retencji i wykorzystania wody opadowej. W tym celu zaprojektowano drzewa i krzewy kwitnące, ozdobne, pożyteczne oraz donice dla upraw edukacyjnych. W systemie retencji wody w pobliżu rynny spustowej, odbierającej wodę deszczową, znajdują się zbiorniki retencyjne w postaci beczek drewnianych. Zebrana woda posłuży do podlewania ogrodu społeczno-edukacyjnego. Całość projektu została uzupełniona nasadzeniami krzewów, tak by w całości przestrzeń tworzyła przyjazne miejsce mieszańców, przechodniów, użytkowników terenu i stała się miejscem otwartym i dostępnym społecznie, dla każdego przedziału wiekowego, bez ograniczeń dla osób z niepełnosprawnościami. Rozmieszczenie poszczególnych elementów uwzględnia minimalną ilość kolizji z infrastrukturą oraz zapewnia możliwość dojazdu wozów bojowych straży pożarnej.

– Ogródki społeczne, „zielone ściany”, parki kieszonkowe, elementy małej architektury z funkcją edukacyjno-przyrodniczą oraz oryginalne zbiorniki na „deszczówkę”, znajdą się w czterech różnych punktach naszego miasta i uczynią Stalową Wolę jeszcze bardziej zieloną i ekologiczną. Pionierskie i nowatorskie rozwiązania proekologiczne mają także na celu poprawę komfortu Mieszkańców, dając piękne, zielone i nowoczesne miejsca odpoczynku i nauki przez zabawę – zaznaczył Lucjusz Nadbereżny, Prezydent Miasta Stalowej Woli.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =