Nie tylko kreska, czyli co ma znaczenie w nauce rysowania

Materiał zewnętrzny Image

Rozpoczynasz przygodę z rysunkiem i chcesz się rozwijać w tym kierunku? Zwróć uwagę, że nie tylko technika ma znaczenie. Równie ważne są inne elementy, które mają wpływ na ostateczny wygląd pracy. O jakie detale chodzi? Sprawdź w poniższym artykule.

Odpowiednie akcesoria i narzędzia kreślarskie

Nic tak nie frustruje, jak słabej jakości papier od rysowania, który przebija rysunek. Albo łamiące się ołówki o słabej pigmentacji. Zanim zabierzesz się na poważnie za naukę rysowania, zaopatrz się w odpowiednie narzędzia.

Zwróć uwagę na szkicownik. Wydaj się, że dla początkujących najlepszą opcja będzie popularny papier kancelaryjny. Ze względu, chociażby na jego cenę. Jednak jest on dość cienki, czyli ma niską gramaturę, co może być niewystarczające. Dlatego w tym miejscu warto postawić na specjalny papier do szkicowania o wysokiej gramaturze gładkiej powierzchni. Sprawdzi się do rysowania ołówkiem, ale nie tylko. Będzie również dobrym wyborem do detali i małych elementów. Tańszą alternatywą może być także szkolny papier techniczny.

Do zestawu dobierz odpowiednie ołówki. To szczególnie istotne, zwłaszcza jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnych wydatków. W przypadku rysowania często stosuje się takie rozróżnienie:

• do rysunków technicznych — twarde ołówki z oznaczeniem 2H lub 3H

• do rysunków architektonicznych — ołówek z oznaczeniem 2B

• do rysunków artystycznych — ołówek z oznaczeniem 4B i jeszcze bardziej miękkie

Jakie firmy i marki są dobre, a jakie niekoniecznie — odpowiedzi na te pytania możesz uzyskać na przykład na takim kursie rysunku w Gdańsku: https://domin-gdansk.pl/, gdzie instruktor może podzielić się swoimi doświadczeniami i opiniami.

Odpowiednia pozycja przy rysowaniu

Odpowiednia pozycja podczas rysowania jest niezwykle istotna. Ma ona wpływ na ostateczny wygląd rysunku. Zacznijmy od podstaw, czyli rysowanie na stole. Kartka leży pod niezmienionym kątem, dlatego obiekt będzie widziany w skrócie perspektywiczny.

To wygodna opcja szczególnie dla naszej ręki i przedramienia, ponieważ może ona swobodnie leżeć na szerokim podparciu, czyli blacie. Jest też o tyle komfortowa, że w każdej chwili możesz delikatnie przesunąć kartkę, by sprawdzić, jak rysunek wygląda po kolejnym etapie rysowania.

Kolejna pozycja, w której możesz rysować, w której możesz rysować, to umieszczenie szkicownika na desce na kolanie. Jest to często spotykane zwłaszcza w plenerze. Tutaj kąt patrzenia na rysunek nieco się zmienia I równocześnie masz możliwość przesuwania szkicownika w różne strony, by na bieżąco ocenić wygląd dzieła. Warto jednak pamiętać o tym, żeby w miarę możliwości umieścić szkicownik na dwóch kolanach i unikać zakładania nóg.

Równie często praktykowane jest rysowanie na sztalugach. Tutaj perspektywa na rysunku, jest najbardziej zbliżona do tej, w jakiej widzisz dany obiekt. Ta pozycja może być niewygodne dla naszej ręki i przedramienia, uniemożliwiając narysowanie prostej kreski. To dlatego sztaluga sprawdzi się lepiej u malarzy.

Szerzej o wadach i zaletach różnych pozycji oraz ich wpływie na prace możesz dowiedzieć się na kursach rysunku, np. w Warszawie, m.in. na stronie: https://www.domin-warszawa.pl/.

Poszukiwanie codziennych inspiracji

Niebagatelny wpływ, na to jak wygląda rysunek, ma to, czym się inspirujesz i skąd czerpiesz wzorce Dlatego warto, żebyś otaczał się nie tylko sztuką współczesną, ale także klasycznymi dziełami wielkich mistrzów, którzy opanowali perspektywę niemal do perfekcji. Artysta-rysownik to też osoba wyczulona na to, co się dzieje dookoła. Widzi temat do narysowania w różnych obiektach i w różnym zestawieniu. Nie zapomina także o architekturze, która jest świetną szkołą do nauki realistycznego rysunku oraz rysowania brył i proporcji.

Dlatego bądź wyczulony, na to, czym się otaczasz i czym się karmisz. Z pewnością sam zauważysz, jak wielki wpływ ma to na tematykę Twoich prac. Sprawdź także, co rysują pasjonaci na poziomie podobnym do Twojego. Możesz to zrobić, przeglądając galerię prac tutaj: https://nauka-rysunku.pl/.

Odpowiedni nastrój do rysowania

To, w jakim nastroju siadasz do rysowania, ma również wpływ na wygląd twojej pracy. Smutek, radość, szczęście możesz przelać na papier. Z pewnością sam zauważysz, w jakim nastroju praca nad dziełem przychodzi Ci łatwiej.

Wierzymy, że nasz artykuł przekonał Cię do tego, że nie tylko technika się liczy. Równie ważne są inne elementy, które mają wpływ na ostateczny odbiór rysunku.

Artykuł sponsorowany

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =