Teresa Prokop przedstawiła swój „Zakręcony świat”

Image

We wtorek, 16 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej, odbyło się kolejne spotkanie z literaturą. Teresa Prokop zaprezentowała swój tomik poezji „Zakręcony świat”.

To już trzeci tomik autorki. – Wszyscy wiemy jak rozpoczął się rok 2020 – pandemia ogarnęła świat, wszędzie strach o życie, obostrzenia, duża śmiertelność i ogólny chaos. Właściwie – pierwsze wiersze które napisałam (do marca) – nie były pisane z pandemią w tle, wiec ich wydźwięk nie oddaje atmosfery strachu. Dopiero wiersz „Czas, w którym zapłakał świat” w pełni odsłania powagę sytuacji – pisze we wstępie do swojego tomiku Teresa Prokop.

W tomiku znajdziemy 18 wierszy, w tym 5 dodanych na zakończenie, a dotyczącymi pobytu autorki w Ameryce. Co nietypowe, znajdziemy też tam zdjęcia ilustrujące niektóre z utworów w tomiku. „Zakręcony świat” to nie jest ostatnie słowo bohaterki wtorkowego spotkania w bibliotece. Już powstały nowe wiersze, jeden z nich „Co zrobi Świat?” został opublikowany w listopadzie 2023 roku w rzeszowskim miesięczniku społeczno – kulturalnym „Nasz Dom Rzeszów”. Wiersze niepublikowane oraz te zawarte w dwóch poprzednich tomikach, czytała bohaterka wieczoru oraz Elżbieta Ferlejko, prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”. Nie zabrakło ciekawych rozmów o twórczości Teresy Prokop, ale również o wydarzeniach z życia osobistego poetki, które miały duży wpływ na powstawanie kolejnych wierszy.

Spotkanie z poezją ubarwili piękną muzyką reprezentanci Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli: Julia Hamera, Szymon Śledziński, Patryk Strojewski oraz nauczyciel, Szymon Szurma.

Teresa Prokop swoje pierwsze wiersze opublikowała w polskojęzycznym „Nowym Dzienniku” w Nowym Jorku w 1993 roku. Debiut „Myśli z życia pozbierane” (2017) powstał dzięki przypadkowemu znalezieniu starego brulionu z wierszami. W 2019 roku świat ujrzał zaś kolejny tomik „Przemyślenia przy porannej kawie”.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =