Dlaczego
w studni głębinowej będzie potrzebna redukcja rury?

Materiał zewnętrzny Image

Zdecydowałeś się już na studnię głębinową? To świetnie, jednak czy zastanawiałeś się, jakie elementy będą Ci potrzebne? Zapewne przejrzałeś już oferty niezbędnych dla tego systemu rur studziennych, jednak nie do końca rozumiesz, do czego miałaby Ci się przydać redukcja rury? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Do czego służy redukcja rury?

Układy rur, zarówno przenoszących wodę po domu, jak i odprowadzających z niego ścieki (ale to nie wszystko, to cecha układów rur w ogóle) z różnych powodów mogą składać się z rur o różnych średnicach – może to wynikać choćby ze zmiany standardów od momentu zamontowania poprzedniego układu. Ponieważ woda i inne płyny bardzo łatwo przenikają przez szczeliny, kluczowe jest wykonanie połączeń w takich wypadkach przynajmniej równie szczelnych, jak podczas łączenia rur tego samego rozmiaru (przynajmniej, ponieważ w takim miejscu może nastąpić zmiana ciśnienia). W tym celu stosowana jest redukcja rury, czyli stożkowaty element o mniejszej średnicy z jednej strony, a większej z drugiej.

Czy studnia głębinowa nie ma stałej średnicy?

Zapewne zastanawiasz się, czy wiercona jednym wiertłem – a zatem o stałych rozmiarach – studnia nie powinna być idealnym walcem? Po co zatem redukcja rury studziennej? To niezupełnie tak. Używane są różne średnice świdra, m.in. w zależności od rodzaju napotkanego po drodze terenu. Potrzebne zatem mogą się okazać rury różnych rozmiarów oraz łączące je redukcje. Ponadto, może dochodzić do obrywania się brzegów otworu, a w konsekwencji – jego zasypywania. Automatycznie sprawia to, że w niższych partiach studni tak samo szerokie rury nie zmieszczą się.

Jakie cechy ma dobra redukcja rury?

Wiesz już, że przynajmniej jedna redukcja rury będzie Ci potrzebna, by maksymalnie wykorzystać potencjał swojej studni głębinowej. Zobacz, czym powinna się cechować.

Rozsądna zmiana średnicy

Zwykle zmiany średnicy studni nie są gwałtowne, a potrzeba redukcji o połowę raczej się nie zdarza. W związku z tym redukcja rury również nie powinna być drastyczna – 60 mm średnicy naraz, jeśli koniecznie musisz, jednak w ofercie https://rurystudzienne.pl/redukcje-rur-studziennych-c27 znajdziesz również mniejsze przeskoki.

Jakościowe gwintowanie

Dobrze wykonany, głęboki gwint, umieszczony na obu końcach to podstawa – nie pozwól sobie na niskobudżetowe warianty o minimalnym gwincie, których szczelność może być niewystarczająca.

Barwa

Warto zatroszczyć się, by redukcja rury miała wyraźny, rzucający się w oczy kolor – błękitny wydaje się być odpowiednim wyborem. Dzięki temu ten niewielki przecież element nie zaginie podczas prac, a jeśli – łatwo go odnajdziesz.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =