Poezja i piękne głosy w MBP

Image

W Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli odbyła się promocja tomiku poezji Alicji Katarzyny Wojdyło „Niebieskie Płótno”.

„Niebieskie Płótno” to tomik, w którym poetka zamieściła 35 swoich utworów. Jest w nim też miejsce na własne notatki, zapisanie myśli na temat danego wiersza.

– Podczas tworzenia drugiego tomiku miałam w sercu głównie dwa pragnienia. Pierwszym było podzielenie się swoimi myślami i emocjami z czytelnikiem, drugim jest rozprawienie się z pewnym mitem. Zbyt często słyszę, przy okazji zwykłych rozmów, w jakikolwiek sposób związanych z poezją, gdy czytelnicy, którzy nie są poetami, a chcą wyrazić pogląd na temat jakiegoś wiersza, w pierwszym odruchu usprawiedliwiają się, że „nie znają się na poezji”. I tu pojawia się moja prośba do czytelnika. Proszę sobie nie żałować interpretacji moich wierszy. Proszę się nimi dzielić z innymi i wysłuchiwać interpretacji innych osób. Myślę, że nie ma nic ciekawszego, niż posłuchanie jak dla drugiej osoby brzmi ten sam wiersz, przesiany jednak przez sito jej własnych doświadczeń, emocji, wrażliwości – zachęca autorka tomiku „Niebieskie Płótno”.

I tak też było podczas promocji tomiku. Poetka, na prośbę publiczności, przeczytała trzy swoje wiersze, a kolejny odczytała dyrektor biblioteki Beata Życzyńska. Publiczność mogła zapoznać się w trakcie spotkania z wierszami bohaterki wieczoru zamieszczonymi na tablicach na bibliotecznym holu, na 2. piętrze budynku Biblioteki Głównej.

Uczestnicy spotkania mieli również okazję usłyszeć wokal utalentowanych uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. I. J. Paderewskiego w Stalowej Woli, którzy przygotowali oprawę muzyczną wieczoru pod opieką Piotra Szpary, kierownika wydziału wokalnego, a te zabrzmiały wyjątkowo efektownie w bibliotecznym holu. Przed publicznością zaprezentowali się tego wieczoru: Filip Baran, Viktoria Hausner, Miriam Bizoń oraz Olivia Hausner, akompaniament zapewnił Paweł Baran, kierownik sekcji fortepianu PSM w Stalowej Woli.

– Alicja Katarzyna Wojdyło była uczestniczką Młodzieżowych Warsztatów Literackich „Wers”, prowadzonych w naszej Bibliotece Głównej przez Joannę Rybak oraz polonistki z Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli: Annę Żywczyk i Stanisławę Bieńko-Stachyrę, na których szlifowała swój talent do pisania. Obecnie jest członkinią Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, członkinią nieformalnej grupy „Stalowi Czytacze” oraz administratorką strony i Facebooka tej grupy. I nie wszyscy chyba wiedzą, a wielu z nas korzysta z grupy na Facebooku „Dzieje się w Stalowej Woli”, że jest jej współadministratorką. Pierwsze drukiem wydane wiersze Alicji znalazły się w antologii dziecięcej i młodzieżowej „Po kamykach dorastania”, wydanej przez Stowarzyszenie „Witryna”, gdzie zamieszczone zostały wiersze uczestników Warsztatów „Wers”. Publikowała w almanachach „Spojrzenia 6 i 7”, wydawanych przez Stowarzyszenie Literackie „Witryna” oraz w Antologii Międzynarodowej Grupy Literacko-Artystycznej „Kwadrat” – Metafory Współczesności, w roku 2019 pt. „Krajobrazy”. Jej wiersze, tłumaczone na język angielski, znajdują się również na blogu „Our poetry archive”, gdzie publikują poeci z całego świata – tak sylwetkę poetki przybliżyła Elżbieta Ferlejko, prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna”.

W 2017 r. Alicja Katarzyna Wojdyło wydała swój debiutancki tomik poezji „Strachy na wróble”, który był nominowany do Nagrody Prezydenta Miasta Stalowej Woli „Gałązka Sosny” w kategorii „Debiut”. „Niebieskie Płótno” to drugi tomik w dorobku literackim Alicji.

Książka ukazała się przy wsparciu finansowym gminy Stalowa Wola, literat Ryszard Mścisz opatrzył tomik swoją recenzją.

– W wierszach Alicji Wojdyło uczucia, zmysły, tworzą nader ważną stronę osobowości, stanowią także wyznacznik postrzegania świata, natury. W pełnym sprzecznych myśli i uczuć, wewnętrznej walki, zmagań w szkole życia – poetyckim świecie Alicji, zawsze kryje się nadzieja, pokrzepienie, coś, co pozwala odnajdować sens i radość – zauważa R. Mścisz.

Przewiń do komentarzy






































Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Bachata

Dobrze że kilkoro. Trochę już poumierało. Niemniej jednak spotkanie było okazją do posłuchania muzyki i wierszy. Śpiewaczki fenomenalne.

~Xyz

Może spotkań mało, bo i chętnych mało. Nawet literaci nie przychodzą na spotkania kolegów. Tylko kilkoro było.

~Xxx

Pani Bienko to akurat w LO nie uczyła, tylko w Gimnazjum nr 3 umiech Gratulacje pani Alicjo!

~Żwirek

Tak w bibliotece powinno być więcej spotkań Z autorami tymi lokalnymi ale i krajowymi.

~Lol

Za mało takich spotkań.

~Kaja

Mieszkańcy ciągle proszą o spotkania z autorami książek, których nie ma. Przecież to biblioteka, książki , spotkania autorskie. Wszystko inne potem. A tu odwrotnie. Podróże, robótki ręczne itd.

~Poeta

Gratulacje dla Ali. Piękne wiersze. A pomysł na wieczór poezji w holu biblioteki - genialny.