Jakie oświetlenie do salonu będzie najlepsze? Zwróć uwagę na nowoczesne żyrandole

Materiał zewnętrzny Image

Salon jest miejscem, które pełni różne funkcje, dlatego powinien być pomieszczeniem nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim funkcjonalnym w codziennym użytkowaniu. Czym się kierować podczas wyboru lamp do pokoju dziennego?

Oświetlenie ogólne - nowoczesne żyrandole

Najważniejsze jest oświetlenie ogólne, które powinno równomiernie oświetlać całe pomieszczenie. Do tego celu najczęściej używane są żyrandole, wbudowane lampy sufitowe lub reflektory. Najlepiej zdecydować się na oświetlenie, które umożliwi regulację intensywności światła. Dzięki temu można będzie dostosować je do różnych sytuacji - czytania, oglądania telewizji, spotkań towarzyskich, czy popołudniowej drzemki. Pozwoli to także na kreowanie pożądanej atmosfery w pomieszczeniu. Oświetlenie ogólne może współgrać z wybraną aranżacją wnętrza. Chociaż można zdecydować się też na nowoczesne żyrandole, które przełamią koncepcję. W tym wypadku lampa będzie elementem wyróżniającym się na tle innych elementów wyposażenia.

Wybierając oświetlenie ogólne do salonu, warto wziąć pod uwagę między innymi:

- Sufitowe lampy punktowe - lampy są umieszczane na suficie i skierowane w dół, co zapewnia równomierne oświetlenie pomieszczenia. Wśród lamp punktowych dostępne są między innymi reflektory LED, żarówki dekoracyjne i halogeny.

- Żyrandole i lampy sufitowe - w salonie bardzo dobrze sprawdzają się również nowoczesne żyrandole oraz inne lampy sufitowe. Może to być lampa z kilkoma żarówkami, które emitują światło w różnych kierunkach, w ten sposób można dopasować oświetlenie do swoich indywidualnych potrzeb.

- Panele LED i listwy świetlne - taki rodzaj oświetlenia montuje się na suficie. Zapewniają one równomierne i energooszczędne oświetlenie, w tym wypadku lampa nie jest widoczna, aczkolwiek jest dyskretnie wkomponowana we wnętrze.

- Lampy z abażurami - abażury bardzo dobrze rozpraszają światło, dzięki temu można stworzyć we wnętrzu przyjemną atmosferę. Takie oświetlenie sprawia, że pomieszczenie jest przytulniejsze.

Oświetlenie punktowe

Reflektory sufitowe, listwy świetlne do szafek i półek, lampy stołowe to oświetlenie punktowe, które ma na celu podkreślenie konkretnych elementów wystroju wnętrza. Dzięki takiemu oświetleniu można wyeksponować książki, rzeźby, obrazy, kwiaty, poszczególne ściany, dzięki temu pomieszczenie nabiera głębi i niebanalnego charakteru. Aranżacja świetlna jest równie ważna, jak wybór dodatków i wyposażenia, dzięki niej wnętrze stanie się przytulniejsze i ciekawsze w odbiorze. Oczywiście dobierając takie oświetlenie, warto zachować umiar i rozwagę, jeśli przesadzimy z ilością lamp, wówczas efekt może okazać się odwrotny od zamierzonego. W tym wypadku zasada mniej znaczy więcej jest jak najbardziej adekwatna.

Oświetlenie dekoracyjne

Oświetlenie dekoracyjne ma za zadanie nie tylko doświetlać poszczególne elementy w salonie, ale powinno stanowić także jego ozdobę. Mogą to być na przykład lampy stołowe, podłogowe, a także nowoczesne żyrandole wykonane z nietypowych materiałów, czy takie o oryginalnym kształcie. Ciekawym wyborem będą również kinkiety, które doskonale podkreślą konkretne obszary. Oświetlenie dekoracyjne ma na celu dodawać wnętrzu charakteru.

Oświetlenie dopasowane do wysokości pomieszczenia

Wybierając oświetlenie do salonu, trzeba pamiętać o tym, aby dopasować je do wysokości sufitów. W przypadku salonów z wysokimi sufitami najlepiej sprawdzą się lampy wiszące, które będą prezentować się bardzo efektownie, co więcej stworzą we wnętrzu przytulną atmosferę. Natomiast, gdy salon jest niewielki lepiej postawić na oświetlenie o prostym, subtelnym designie, aby dodatkowo nie przytłaczać przestrzeni.

Energooszczędność

Nie można zapominać także o energooszczędności, w tym kontekście bardzo dobrze sprawdzą się żarówki LED oraz świetlówki kompaktowe. Takie źródła światła są nie tylko energooszczędne, ale także bardziej ekologiczne.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =