Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Image

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W Stalowej Woli oddano hołd tym, którzy poświęcili swoje życie dla Polski.

Na Placu Piłsudskiego odbyły się oficjalne uroczystości wojskowe z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego wystawionej przez Garnizon Nisko, Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, pocztów sztandarowych, uczniów i grona pedagogicznego stalowowolskich szkół.

- Dzisiaj chcemy oddać hołd najwierniejszym Synom Ojczyzny, co nigdy się nie poddali. Już zamilkły echa II wojny światowej, a oni walczyli, ukrywali się po lasach, po norach. Zaplute karły reakcji- tak nazywano najdzielniejszych Polaków, którzy nie chcieli się poddać sowieckiej okupacji- mówiła senator Janina Sagatowska.

Podczas uroczystości poseł Rafał Weber wspominał o tym, że dla żołnierzy wyklętych domem był las, w tym także lasy janowskie. W naszym regionie, pod Harasiukami, do 1961 roku ukrywał się jeden z ostatnich żołnierzy niezłomnych Andrzej Kiszka, pseudonim Dąb.

- Jesteśmy wdzięczni za postawę i tej postawy musimy się od nich uczyć, postawy polegającej na miłości do Ojczyzny, ale też podejściu do obowiązków, które stawia przed nami nasza kochana Rzeczpospolita, obowiązków, które przez nich były wykonywane z bronią w ręku, a przez nas, dzisiaj żyjących w wolnej Polsce, obowiązków, które są zupełnie inne. Polegają one na: nauce, pracy, uczciwości, rzetelności, solidarności, na dobrym życiu, życiu z myślą o Polsce, o naszej Ojczyźnie, o tym, co dobrego możemy zrobić dla Najjaśniejszej Rzeczypospolitej- mówił poseł RP Rafał Weber.

Przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj podziękował żołnierzom wyklętym, dzięki którym dziś żyjemy w niepodległej Polsce. Radny mówił o bohaterskich czynach tych, którzy nie zawahali się stanąć w obliczu śmierci, byle tylko ukochana Ojczyzna mogła być wolna. Przypomniał, że rotmistrz Witold Pilecki zgłosił się na ochotnika do przeprowadzenia działań wywiadowczych w niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Został później zamordowany z rąk sowietów.

- My, w Stalowej Woli, mamy swojego bohatera Tadeusza Gajdę, pseudonim Tarzan, który był zamordowany przez komunistów. Jego szczątki zostały odnalezione i godnie pochowane, z honorami bohatera narodowego- mówił Stanisław Sobieraj.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny podziękował młodym ludziom, którzy wzięli udział w uroczystości, przypominając równocześnie, że wielu żołnierzy wyklętych było wówczas w podobnym wieku co teraz nasi uczniowie szkół średnich.

- Jesteśmy tutaj wspólnie zgromadzeni i połączeni miłością do naszej Ojczyzny. Spotykamy się w ten Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aby oddać najwyższą część i pamięć tym, którzy poświęcili swoje życie, to co mieli najcenniejszego, swoją młodość, zdrowie, bezpieczeństwo swoich rodzin, dlatego aby Polska była w pełni niezawisła i niepodległa. To było ich marzenie, które prowadziło do czynów niezwykle heroicznych, dla nas dzisiaj wręcz niewyobrażalnych. Jak bardzo można kochać swoją Ojczyznę, jak bardzo można kochać swoich rodaków, swoich bliskich, aby zaryzykować wszystko, aby w realizacji tej idei, pełnej niezawisłości, suwerenności, niepodległości Polski oddać wszystko co się ma- mówił prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Podczas uroczystości został odczytany Apel Pamięci.

Na tym obchody związane z upamiętnieniem Żołnierzy Wyklętych się nie kończą, bo jeszcze dziś, 1 marca o 18:00 w kościele pw. Matki Boskiej Szkaplerznej w Rozwadowie, odbędzie się uroczysta Msza Święta, po której nastąpi złożenie kwiatów przy tablicy pamięci znajdującej się na ścianie kościoła oraz przy grobie Tadeusza Gajdy, ps. Tarzan, na Cmentarzu Wojennym w Stalowej Woli- Rozwadowie. Dalsze obchody zaplanowano na niedzielę. Zachęcamy do odwiedzenia naszego kalendarza wydarzeń (na dole strony), gdzie znajduje się szczegółowa informacja na ten temat.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =