Bezpieczeństwo na drodze to podstawa

Image

Ponad 100 uczniów IV klas z 5 szkół podstawowych wzięło udział w ciekawym wydarzeniu, które odbyło się 22 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli.

Spotkanie miało na celu zwrócenie uwagi dzieci na to jak ważne jest przestrzeganie zasad bezpieczeństwa na drodze. Istotną częścią wydarzenia był pokaz udzielania pierwszej pomocy. Druhny z OSP Stalowa Wola uczyły jak się zachować kiedy zobaczymy, że ktoś potrzebuje pomocy.

- Zorganizowaliśmy spotkanie dla czwartoklasistów szkoły podstawowej, dlatego że to jest ten wiek, kiedy część z nich ma świeżo wyrobioną kartę rowerową, a część się do niej przymierza. To jest początek ich samodzielnej przygody rowerowej. Chcemy jako strażacy, policjanci, ja jako przedstawiciele klubu kolarskiego Sokół Stalowa Wola, który razem z kolegami podróżuje po całej Polsce, organizuje także rajdy, chcemy pokazać, że najważniejsze jest bezpieczeństwo, tego chcemy uczyć dzieciaki. Chcemy je namawiać do używania kasków rowerowych, oświetlenia, hamulców w rowerach. Niestety, część młodzieży jeździ bez hamulców, to taka dziwna moda, ale co zrobić. Chcemy opowiadać o tym, jak bezpiecznie zachowywać się na drodze- mówi Tomasz Wosk, organizator spotkania.

Mówienie o tym jak młodzi ludzie powinni zachowywać się na drodze będzie mieć wpływ na ich bezpieczeństwo. Tylko w 2023 roku w Polsce doszło do 26 472 274 wypadków, z czego aż 1 313 dotyczyło rowerzystów. 731 wypadków z udziałem rowerzystów było spowodowanych niewłaściwym przekraczaniem przez nich jezdni. Co ciekawe 137 razy doszło do wypadku, gdzie rowerzysta wjechał w pieszego. Do tego typu zdarzeń dochodziło także z udziałem osób jeżdżących na hulajnogach elektrycznych. Wskutek takich zdarzeń ucierpiało 49 osób.

- Spotkanie jest dedykowane dla najmłodszych użytkowników dróg, którzy wchodzą w ten dorosły świat, gdzie muszą się zmierzyć z gąszczem znaków, przepisów drogowych. Żeby młodzi ludzie dobrze jeździli, ta edukacja musi być od najmłodszych lat. Z naszej strony przekazujemy ważne informacje: jakie powinno być wyposażenie na drodze, jak się zachować na drodze. Niestety, często dochodzi do zdarzeń z udziałem osób nieletnich. Wynikają one najczęściej z niewiedzy, częściowo z tego, że najmłodsi użytkownicy ruchu drogowego naśladują dorosłych, widzą np. że ci rowerzyści skręcając w drogę poprzeczną, zbliżając się do przejazdu rowerowego nawet nie potrafią wystawić ręki. Jeśli tego nie będą robić, jest to prosta droga do zdarzenia drogowego. Apelujemy do rodziców aby uczyli dzieci tych dobrych nawyków, które na pewno zaprocentują i nie będziemy musieli się martwić, że nasze 10- 12- letnie dziecko wyjedzie na ulicę i coś mu się stanie- mówi aspirant sztabowy Robert Kotwica z KPP Stalowa Wola.

Całe wydarzenie zostało przyjęte entuzjastycznie, zarówno ze strony dzieci, jak i nauczycieli. Edukacyjny charakter spotkania oraz praktyczne wskazówki przekazywane przez zaproszonych gości z pewnością wpłyną pozytywnie na świadomość uczestników i pomogą im bezpieczniej poruszać się po drodze, zarówno pieszo, jak i na rowerze.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =