„Czwórka” nie tylko przeszła remont, ale dostanie też halę sportową z boiskiem wielofunkcyjnym

Image

Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Stalowej Woli przeszła gruntowną modernizację. Teraz dostanie Halę Sportową wraz z boiskiem wielofunkcyjnym.

STARE BOISKA ZAMIENIONO NA NOWE

W poniedziałkowy ranek, na terenie PSP 4, odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano istotne działania, realizowane w kilkuletnim procesie inwestycyjnym, które znacznie poprawiły jakość nauczania 279 uczniów tejże szkoły.

Wszystko zaczęło się już w roku 2021, kiedy to za niemal 400 tys. zł zostało wykonane boisko wielofunkcyjne. Powstało ono w miejscu starego, znajdującego się od strony ul. Niezłomnych. W 2023 roku, za kwotę prawie 0,5 mln zł, wyremontowano kolejne, tym razem pierwsze w Stalowej Woli boisko ze sztuczną nawierzchnią. Remont był bardzo potrzebny, bo jedno z ulubionych miejsc dzieciaków ze szkoły i osiedla było już mocno wyeksploatowane.

REMONT SZKOŁY POPRAWIŁ JAKOŚĆ FUNKCJONOWANIA

W ostatnich tygodniach zakończyły się prace modernizacyjne we wnętrzu „Czwórki”. Obiekt dostosowano do dzieci ze szczególnymi potrzebami. Było to tym bardziej ważne, że szkoła realizuje wiele programów dedykowanych chociażby dzieciom autystycznym. W ramach jednego z tych programów na szkolnym podwórku mają swoją zagrodę alpaki. Za tą troskę o tych delikatniejszych uczniów prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny podziękował dyrektor PSP4 Iwonie Gałczyńskiej i kadrze szkolnej.

- To był pełny remont posadzek, korytarzy, klatek schodowych, również uruchomienie dodatkowych sal dedykowanych uczniom. To zadanie za ponad 3 mln 200 tys. zł, z czego 1 mln 200 tys. zł to środki pochodzące z funduszy europejskich, z funduszy dedykowanych dla działań innowacyjnych, bo ta szkoła wyróżnia się dzisiaj innowacjami, otwartością dla uczniów- mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Pomyślano też o pracach na zewnątrz, gdzie już wymieniono szkolne ogrodzenie. Będzie też zielono, bo teren wokół szkoły zostanie zagospodarowany.

- To szkoła, która w przyjazny sposób tworzy inne podejście do ucznia, wyznaczając harmonogram pracy na zasadzie otwartości, wzajemnego zrozumienia ze szczególnym wsłuchaniem się w potrzeby dzieci ze szczególnymi potrzebami- mówił prezydent.

HALA SPORTOWA WRAZ Z BOISKIEM WIELOFUNKCYJNYM W RAMACH PROGRAMU RZĄDOWEGO OLIMPIA 2023

W czasie ubiegłorocznych spotkań z prezydentem uczniowie PSP4 zwrócili uwagę na fakt, że mają zniszczone boisko (i ten postulat już zrealizowano) oraz jedną, niewielkich rozmiarów, bo zaledwie 200- metrową salę gimnastyczną, niewystarczającą dla wszystkich. Mówili też, że marzą o hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Obecna sala gimnastyczna jest nieadekwatna do liczby uczniów. Jak podkreślił prezydent „Czwórka” mimo to ma znaczne sukcesy sportowe. Sala więc będzie.

- Zrobimy to, jesteśmy w trakcie realizacji. Na ręce pani dyrektor, naszej wspaniałej młodzieży, pani przewodnicząca wraz ze mną, przekaże bon dotyczący realizacji konkursu w Ministerstwie Sportu, który daje dofinansowanie w wysokości 1,9 mln zł na budowę Hali Sportowej łukowej, której już w tym roku rozpocznie się budowa. Powstanie 3 razy większa sala gimnastyczna niż ta, z której możecie dzisiaj korzystać. Będzie to sala bardzo nowoczesna, która będzie spełniała najwyższe wymogi gier sportowych- zapewnił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Będzie w niej można pograć w piłkę we wszystkie gry zespołowe. Będzie też odpowiednie zaplecze w postaci szatni, toalet dostosowanych dla osób z niepełnosprawnościami. Sala będzie mieć izolację, będzie spełniać kryteria obiektu całorocznego. Do tego będą w niej wykorzystywane źródła odnawialnej energii, a co za tym idzie, na dachu umieszczone zostaną panele fotowoltaiczne. Będzie też wykorzystana pompa ciepła, która jesienią i zimą wspomoże system ogrzewania miejskiego, a w porze letniej posłuży jako klimatyzacja. Obiekt będzie kosztował 4,7 mln zł i będzie liczył 600 m2.

Podobne Hale Sportowe będą mieć wkrótce PSP1 i PSP5. Projekt dotyczący tych zadań jest w fazie podpisania umowy. Już w czasie wakacji będzie ogłoszony przetarg, a to oznacza, że prace budowlane będzie można rozpocząć jeszcze w tym roku. Nowe sale gimnastyczne umożliwią całej społeczności szkolnej organizację imprez sportowych, ale i wspólne świętowanie uroczystości. Do tej pory nie było to możliwe. Do dyspozycji uczniów będzie też strzelnica laserowa, z której korzystać będą również uczniowie innych stalowowolskich szkół.

Za innowacje w PSP 4 podziękowała dyrektor szkoły Iwona Gałczyńska.

- Chciałam podziękować prezydentowi za tak piękny prezent dla szkoły. Ten prezent pozwoli na rozwijanie pasji uczniów, ale także na integrację środowiska, w którym tutaj jesteśmy, bo pozwoli na organizację imprez, takich, które organizujemy nie tylko dla uczniów, ale także dla rodziców, gdzie możemy wspólnie spędzać chwile- powiedziała Iwona Gałczyńska.

Jak podkreśliła pani dyrektor, będzie lepsza organizacja zajęć sportowych w szkole, będą możliwe wspólne spotkania, a ci, którzy odnoszą już ogromne sukcesy sportowe, będą mieć naprawdę komfortowe warunki do ćwiczeń. Prowadzone zajęcia sportowe przyczynią się do wzrostu zainteresowań sportu i pozwolą wyłonić kolejne talenty. Dyrektor wspomniała także o zmianach jakie nastąpiły w PS4. Szczególnie cieszy się z motywacyjnej pracowni matematycznej, gdzie uczniowie sami tworzą pomoce naukowe, a także z nowych gabinetów, gdzie młodzi ludzie wycofani lub z orzeczeniami mają opiekę i pomoc, a poprzez treningi umiejętności społecznych poprawiają swoje relacje w grupie. Szkoła dzięki innowacyjnym zastosowaniom może patrzeć w przyszłość podwyższając komfort nauki. W placówce nie ma na przykład dzwonków. Jest cicho, co ma istotny wpływ na zwyczajne funkcjonowanie uczniów autystycznych, którzy z mocnymi dźwiękami nie radzą sobie zbyt dobrze. Szkoła jest dobrze wyposażona i myśli się w niej nowocześnie.

NIE MA DOBREJ PRZYSZŁOŚCI BEZ WAS

Z innowacji w szkole cieszy się też absolwentka PSP4, obecna radna miejska i przewodnicząca Komisji Rodziny i Zdrowia Rady Miejskiej Karolina Paleń, szczególnie z dbałości o dzieci ze szczególnymi potrzebami.

- My, jako radni miejscy, wraz z prezydentem wzięliśmy sobie za cel rozwijanie przedszkoli i szkół, oświaty. Chcemy to robić dla tych najmłodszych, bo to jest nasza przyszłość. Z powodzeniem realizujemy ten cel, a dzisiejsze spotkanie jest tego dowodem. Życzę sprawnej realizacji zadań, a dzieciom bezpiecznej nauki i jak najszybszego korzystania z tej nowej, bezpiecznej sali- powiedziała Karolina Paleń.

Dziennikarze obecni na konferencji mieli okazję zobaczyć efekty remontu dokonanego w ramach „Dostępnej szkoły”. Warto wspomnieć, że z tego samego programu korzysta właśnie PSP7, a kolejne szkoły są już objęte procesem przygotowawczym, tak by dzieci ze szczególnymi potrzebami miały w całej Stalowej Woli komfortowe warunki do nauki.

- Nie ma dobrej przyszłości Miasta Stalowej Woli bez was, bez naszej młodzieży, bez naszych dzieci, bez was w dobrych szkołach, z dobrą edukacją- prezydent zwrócił się do uczniów.- Wśród wielu działań inwestycyjnych, wśród wielu wydatków, to właśnie dzisiaj oświata, wychowanie są najważniejszym celem rozwoju Miasta Stalowej Woli.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =