Pamiętamy o Sybirakach i Matkach Sybiraczkach

Image

W tym roku wspominamy 84 rocznicę pierwszej masowej deportacji Polaków w głąb Związku Sowieckiego. W Stalowej Woli pamiętaliśmy o tym wydarzeniu.

W niedzielę 11 lutego 2024 roku, prezydent Lucjusz Nadbereżny, wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli Stanisławem Sobierajem, zaprosili mieszkańców do uczestnictwa w uroczystościach ku pamięci Matek Sybiraczek.

- W dzisiejszych czasach musimy pamiętać o tych ofiarach, które poniósł naród Polski w wyniku okupacji wschodnich terenów ziem polskich, kresów. Akurat w tym roku obchodzimy 84 rocznicę pierwszej, masowej deportacji, jednej z 4, które miały miejsce w latach 1940- 1941. W nocy z 9 na 10 lutego Polacy zostali deportowani po raz pierwszy masowo na Syberię i to była jedna z najtrudniejszych deportacji. Obejmowała ona 140 tys. obywateli polskich z kresów i to jest sytuacja, która ze względu na porę roku, luty spowodowała, że bardzo wiele osób poniosło śmierć w czasie transportu i najczęściej to były dzieci. Dzisiaj również pochylamy głowę i modlimy się pamiętając o Matkach Sybiraczkach, bo to one były tymi osobami, na których spoczywał największy ciężar i odpowiedzialność nie tylko za własne dzieci, ale za ciężko schorowanych rodziców. One były jedynymi osobami, które potrafiły ich utrzymać w tych trudnych warunkach, gdzie od nowa trzeba było zorganizować życie- mówił historyk, regionalista, pisarz i działacz społeczny Roman Niwierski.

Trudno ustalić ile Polaków zginęło wówczas, a ogrom cierpienia jest niemierzalny. Podczas uroczystości zabrakło Salwiusza Zbigniewa Paszkiewicza, zmarłego w lipcu 2020 roku radnego miejskiego, który jako dziecko, wraz z bliskimi, w latach 1939‒1946, przebywał na zesłaniu w Kazachstanie. Przez całe życie pielęgnował pamięć o tamtych wydarzeniach i dbał o przekazanie wspomnień kolejnym pokoleniom Polaków. Organizował uroczystości upamiętniające zesłańców i Matki Sybiraczki, a z jego inicjatywy na Cmentarzu Komunalnym w Stalowej Woli powstał Pomnik Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

- To wieloletni radny, ale przede wszystkim Sybirak, osoba, która przeżyła transport na nieludzką ziemię, która również chociażby tą inicjatywą Pomnika Matki Sybiraczki, pięknie pokazywał świadectwo i znaczenie polskich kobiet- matek, które odegrały tak niesamowitą rolę, aby podczas samej tej nieludzkiej podróży, w tych bydlęcych wagonach, całego męczeństwa, które dotyczyło przebywania na tej nieludzkiej ziemi, otaczały swoje dzieci tą największą miłością, oddając wszystko co miały: jedzenie, ciepło, ale również oprócz ochrony, którą dawał często własnym ciałem osłaniając swe dzieci, dawały też wychowanie, przekazywały język polski, wiarę, tradycję, pokazując, że nawet w tym okrutnym czasie miłość zwycięża. Ten dzisiejszy dzień jest świadectwem Sybiraków, którzy jeszcze tutaj, w Stalowej Woli żyją, którzy są wśród nas. To pokazuje, że miłość potrafi wszystko zwyciężyć, nawet najtrudniejsze momenty, a jednocześnie pokazuje tragedię narodu polskiego, to jak Polacy, tylko za to, że byli Polakami doświadczyli cierpienia, męczeństwa. Pokazuje to też jakie okrucieństwo daje wojna, kiedy nienawiść niszczy drugiego człowieka. I ten dzień musi być dla nas pewną refleksją, spojrzeniem na zło wojny, na nienawiść, a jednocześnie na piękno ludzi, którzy w tych czasach nieludzkich potrafią wygrywać miłością, potrafią dzielić się tą miłością i Sybiracy, szczególnie Matki Sybiraczki są dla nas najpiękniejszym przykładem- mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

I jak podkreślił, odchodzące pokolenie Sybiraków jest bardzo skromne, co widać w czasie uroczystości takich jak ta, w niedzielę, a według włodarza miasta to błąd, bo Polacy potrzebują osób niosących tak wielkie świadectwo, zwłaszcza teraz, w tych trudnych czasach, potrzebują wzorów jak żyć wygrywając miłością, troską o drugiego człowieka. Dlaczego też ważne są takie miejsca pamięci, również w Stalowej Woli.

Niedzielne uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele Źródło Miłosierdzia Bożego w intencji Sybiraków. Podczas eucharystii wystąpił chór „Lasowiacy” MDK. Później złożono wieńce przy poświęconej Sybirakom tablicy, znajdującej się obok kościoła pw. św. Floriana. Następnie zebrani udali się pod Pomnik Pamięci Matki Sybiraczki umieszczony na placu przy Bazylice Konkatedralnej, gdzie również złożone zostały kwiaty.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~jon

do dron, po co się kompromitujesz to zboże to tylko na Ukra-inie rośnie a właścicielami tego zboża to są zagraniczne potężne korporacje. W większości z Nie-miec, Hol-andii, Fra-ncji i innych krajów zachodniej Eur-opy. Ukra-incy to tylko na tych farmach ciężko pracują a to zboże te korporacje do Afryki eksportują.

~DRON

Ukraińcy zbrodni na Wołyniu wam nie zapomnimy .Czekamy ,aż wrócicie do siebie. Wasze zboża zatrzymajcie dla siebie.

~lawyer

Ty ersedes gdzie podwyżki dla budżetowki i nauczycieli?? Miały być od stycznia, a mamy już połowę lutego i d**a. Twój rudy guru znowu oszukał naiwnych ludzi, którzy na niego zagłosowali. Ja wiedziałem, że tak będzie bo tusk to stary germański kłamca i oszust!!!

~patriota

Edwards wiem, że to was boli lewaki. To jest wasz słaby punkt ten hoojownia ale trzeba było iść na układ z każdym nawet wrogiem żeby tylko odsunąć PIS od władzy...

~Mamusia

Kwiaty i znicze za pieniądze nasze, podatników?

~Rebeliant

Więcej na tych zdjęciach tych co być musieli niż tych co być chcieli i mogli !

~fff

do mieszkaniec - każdy sądzi według siebie.z tym lansowaniem się!!!!!!

e2rds

~patriota id-iota, nie jest Hołownia magistrem, ale też nie jest de-ilem i świ-nią jak ty.

~Antoni

Kiedy prywatyzacja HSW?

~patriota

Czy to prawda, że pan Marszałek Sejmu RP niejaki Szymon Hołownia nie ma nawet magistra?? Toż to urąga godności Wysokiej Izby, żeby taki ignorant tam zasiadał!!!

~OBCY

Jak pamiętacie to czego zamiast Ukraińców ich nie ściągnięcie do kraju

~Adam

Co ma bóg do ojczyzny? Księdza pytam.

~Ulka

Kwiaty kupili za swoje? A jak by kamer nie było to by przyszli?

~jolka

Straszną tandetą trąci prezentowana pamięć o Polakach deportowanych w XX wieku w głąb Rosji. Jak zwykle, co roku dobrze ubrani, z wiązankami kwiatów pod obelisk a potem siup do kościoła by się pomodlić. Wszystko pod publiczkę i by propagandowo było ok! Zapytajmy 'ważnych' uczestników tej nic nie znaczącej imprezy co dobrego zrobili tym z deportowanych(ich potomkom!) którzy jeszcze siedzą w stepach Kazachstanu, czy jeszcze dalej i bezskutecznie oczekują na podanie im bratniej dłoni? Pani senator Sagatowska, poza licznymi wycieczkami z senatu do różnych zakątków mieszkającej Polonii co dobrego Pani uczyniła dla oczekujących na repatriację? Z kolei Pan poseł Weber, czy pochylił się pan choćby nad jedną rodziną z tych których pamięć raczy celebrować? Oczywiście jest uśmiechnięty Pan Nadbereżny... Pana zapytam czy nie powinien się pan leczyć na stwierdzony "zanik pamięci"? Kiedyś, publicznie Pan zadeklarował ściągnięcie kilku rodzin Polaków w ramach repatriacji unikając apelu papieża Franciszka o cyt." przyjmowaniu po jednej rodzinie przez każdą parafię rodziny z Syrii"! Pan już o tym zapomniał bowiem ani nie ma rodziny z Syrii ani tym bardziej zza wschodniej granicy. Czy państwu tak po ludzku nie jest wstyd? Pytam bo wierzyć się nie chce jak można być tak cynicznym względem cierpienia innych a w dodatku wygłaszać bałwochwalcze mowy na temat pamięci o nich? Zaproście chociażby jedną rodzinę z Kazachstanu by słowo ciałem się stało! Amen!

~Antoni

Polityczny lans. Wy pamiętajcie o żyjących. Zaopiekujcie się niepełnosprawnymi, starszymi co żyją w samotności. Róbcie im zakupu, sorzatajcie dom.

~jan

Tym POLAKOM co przeżyli albo stracili życie na SYBIRZE należy się największy szacunek jaki można sobie wyobrazić.

~rysiek

Pamięć o przodkach jest najważniejsza.

~taka prawda

do adam, a jak zostaniemy zaatakowani to co zrobisz będziesz płakał jak dziecko z przedszkola. Kto by nie rządził to jak nas zaatakują to będziesz na froncie bronił wszystkich POLAKÓW. Poza tym nie jąkaj się ze strachu bo to wstyd dla młodych.

~Adam

Nigdy więcej wojny i pisowskich rządów !!!

~Adam

Nigdy więcej wojny i pisowskich rządów !!!

~Adam

Nigdy więcej wojny i pisowskich rządów !!!

~Adam

Nigdy więcej wojny i pisowskich rządów !!!

~podglądacz

90% tych z obrazka w kościele można spotkać przy takich tylko okazjach.

~kinoman

Uzyskano bawet koło ratunkowe. koncert w tt.

~Tankisty

Pamiętamy bracia Moskale.

~Taki jeden

Sybirak i Matka Sybiraczka. A reszta ? Cyniczna mentalnosc bezmyslnych politykow i ich jeszcze bardziej bezmyslnych akolitow.

~Pamiętamy

Polityczno-samorządowo-związkowo-adoracyjne mocno skompromitowane towarzystwo. Po poleceniach niszczenia ludzi przez jednych, wykonywaniu rozkazów przez drugich i pilnowaniu realizacji wyroków przez kolejnych nie ma to jak kręcić się wokół świątyń i udawać gorliwych katolików. Obłuda+, nic poza tym.

~do poniżej

Powagi tak,ale nie z tym zakłamanym towarzystwem ze zdjęć.

~Zxc

Trochę powagi.

~dojna zmiana+

Coraz więcęj samochodów na mieście na banderowskich numerach.Wracają z zachodu pewnie,bo ich stamtąd zaczynają przeganiać Część ucieka przed poborem i łapankami płacąc od 5 do 8 tysięcy dolarów na granicy.