Złodzieje coraz bardziej śmiali! Uważajcie na informacje w komunikatorach!

Image

Oszustwa internetowe mogą skończyć się nie tylko utratą oszczędności, ale również kradzieżą danych osobowych. Dzięki szybkiej reakcji funkcjonariusza, 41-letni mieszkaniec powiatu niżańskiego, nie stracił swoich oszczędności. Pamiętajmy, że świadomość ryzyka, może nam pomóc w zminimalizowaniu zagrożeń i ochronie naszych danych osobowych.

Do Komendy Powiatowej Policji w Nisku zgłosił się 41-latek. Poinformował, że nieznana mu osoba, za pośrednictwem komunikatora internetowego, chce wyłudzić od niego 30 tys. zł.

Mężczyzna wyjaśnił, że otrzymał niepokojące wiadomości o kradzieży swoich danych oraz o tym, że zostaną one wykorzystane jeśli 41-latek nie wykona przelewu w wysokości 30 tys. zł na wskazany rachunek bankowy. Zgłaszający przeraził się i przyznał, że jest skłonny wykonać przelew.

Po wysłuchaniu mężczyzny policjant z wydziału kryminalnego natychmiast zareagował. Wziął telefon należący do 41-latka, zablokował dostęp do jego kont społecznościowych oraz wytłumaczył jakie działania będą podejmowane w tej sprawie. Funkcjonariusz wyjaśnił również schemat działania internetowych przestępców i cel ich działania.

Apelujemy o zachowanie czujności i ostrożności, zwłaszcza w kontaktach z osobami nieznajomymi. Policjanci ostrzegają! Dbajmy o swoje bezpieczeństwo i nie udostępniajmy danych pozwalających oszustom przejąć nasze oszczędności. Nie korzystajmy z linków, które otrzymujemy w wiadomościach. Samodzielnie wpisujmy adres internetowy danego serwisu ogłoszeniowego lub banku, a także sprawdzajmy, czy witryna jest bezpieczna. Aby to zrobić, należy popatrzyć na symbol stanu bezpieczeństwa po lewej stronie adresu internetowego. Po kliknięciu w ikonę kłódki będziemy mogli zobaczyć szczegóły i uprawnienia strony, a także podsumowanie informacji o stopniu prywatności połączenia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =