Czy budowa drogi ekspresowej S74 jest zagrożona? Poseł ze Stalowej Woli tworzy Parlamentarny Zespół

Image

Droga ekspresowa S74 musi powstać. Musi!- twierdzi poseł na Sejm RP Rafał Weber. Ale czy droga faktycznie powstanie? Według parlamentarzysty nie jest to takie pewne.

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że rozwój gospodarczy danego obszaru zależy od jakości infrastruktury. I to właśnie sieć dróg ściąga tu biznesy, tworzą się nowe przedsiębiorstwa, są nowe miejsca pracy i wpływy z podatków. Atrakcyjność regionu zależy od udogodnień dla firm, a pierwszą, podstawową sprawą są drogi, które będą prowadzić do nowych zakładów pracy. Bez nich żaden wielki przedsiębiorca nie wybierze Podkarpacia na swoją działalność, bez nich nie połączy się z resztą Polski i światem.

Podkarpacie ma już Via Carpatię. Stalowa Wola i Nisko korzystają z bliskiego położenia S19, ale rozwój nie lubi stagnacji, nie godzi się z przestojem. Kto się zatrzyma, ten przegra. Potrzebujemy więc kolejnych drogowych inwestycji.

- Jedną z nich jest S74. Ta ekspresówka połączy nas z układem komunikacyjnym w centrum Polski. Dla Stalowej Woli, Niska, Tarnobrzega czy Gorzyc to strategiczna trasa. Niestety w 2012 roku jej budowa została przerwana, dlatego w 2018 roku powróciliśmy do jej przygotowania, a w 2022 roku zapewniliśmy finansowanie całego przebiegu S74 od węzła z Via Carpatią do węzła z autostradą A1 pod Łodzią. Teraz niestety kontynuacja tej inwestycji przez obecny rząd jest zagrożona. Słyszymy zapowiedzi o wycofywaniu się z wielu programów, które przez rząd PiS były realizowane. W wypowiedziach członków obecnego rządu ponownie słychać hasło „pieniędzy nie ma”. Za nas były - zbudowaliśmy m.in obwodnice Stalowej Woli i Niska czy wspomnianą Via Carpatia między Lublinem, a Rzeszowem. Na budowę S74 odcinek Nisko - Opatów zapewniliśmy 3,4 miliarda złotych. S74 musi powstać. Dlatego złożyłem do laski marszałkowskiej wniosek o powołanie Parlamentarnego Zespołu „TAK dla budowy drogi ekspresowej S74”. Pracować w nim będą posłowie i senatorowie. Już teraz wpisali się parlamentarzyści z 5 województw, a wiem, że będą kolejni. Oznacza to bardzo duże zainteresowanie tą inwestycją. Będziemy dążyć do tego aby S74 była realizowana, bo to droga do rozwoju. Nie odpuszczę tej inwestycji- zapewnia poseł Rafał Weber.

Droga ekspresowa S74 ma mieć ok. 71 km, będzie przebiegać przez 2 województwa. Ma ona mieć swój początek na obwodnicy Opatowa, a koniec w rejonie Niska. W przypadku województwa świętokrzyskiego będzie prowadzić przez powiaty: opatowski (Opatów, Lipnik), sandomierski (Obrazów, Samborzec i Sandomierz). Z kolei, jeśli chodzi o Podkarpacie będzie szła przez powiaty: tarnobrzeski (Gorzyce, Grębów, Tarnobrzeg), stalowowolski (Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Pysznica, Stalowa Wola), niżański (Nisko).

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =