Kafejka historyczna wspominała profesora Karasia

Image

100-lecie urodzin rektora Mieczysława Karasia (1924-1977) stało się okazja do przypomnienia tej postaci na spotkaniu w Kafejce Historycznej. Czy rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego wywodzący się z chłopskiej rodziny z Przędzela to tylko produkt czasów PRL-u, czy powód do dumy dla nas, jego krajanów?

Sylwetka rektora, jego drogi życiowe, dokonania naukowe i organizacyjne, pokazują wielowymiarowość tej postaci. Na dokładniejsze dociekania czekają okoliczności zabójstwa jego ojca przez anonimowego sprawcę w 1948 roku, czy aby z powodów politycznych? A i przedwczesna śmierć rektora, w kontekście jego postawy wobec studenckich protestów po śmierci studenta polonistyki Stanisława Pyjasa budzi wiele pytań.

Po prezentacji ukazującej postać Mieczysława Karasia, uczestnicy spotkania dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Mirosław Osowski, absolwent UJ, przekazał m.in. informacje, jakie uzyskał od członka rodziny prof. Karasia, na temat bardzo ostrej reakcji ówczesnych władz partyjnych na zachowanie rektora w maju 1977 roku. Inne osoby wspominały czasy studenckie, egzaminy u profesora, jego pobyty w rodzinnej wiosce; ktoś zasugerował, że zabójca Józefa Karasia przyznał się do tego czynu na łożu śmierci…

Biblioteka zaprezentowała kilka książek naukowych napisanych lub redagowanych przez prof. Karasia, znajdujących się w tutejszych zbiorach. W kuluarach oglądano z zainteresowaniem jego „Słownik wymowy polskiej” – jedyny tego typu leksykon w polszczyźnie.

Spotkanie, przygotowane jak zwykle przez Fundację Stalovianum i Miejską Bibliotekę Publiczną w Stalowej Woli, zgromadziło około 50 uczestników. Część z nich to stali bywalcy Kafejki Historycznej. Cały czas pojawiają się też nowi zainteresowani.

Kolejne spotkanie planowane jest na drugi wtorek marca, czyli 12.03.2024 r. Szczegóły podamy niebawem.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =