Rodzaje protez — która jest dla Ciebie najlepsza?

Materiał zewnętrzny Image

Proteza stomatologiczna to sposób na uzupełnienie ubytków w uzębieniu, które dla pacjenta mogą być problemem natury estetycznej i negatywnie wpływać na sprawność żucia i poprawność wymowy. Istnieje wiele rodzajów protez, a ich podział zależy od kilku czynników. Z jakimi modelami można się spotkać? Komu będą one rekomendowane przez stomatologów?

Protezy dolne i górne

Podstawowym sposobem na rozróżnienie protez jest skategoryzowanie ich na te dolne i górne. Każda z nich jest wykonywana z tych samych materiałów, tworzyw sztucznych, elementów konstrukcyjnych. Są również wyposażone w tę samą metodę mocowania. Różnica polega jednak na dostosowaniu ich do kształtu żuchwy lub podniebienia oraz łuków zębowych i dziąseł.

Jednym z ciekawszych rodzajów są protezy górne bez podniebienia, ponieważ go nie obejmują. Dzięki temu komfort korzystania z takiego rozwiązania jest większy, tak samo jak osobiste doświadczenia podczas żucia, kosztowania różnych smaków i tekstur potraw. Więcej informacji na temat tego konkretnego modelu protezy znajduje się na stronie: https://enel.pl/stomatologia/usluga/proteza-gorna-bez-podniebienia/.

Protezy stałe i ruchome

Innym podziałem protez jest rozróżnienie tych stosowanych na stałe i modeli ruchomych. Te pierwsze są mocowane np. na implantach, podczas gdy te drugie mogą być w dowolnym momencie zdejmowane przez samego pacjenta.

Te pierwsze to aparaty o działaniu leczniczym i rehabilitacyjnym, które mocuje się na stałe przy pomocy specjalnych, przeznaczonych do tego celu preparatów i cementów. Takich protez nie wyjmuje się z jamy ustnej. Jakakolwiek interwencja związana z protezą musi odbywa się w gabinecie stomatologicznym. Do takich modeli zalicza się:

• wkłady koronowe lub koronowo- korzeniowe,

• mosty protetyczne,

• licówki,

• korony.

Jeśli chodzi o protezy ruchome, dzieli się je na protezy całkowite, częściowe, nakładowe lub szkieletowe. Pod tym względem mogą z nich korzystać zarówno pacjenci całkowicie bezzębni, jak i również osoby, u których występują liczne, ale nie pełne ubytki zębów.

Podział protez ze względu na tworzywo sztuczne

Jeszcze jeden istotny podział protez dotyczy ich skategoryzowania pod kątem tworzywa, z jakiego są wykonywane.

Pierwsze z nich to protezy szkieletowe. Najczęściej ich konstrukcja jest odlewana z metalu, a ten kolejno pokrywany warstwą akrylu. Są wyposażone w klamry, które umożliwiają zaczepienie i zwiększenie stabilności protezy w jamie ustnej.

Drugi rodzaj to protezy elastyczne. Powstają z nylonu, acetalu, silikonu lub akronu. Te materiały determinują ich zwiększoną elastyczność i odporność na pękanie. Są z reguły lżejsze, homogeniczne i lepiej dopasowują się do jamy ustnej.

Jak dobrać protezę dla siebie?

W wyborze protezy pomagają stomatolodzy i specjaliści protetyki. W tym celu niezbędny jest wywiad medyczny z pacjentem, sprawdzenie aktualnego stanu jego uzębienia i możliwości zamocowania konkretnego modelu. Istotne jest również, czy pacjent ma uczulenie np. na metal. Metodą eliminacji rezygnuje się z modeli, które mogłyby przy danym układzie uzębienia powodować podrażnienia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =