Przy PSP nr 7 powstaje ogród społeczny i zielona ściana

Image

Trwają prace przy realizacji „ogródków społecznych” w Stalowej Woli. Jeden z nich powstaje przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7.

- Ogródki społeczne, „zielone ściany”, parki kieszonkowe, elementy małej architektury z funkcją edukacyjno-przyrodniczą oraz oryginalne zbiorniki na „deszczówkę”, których realizacja trwa w czterech różnych lokalizacjach naszego miasta uczynią Stalową Wolę jeszcze bardziej zieloną i ekologiczną. Pionierskie i nowatorskie rozwiązania proekologiczne mają także na celu poprawę komfortu Mieszkańców, dając piękne, zielone i nowoczesne miejsca odpoczynku i nauki przez zabawę - zaznaczył Lucjusz Nadbereżny prezydent miasta Stalowej Woli.

Przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 7 powstanie ogród społeczny wraz z zieloną ścianą na budynku szkoły w systemie GREENCABLE. Konstrukcja składa się z regularnie rozpiętych linek stalowych rozstawionych co 40 cm. Linki przytwierdzone są do elewacji poziomymi rzędami kotew rozstawionych co 160 cm. W celu wprowadzenia roślin pnących pod konstrukcją zielonej ściany przewidziane zostały donice wykonane z kompozytu włókna szklanego, które fakturą oraz kolorem imitują donice betonowe, ale są od nich lżejsze. Do obsadzenia donic przewidziane zostały gatunki roślin, które podczas rozrastania posplatają się pędami, tworząc zróżnicowaną, atrakcyjną powierzchnię zielonej ściany. Celem zagospodarowania małej przestrzeni w sąsiedztwie placówki jest stworzenie klasycznego parku kieszonkowego (pocket garden) z funkcją społeczno-edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz z programem retencji i wykorzystania wody opadowej. W tym celu zaprojektowano drzewa i krzewy kwitnące, ozdobne, pożyteczne oraz donice dla upraw edukacyjnych. W systemie retencji wody w pobliżu rynny spustowej, odbierającej wodę deszczową, znajdą się zbiorniki retencyjne w postaci beczek drewnianych. Zebrana woda posłuży do podlewania ogrodu społeczno-edukacyjnego. Całość projektu została uzupełniona nasadzeniami krzewów, tak by w całości przestrzeń tworzyła przyjazne miejsce mieszańców, przechodniów, użytkowników terenu i stała się miejscem otwartym i dostępnym społecznie, dla każdego przedziału wiekowego, bez ograniczeń dla osób z niepełnosprawnościami. Rozmieszczenie poszczególnych elementów uwzględnia minimalną ilość kolizji z infrastrukturą oraz zapewnia możliwość dojazdu wozów bojowych straży pożarnej.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =