Do czego służy klapa dymowa?

Materiał zewnętrzny Image

Klapa dymowa jest elementem, a dokładniej urządzeniem, które montowane jest w wielu budynkach przemysłowych oraz w obiektach sportowych. Taka klapa wpływa na bezpieczeństwo, ponieważ jest to przygotowanie na ewentualność pożaru czy zadymienia. Zazwyczaj takie klapy montowane są w dachu lub ciągu stolarki okiennej. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Klapy dymowe do czego służą?

Klapa oddymiająca służy do oddymiania budynku, gdzie została zamontowana. Oddymianie można inaczej nazwać odprowadzaniem szkodliwych gazów oraz dymu, które powstają podczas pożaru. Oddymianie ma na celu odprowadzenie szkodliwych gazów oraz dymu, które mogą powstać w trakcie pożaru. Jest to związane ze sprawnym przeprowadzeniem akcji ratunkowej czy zapobieganiu zaczadzeniem osób, które znajdują się w środku.

Innym zadaniem, jakie mają klapy oddymiające jest oddanie na zewnątrz gorącego powietrza. Właściwie dlatego, miejscem klapy dymowej jest dach. Gorące powietrze, które idzie w górę musi wydostać się na zewnątrz. Najczęściej klapy dymowe muszą być wykonane z materiałów, które są odporne na wysokie temperatury. Dzięki pozbywaniu się gorącego ciepła powstającego we wnętrzach budynku konstrukcja budynku i osoby, które w środku są chronione przed szkodliwym jego działaniem.

Klapa dymowa - co jeszcze warto wiedzieć?

Często klapa dymowa swoim wyglądem przypomina okna. Takie klapy nazywa się także okna oddymiające. Ich przeszklenie wynika z innych funkcji, w dzisiejszych czasach większość klap jest skonstruowana w taki sposób, aby umożliwić dotarcie światła dziennego do wnętrza budynku domu. Taka funkcja doświetlenia pomieszczenia jest bardzo pomocna. Dzięki temu pomieszczenie może być doświetlane naturalnym światłem, co pozwala na zmniejszenie rachunków za prąd.

Klapy oddymiające muszą się otwierać, żeby mogły spełniać podstawowe funkcje. Jednak z funkcji otwarte skrzydło w przypadku klapy można korzystać też w innych okolicznościach. Klapy mogą być otwierane także w razie wentylacji pomieszczenia. Może to być również alternatywa dla tradycyjnych okien oraz systemów klimatyzacyjnych. Wystarczy montaż ich w klatkach schodowych wnętrza budynku.

Taka klapa może być alternatywą dla tradycyjnych okien czy systemów klimatyzacyjnych. Potrzebny jest też odpowiedni system otwierania, który pozwoli na sterowanie klapami na co dzień, a nie tylko w przypadku pożaru czy zadymienia.

Obecnie na rynku jest wiele modeli klap łącznie z tymi z częścią grawitacyjnego systemu oddymiania. Klapy można znaleźć w różnych rozmiarach oraz cenach.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =