Sterylizacja kotki – kiedy warto ją wykonać?

Materiał zewnętrzny Image

Jeśli właśnie stałeś się właścicielem kotki – z pewnością chcesz, by jej rozwój przebiegał jak najlepiej. Musisz wiedzieć, że sterylizacja to jeden z zabiegów, który może bardzo przysłużyć się jej zdrowiu i zapewnić dłuższe życie. Sprawdź, kiedy najlepiej wykonać zabieg oraz jak bezpiecznie przygotować do niego swojego pupila!

Na czym polega sterylizacja?

Sterylizacja jest to zabieg polegający na chirurgicznym usunięciu narządów rozrodczych kotki – macicy oraz jajników lub tylko jajników. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym, dzięki któremu zwierzak nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych i stresu.

Sterylizacja kotki to skuteczny sposób nie tylko na to, by uniknąć niechcianego kociego potomstwa, ale także na ograniczenie ryzyka wielu poważnych chorób, takich jak nowotwory układu rozrodczego czy ropomacicze. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto sterylizować kotkę, odpowiedź jest jednoznaczna: jak najbardziej!

Jeśli jednak z uzasadnionych przyczyn chcesz, by twoja kotka zachowała płodność (np. Prowadzisz zarejestrowaną hodowlę), koniecznie sprawdź, jak właściwie zajmować się kotem w ciąży: https://zwierzolubny.pl/koty/zdrowie-i-pielegnacja-kota/ciaza-kota.

Kiedy wysterylizować kotkę?

Co do zasady zaleca się przeprowadzenie sterylizacji kotki, która przeszła już pierwsze 1-2 ruje. Niektórzy weterynarze dopuszczają jednak wcześniejszy zabieg (w okolicach 6. miesiąca życia kota), wskazując, że wczesna sterylizacja może ograniczać ryzyko nowotworu gruczołów mlekowych. Oczywiście, jeśli twoja kotka jest starsza, sterylizacja jest również jak najbardziej wskazana! Zabierz swojego kota na konsultację weterynaryjną przed sterylizacją i zapytaj swojego weterynarza o zdanie.

Jak przygotować kotkę do sterylizacji?

Przed sterylizacją kotka powinna przejść badania ogólne, obejmujące badania krwi, EKG i USG jamy brzusznej. Dzięki ich wynikom zabieg będzie mógł zostać przeprowadzony w pełni bezpiecznie. Ponadto zwierzak przed zabiegiem powinien zostać poddany 12-godzinnej głodówce. Tutaj dowiesz się więcej o tym, jak przygotować swojego zwierzaka na zabieg: https://zwierzolubny.pl/koty/zdrowie-i-pielegnacja-kota/sterylizacja-kotki.

Sterylizacja kotki – postępowanie po zabiegu

Po zakończonym zabiegu sterylizacji kotka zostaje wybudzona z narkozy i zwykle musi chwilę pozostać pod kontrolą weterynarza. Następnie zwierzak może zostać zabrany do domu, gdzie w ciągu najbliższych dni powinien spokojnie wypoczywać. Kotka zostanie wyposażona w specjalne „ubranko”-opatrunek, który zabezpieczy ranę przed wylizowaniem i drapaniem. Zazwyczaj po 2-3 godzinach od zabiegu kot może już spożywać posiłki.

Sterylizacja kotki to zabieg ważny i korzystny, bez względu na wiek zwierzaka. Jeśli twoja kotka jest mała, możesz wykonać ją już w 6. miesiącu jej życia. Decydujące zdanie należy jednak zawsze do lekarza weterynarii. Odwiedź bloga dla pasjonatów zwierzaków Zwierzolubny, gdzie znajdziesz więcej ciekawych informacji na temat mruczących czworonogów: https://zwierzolubny.pl/koty.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =