Miejski Dom Kultury we wspominkach. Czy nowe pogrzebie stare, czy to tak niepodważalne dziedzictwo, że to wręcz niemożliwe?

Image

Zakładowy Dom Kultury w Stalowej Woli powstał w 1952 roku i od początku stanowił serce kulturalne miasta. Przetrwał wiele ustrojów, przekształceń, obronił się przed szeregiem zmian i co najważniejsze, wciąż jest gotowy by służyć. Nadal spełnia swoją funkcję, teraz już jako Miejski Dom Kultury.

Można powiedzieć, że z upływem lat nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o istotę działalności. W MDK wciąż są ludzie, wciąż tworzą i chłoną kulturę, sztukę i rozwijają swoje pasje. Dla mieszkańców to centrum kulturowe, to rozrywka, zaduma, przeżycia. Bo dom kultury ze Stalowej Woli karmi nas strawą duchową, emocjami, których wykrzesać nie da się bez odpowiedniego zaplecza. Wpleciony w polityczne ustroje wiele widział i gdyby ściany mogły mówić, sporo by nam opowiedziały. Są na szczęście ludzie, którzy na kartach dzienników odnotowali ważne wydarzenia, którzy utrwalili na taśmach i kliszach powiew historii. To dla nas cenna lekcja i doświadczenie. Tamte i te czasy łączy jedno: radość i wzruszenie, takie samo przeżywanie i takie same emocje.

- To przepiękna zmiana, niesamowita metamorfoza, a tak naprawdę powrót do dawnego blasku i piękna Miejskiego Domu Kultury, dlatego że te drobiazgowe prace konserwatorskie pozwoliły odsłonić dawne piękno, które przez całe dekady było zasłonięte. Wiele przepięknych elementów architektury, sztukaterii, różnego rodzaju wyjątkowych elementów naszej tożsamości lokalnej było zakrytych, było zniszczonych. Prace konserwatorskie pozwoliły na odnowienie i pokazanie na nowo tego niesamowitego piękna Miejskiego Domu Kultury. Dodatkowo te prace są bardzo istotne pod względem codziennego komfortu korzystania z MDK- mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

A prac było naprawdę sporo, ale warto było podjąć się tego zadania, mimo, że po drodze napotkano na wiele przeszkód.

- To zmiana geometrii sali widowiskowej, nie mamy już schodków, są poszerzone przejścia. Obiekt jest w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wejście i przemieszczanie się jest bardziej komfortowe. Do tego pojawiły się nowe fotele, które są zachowane w stylu konserwatorskim, ale już nie będą skrzypiące i niewygodne. Bardzo istotna jest nowa instalacja oraz klimatyzacja, która na pewno w porach cieplejszych będzie sprawiała, że komfort doznań artystycznych będzie dużo większy. Jest to więc olbrzymia zmiana jakościowa. Ale też co ważne dla artystów, jest nowa scena, nie tylko deski, ale również zapadnia umożliwiająca realizację ambitnych programów artystycznych, wyjazdów czy schowania różnego rodzaju instrumentów, do tego cała technika sceniczna, zautomatyzowana, sterowana nowoczesnymi tabletami, oświetlenie. To czego nie widać, a jest bardzo istotne dla grup artystycznych, to są garderoby, pracownia krawiecka, pracownia plastyczna, również sale do ćwiczeń, sale taneczne i to wszystko odnowione w duchu tożsamościowym i stwarzając niesamowite warunki do tego, żeby nasi artyści mogli rozwijać tutaj skrzydła, mogli kreować piękno naszej kultury- mówi Lucjusz Nadbereżny.

Ale równocześnie podkreśla, że sztuka i artyzm wychodzi z dusz ludzkich, to nie są tylko mury i przepiękne wnętrza, nawet najbardziej stylowe. To są ludzie dającym nam radość i przeżycia, ubogacający nas swoją wrażliwością, dzielący się tym dobrem. Dziś pracownicy MDK zostali docenieni i nagrodzeni.

- Sercem domu kultury są ludzie, ludzie, którzy mają program artystyczny, którzy mają wizję, którzy mają miłość do sztuki, do kultury lokalnej i ten projekt zawiera również dbałość o naszą tożsamość lasowiacką, dbałość o naszą lokalną kulturę, krzewienie tej kultury. I ja się dzisiaj bardzo cieszę, że przekazujemy ten dom dla ludzi, którzy mają w sercu kulturę, w sercu mają drugiego człowieka i jestem przekonany, że ta stalowowolska świątynia kultury będzie tętnić życiem zachęcając i pociągając innych do pięknego działania- mówi włodarz Stalowej Woli.

Odnowiony i gotowy zaprosić nas w swoje podwoje. Jak wygląda w środku? O tym mogliście się dowiedzieć z naszego artykułu Od lutego Miejski Dom Kultury znów będzie tętnił życiem. Po modernizacji zorganizowano w nim konferencję pt. „Czy socrealizm jest kłopotliwym dziedzictwem dla Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli?”. Cieszyła się ona bardzo dużym zainteresowaniem. Można było się dowiedzieć m.in. jak powstało nasze MDK, kto i dlaczego go zbudował, co się w nim działo kiedyś. Prelegenci wnikliwie odtworzyli dawne wydarzenia, a i przypomnieli jakże cenną wiedzę, że przecież cała działalność, ta nasza, lokalna, wpisana była bezwarunkowo w dziedzictwo kulturowe, jakże bogate, bo lasowiackie, ale i wzbogacone o zwyczaje przyjezdnych do Stalowej Woli budowniczych miasta.

Za duży wkład w rozwój kultury, zrozumienie potrzeb duchowych mieszkańców, uhonorowany został prezydent Lucjusz Nadbereżny. Włodarz Stalowej Woli otrzymał z rąk zastępcy dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli Lasowiackie Serce.

Konferencji towarzyszyły wernisaże, warsztaty oraz degustacja tradycyjnych potraw. Była też możliwość zobaczenia odnowionych wnętrz Miejskiego Domu Kultury. A już od lutego ten dom zatętni nowym życiem!

- Bardzo się cieszymy, że po długim okresie będziemy mogli wznowić działalność w naszym pięknym domu kultury, obiekcie o wspaniałej historii i niezwykłej urodzie. Mam nadzieję, że ta konferencja zwróci uwagę na wiele elementów, które do tej pory nie były nigdy dostrzegane, elementów w ich architekturze, ale także zwróci uwagę na nasze niezwykłe dziedzictwo jakie mamy. Stalowa Wola jest wyjątkowym miastem, miastem o krótkiej historii, a zarazem miastem o bardzo bogatym życiu kulturalnym, artystycznym i to jest jeden z fenomenów tego miasta. Przenieśliśmy się w inną epokę. Znakomite zaplecze i sal prób, odnowione garderoby, węzły sanitarne, komfort pracy będzie o wiele wyższy. Myślę, że najbardziej zachwycającym miejscem jest nasza sala widowiskowa, która odzyskała nowy blask, technika sceniczna również jest na najwyższym poziomie. Mamy nadzieję, że to wszystko będzie służyło przez kolejne dziesięciolecia. Także dla widzów są bardzo wygodne fotele, jest trochę więcej przestrzeni, są nowe ciągi komunikacyjne. Trzeba samemu przyjść i zobaczyć. Zapraszamy na wydarzenia artystyczne. Mamy ich wiele w planie- mówi zastępca dyrektora Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli Jerzy Augustyński.

MDK rozpocznie teraz wiele nowych projektów z uwzględnieniem lasowiackiej kultury. A będzie z czego czerpać i czym się posiłkować, bo przecież nie brakuje wielu przekazów pozostawionych przez historyków i badaczy tej naszej, rodzimej kultury.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =