Zagraniczne firmy prowadzące działalność w Polsce. Poznaj zasady ich działania

Materiał zewnętrzny Image

Prowadzenie działalności gospodarczej przez zagraniczną firmę w Polsce tylko w teorii jest dość prostym zadaniem. W praktyce czeka na taką osobę masa przepisów oraz regulacji, jakie należy z odpowiednią starannością wypełniać, aby móc prowadzić legalny biznes na terytorium naszego kraju. W tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie pigułkę wiedzy z najważniejszymi informacjami w takim temacie. Dodatkowo podajemy jak na tacy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci choćby uniknąć problemów podatkowych czy kar związanych z nieprawidłową księgowością zagranicznej firmy na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Zapraszamy do uważnej lektury.

Kto i na jakich warunkach może otworzyć działalność gospodarczą w Polsce?

Już na samym początku warto powiedzieć, że zagranicznych przedsiębiorców należy podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich są obcokrajowcy z państw członkowskich Unii Europejskiej, którzy tak na dobrą sprawę w takim przypadku są najbardziej uprzywilejowaną społecznością. Mogą bowiem podejmować oraz wykonywać działalność gospodarczą na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej na takich samych warunkach, co obywatele polscy. Drugą grupę stanowią zagraniczni inwestorzy, jacy pochodzą z państw nienależących do największego związku gospodarczo-politycznego w Europie. Takie kraje to chociażby Szwajcaria, Norwegia czy Islandia. Wówczas otworzenie firmy będzie możliwe, jeżeli dana osoba posiada:

• zezwolenie na pobyt stały lub
• zezwolenie na pobyt rezydenta długoterminowego UE
• zezwolenie na pobyt czasowy ze względu na okoliczności
• status uchodźcy i ochronę uzupełniającą

Sam rodzaj działalności firmy powinien być maksymalnie dopasowany do polskiego prawa. Jeżeli na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej obowiązuje absolutny zakaz wprowadzenia w obieg danego produktu, a jest on legalny w zagranicznym państwie, firma pochodząca z tego kraju nie może także handlować tego typu asortymentem w Polsce. Zachodzi także potrzeba dopasowania się pod polskie prawo podatkowe.

Obsługa księgowa w języku angielskim. Zadbaj o poprawność dokumentacji

Nawet najdrobniejsze potknięcie podatkowe może skutkować wysokimi karami czy też grzywnami rzędu nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. To dość poważny problem. Zwłaszcza, jeśli mówimy o zagranicznych inwestorach. Chcesz mieć porządek w dokumentacji? Skorzystaj z możliwości, jaką proponuje chociażby Kancelaria Podatkowa Sterling. Na stronie internetowej https://kpsterling.pl/ znajdziesz szczegóły współpracy biznesowej, gdzie dokumentacja księgowa jest prowadzona w języku polskim zgodnie z polskimi standardami prawnymi, natomiast kontakt z Klientem odbywa się w języku angielskim. Pełna obsługa księgowa takich przedsiębiorców to choćby: prowadzenie ksiąg rachunkowych, prowadzenie rejestrów VAT, obliczanie zaliczek na podatek dochodowy czy reprezentacja firmy w ZUS, w trakcie kontroli podatkowej czy w urzędzie skarbowym.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =