Profesorowie z hutniczym rodowodem

Image

Zapraszamy wszystkich interesujących się dziejami regionu na kolejne spotkanie Kafejki Historycznej we wtorek, 9 kwietnia, o godzinie 16.15 do Biblioteki Głównej, sala na II piętrze. Szczególnie liczymy na tych, którzy studiowali na uczelniach technicznych. Porozmawiamy o profesorach z hutniczym rodowodem.

Kadra inżynieryjna stalowowolskich Zakładów Południowych była dobierana bardzo starannie, jak przystało na tak nowoczesną inwestycję. Dzięki tym ludziom Zakłady mogły powstać i rozwinąć skomplikowaną produkcję w bardzo krótkim czasie. Ale nie wszyscy inżynierowie pozostali tu na dłużej. Jakie były ich dalsze losy?

Okazuje się, że niektórzy wybrali karierę naukową na uczelniach technicznych. Tak było np. z pierwszym dyrektorem Zakładu Hutniczego i założycielem klubu sportowego, inż. Feliksem Olszakiem, który po wojnie związał się z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, gdzie osiągnął nie tylko tytuł profesorski, ale też godność rektora tej uczelni.

Tytuły profesorskie i wysokie stanowiska w hierarchii uczelnianej zdobyli też inni przedstawiciele kadry Zakładów Południowych, którzy wnieśli ważny wkład w dzieje zakładów i miasta. Wykładali na politechnikach w Warszawie, Łodzi, Częstochowie, Gliwicach…

Będziemy o tym mówić na najbliższym spotkaniu w Kafejce Historycznej, prowadzonej przez Fundację Dionizego Garbacza Stalovianum i Miejską Bibliotekę Publiczną w Stalowej Woli.

Po prezentacji będzie czas na dyskusję przy kawie i ciastku. Wstęp wolny.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =