Jaka technologia może poprawić kondycję podkarpackich producentów?

Materiał zewnętrzny Image

Na Podkarpaciu swoje zakłady posiada wiele dużych firm produkcyjnych, w tym producenci marek znanych w całej Polsce. Najwięksi z nich to często liderzy w swoich branżach. Jednak nawet duże firmy cały czas muszą zabiegać o swoją konkurencyjność. Jakie wsparcie w tym zakresie oferują systemy IT? Z jakich rozwiązań korzystać, aby poprawić kondycję i wydajność firmy produkcyjnej?

Systemy IT w przedsiębiorstwie

Współczesne systemy informatyczne niosą szerokie możliwości organizacji pracy, rozwoju firmy i optymalizacji wyników praktycznie każdego przedsiębiorstwa. Nawet małe lokalne zakłady chętnie korzystają z różnych programów, dzięki którym usprawniają pracę, utrzymują kontakty z klientami czy prowadzą rynkową ekspansję.

Rozwiązania takie jak ERP, CRM czy systemy fakturowo-księgowe (FK) są standardem i oczywistym wyposażeniem każdego średniego i dużego zakładu. Bez nich nie da się funkcjonować. Jednak aby mówić o wydajnej produkcji lub myśleć o wzmocnieniu przewagi konkurencyjnej opartej na wydajności potrzeba czegoś więcej.

Rozwiązania poprawiające wydajność produkcji

Z pomocą przychodzą dobrze znane, ale nadal nie zawsze wykorzystywane rozwiązania dedykowane działalności produkcyjnej. Mowa tutaj o:

• systemach APS do zaawansowanego planowania produkcji,
• systemach CMMS dedykowanych działom utrzymania ruchu oraz
• systemach MES, które są narzędziem do monitorowania i efektywnej realizacji zleceń produkcyjnych.

Wszystkie powyżej wymienione zdobyły znaczną popularność w kontekście Przemysłu 4.0, który zakłada kompleksową integrację procesów przy wykorzystaniu internetu, wewnętrznych sieci oraz systemów informatycznych.

Obecnie można stwierdzić, że każdy z tych systemów stał się powszechnym standardem w sektorze dużych i średnich przedsiębiorstw produkcyjnych. Niemniej jednak istnieje nadal wiele zakładów, które nie w pełni korzystają z potencjału oferowanego przez tego rodzaju oprogramowanie.

Szansa dla producentów z Podkarpacia

Również firmy produkcyjne ze Stalowej Woli i całego województwa podkarpackiego mogą zwiększyć swoją konkurencyjność oraz generować większe zyski dzięki wdrożeniu wspomnianych rozwiązań. Na szczególną uwagę zasługuje aspekt monitorowania produkcji.

System MES to rozwiązanie, które pozwala między innymi:

• zidentyfikować i wyeliminować nieplanowane przestoje produkcyjne,
• ograniczyć marnotrawstwo zasobów,
• skrócić czas cyklu produkcyjnego,
• produkować więcej w tym samym czasie i tymi samymi maszynami,
• czy zwiększyć wartość wskaźników produkcyjnych (np. OEE).

Niemal wszyscy producenci, którzy zaczęli go wykorzystywać, bardzo szybko zauważają wzrost zdolności produkcyjnych, od 6 do nawet 27%, bez konieczności dodatkowych inwestycji.

Obrazek


Szczególnie w branży spożywczej i produkcji na wielką skalę, nawet kilkuprocentowa poprawa to setki tysięcy czy wręcz miliony złotych dodatkowego przychodu każdego miesiąca.

Zważając na fakt, że systemowe monitorowanie produkcji w dalszym ciągu nie jest rozwiązaniem powszechnym, jego wdrożenie może być wielką szansą dla zakładów produkcyjnych zlokalizowanych w naszym regionie.

Dlaczego warto rozważyć wdrożenie systemu MES w firmie produkcyjnej?

Wydajna, zoptymalizowana i doskonale funkcjonująca produkcja może być źródłem stabilnej przewagi konkurencyjnej i zawsze przynosi firmie szereg korzyści. Mniej przestojów, krótszy cykl produkcji, redukcja odpadów, czy szybsze dostawy do klientów to tylko niektóre korzyści płynące z wdrożenia systemu MES.

Kolejną zaletą jest fakt, że systemy zarządzania produkcją są stosunkowo proste we wdrożeniu i utrzymaniu, a przede wszystkim:

• poprawiają kondycję finansową przedsiębiorstw,
• pozwalają produkować więcej tymi samymi zasobami,
• obniżają koszty produkcji,
• budują realną przewagę ekonomiczną nad konkurencją.

Szybki czas zwrotu z inwestycji, który często sprowadza się do kilku miesięcy, stanowi kolejny powód do skupienia się przez zakłady produkcyjne na optymalizacji swojej działalności za pomocą nowoczesnych narzędzi informatycznych.

Jaki system monitorowania produkcji wybrać?

Decydując się na wdrożenie systemu do zarządzania produkcją, trzeba mieć świadomość, że są to zaawansowane rozwiązania, dlatego należy brać pod uwagę wyłącznie sprawdzonych dostawców.

Jednym z nich jest rynkowy lider, polska firma Queris i jej dobrze znany w kraju i za granicą system Queris MES. Producent daje możliwość jego pełnego poznania na oficjalnej stronie stronie i podczas niezobowiązującej prezentacji, którą można tam bezpłatnie umówić: https://queris.pl/system-mes/

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =