Projekt Avatar. Czy powstanie? Czy będą w nim sztuczne drzewa zamiast prawdziwych?

Image

Zbiornik miałby powstać w miejscu starych stawów rybnych przy ul. Spacerowej i sąsiadowałby z Parkiem Zimnej Wody. W swojej stylistyce nawiązywałby do filmu Avatar. Czy będzie to sztuczna kraina ze sztucznymi drzewami? Co z mokradłami? O to pytali prezydenta mieszkańcy Stalowej Woli.

O PROJEKCIE KRĄŻĄ JUŻ LEGENDY?

- To projekt, na bazie którego powstało bardzo, bardzo wiele mitów. Przede wszystkim, że my tam chcemy wycinać las i stawiać jakieś sztuczne drzewa. Miałem kilka miesięcy temu, chyba nawet przed 1 listopadem spotkanie, nawet to spotkanie odbywało się co ciekawe w biurze Platformy Obywatelskiej w Stalowej Woli, gdzie tłumaczyłem zainteresowanym mieszkańcom właśnie jak wygląda ten projekt, dlatego że jeden z aktywistów środowiskowych przedstawił taki filmik, na którym stał w środku tego lasu i mówił, że my chcemy wyciąć te drzewa, że chcemy tam nastawiać jakiś sztucznych drzew. Szanowni państwo, to wielka mitologia i nieprawda. Cały ten teren leśny, o którym była mowa jest na ul. Energetyków, jest on w tej części właśnie zazielenionej, gdzie mamy również tą bardzo charakterystyczną faunę i florę, podlegającą w tym miejscu ochronie i ten projekt, który tworzymy w najwyższym standardzie z Komisją Europejską ma spełniać najwyższy standard nie tylko europejski, ale światowy pod względem ochrony mokradeł- wyjaśnia prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Ten rok mamy z punktu widzenia ekologii bardzo mokry, mokradła nie wysychają, jak to miało miejsce w minionych latach. To dobra wiadomość. Teraz trzeba będzie teren oczyścić ze śmieci i zanieczyszczeń.

PLASTIKOWY KICZ I SZTUCZNE DRZEWA CZY MAŁPI GAJ ZGODNY Z NATURĄ?

Jeśli chodzi o sztuczne drzewa, które znalazły się w wizualizacji, prezydent wyjaśnia, że nikt nie ma zamiaru stawiać w parku sztucznych drzew, że wizualizacja została źle zinterpretowana.

- Wizualizacja jest po to, żeby przyciągnąć uwagę i żeby podyskutować o projekcie. Przyznam, ta dyskusja poszła troszeczkę w złym kierunku. W ramach projektu mamy 3 wieże do odzyskiwania wody z atmosfery i to są 3 wieże, które właśnie przybrały charakter drzewa, tak aby się wkomponowały w to miejsce i one znajdują się w przestrzeni od strony obwodnicy, gdzie nie mamy lasu. W tym projekcie nie mamy zamiaru wycinać żadnego drzewa!- podkreśla Lucjusz Nadbereżny.

Zanim jednak miasto zacznie się ubiegać o fundusze zewnętrze na realizację zadania, projekt zostanie omówiony podczas bardzo dużej debaty publicznej po to, aby wszyscy mieli pewność co jest w tym projekcie i jakie są jego silne strony, czy występują jakieś zagrożenia. Jak zapewnia włodarz miasta koncepcja Avatara została przygotowana przez specjalistów, ekspertów z zakresu ochrony środowiska, a przede wszystkim mokradeł, ochrony lasów.

NA RATUNEK MOKRADŁOM. NIE DLA WYCINKI LASU

- Absolutnie tam nie planujemy żadnych wycinek, żadnych wycinek, które byłyby w lesie- podkreśla Lucjusz Nadbereżny.

Jak mówi prezydent projekt tak naprawdę powstał ze względu na ochronę mokradeł i to jest priorytetowa sprawa, jeśli chodzi o to zadanie.

- Ten projekt zostanie zrealizowany przede wszystkim aby ochronić mokradła, aby ten unikalny teren pod względem fauny i flory został w Stalowej Woli ochroniony, bo jeżeli dalej będzie postępowało tam zanieczyszczenie, jeżeli dalej będzie tam postępowała degradacja, jeżeli będą przerwane cieki wodne, to niestety ten teren wyschnie i niestety utraci swoje walory- mówi prezydent.

Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny po raz pierwszy na temat utworzenia zbiornika wodnego, miejsca rekreacji na terenie miejskich mokradeł, pisał na swoim facebooku w 2021 roku. Już wtedy podkreślał, że byłby to ekologiczny projekt służący odzyskiwaniu wody z powietrza unoszącego się nad terenem mokradeł, którego autorami są Sebastian Dobiesz i Anna Grajper z pracowni LAX laboratory for architectural experiments. System odzyskiwania wody tworzyłyby futurystyczne wieże zaprojektowane jak dzieła sztuki, które nawiązywałyby do filmu Avatar. Przy zbiorniku miałyby znajdować się drewniane tarasy, plaża. W zbiorniku retencyjnym można by było zażywać kąpieli, popływać łódką lub pospacerować nad mokradłami.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =