Zdrowa dieta bogata w chrom, cynk, jod i wapń: klucz do optymalnego funkcjonowania organizmu

Materiał zewnętrzny Image

Funkcjonowanie w obecnych czasach często oznacza pośpiech, zabieganie i stres, przez co wiele osób zapomina o odpowiednim odżywianiu się lub nie przywiązuje do niego należytej uwagi. Tymczasem różnego rodzaju witaminy i pierwiastki są niezbędne dla prawidłowej pracy organizmu, odpowiedniej gospodarki hormonalnej i właściwej wydolności intelektualnej. Najlepszą profilaktyką niedoborów jest zdrowa dieta.

Kluczowy dla pracy tarczycy – jod

Tarczyca jest gruczołem, który pełni bardzo istotną rolę w organizmie. Reguluje przemianę materii, wpływa na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, a także produkcję energii. Dla jej prawidłowej pracy niezbędne są pewne witaminy i mikroelementy, takie jak jod. Zbyt niski poziom jodu może negatywnie wpływać na działanie tego narządu i prowadzić do jej niedoczynności. Pierwiastek ten ma niebagatelne znaczenie w zapobieganiu rozwoju chorób takich jak Hashimoto. Aby utrzymać właściwe stężenie jodu, warto jeść ryby i owoce morza, sól jodowaną, a także algi i wodorosty. Dodatkowe informacje na jego temat można znaleźć na stronie: https://abcapteka.pl/pl/menu/leki-i-suplementy-diety-bez-recepty/witaminy-i-mineraly/mineraly/jod-3480.html.

Niezbędny dla układu nerwowego – cynk

Trudności z koncentracją, zaburzenia pamięci, osłabienie odporności i problemy dermatologiczne mogą być objawami niedoboru cynku. Ten pierwiastek jest niezbędny dla właściwej pracy układu neurologicznego i immunologicznego, a także dla procesów regeneracyjnych. Chcąc poprawić stan swojej skóry, a także zdolności intelektualne, warto zadbać o to, by w codziennej diecie znalazły się odpowiednie ilości mięsa, ryb, jaj i produktów mlecznych, a także orzechów i roślin strączkowych. Więcej na temat cynku można przeczytać na stronie: https://abcapteka.pl/pl/menu/leki-i-suplementy-diety-bez-recepty/witaminy-i-mineraly/mineraly/cynk-575.html.

Regulator wielu procesów – chrom

Chrom jest pierwiastkiem, na który zapotrzebowanie jest bardzo niewielkie, ale mimo to odgrywa ogromną rolę w organizmie. Jest składnikiem wielu enzymów, istotnie wpływa na gospodarkę węglowodanową, a także proces krzepnięcia krwi. O jego odpowiednią podaż można zadbać, stosując zdrową dietę, bogatą w chude mięso, produkty pełnoziarniste, podroby, kasze oraz warzywa takie jak brokuły i pomidory. Więcej informacji o chromie jest dostępnych na stronie: https://abcapteka.pl/pl/menu/leki-i-suplementy-diety-bez-recepty/witaminy-i-mineraly/mineraly/chrom-574.html.

Wsparcie dla serca i kości – wapń

Wapń jest kojarzony przede wszystkim ze zdrowiem kości i zębów. Choć jest to słuszne skojarzenie, rola tego pierwiastka w organizmie jest znacznie większa. Wapń jest również istotnym składnikiem budulcowym naczyń krwionośnych i czynnikiem wpływającym na kurczliwość mięśni. Jego obecność jest niezbędna dla właściwej pracy serca i całego układu krwionośnego. Za najlepsze jego źródło uznaje się mleko i przetwory mleczne, ale można go znaleźć również w rybach, orzechach, roślinach strączkowych i kapuście. O wapniu można poczytać na stronie: https://abcapteka.pl/pl/menu/leki-i-suplementy-diety-bez-recepty/witaminy-i-mineraly/mineraly/wapn-579.html.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =