Żel arnikowy, czyli jak przyspieszyć wchłanianie się siniaków

Materiał zewnętrzny Image

Stłuczenia i siniaki przytrafiają się nie tylko dzieciom. Jako dorośli, również nieraz doświadczamy nieprzyjemnych skutków uderzeń, które prowadzą do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Warto zatem poznać sposoby i preparaty, które pomogą szybciej poradzić sobie z bolesnymi siniakami. Sprawdź, co zrobić, żeby siniak szybko zszedł.

Jak siniak zmienia kolor? Etapy siniaka

Siniaki na naszym ciele pojawiają się na skutek uszkodzenia naczyń włosowatych, z których pod skórą wylewa się krew. Właśnie dlatego na początku mają one kolor czerwony. Następnie w wyniku odziaływania krwinek białych, zmieniają kolor na fioletowo-niebieski. W kolejnych dniach możemy zauważyć, że wybroczyna stanie się zielonkawa, ponieważ hemoglobina przekształci się w biliwerdynę, a później w bilirubinę, od której siniak stanie się żółty aż w końcu całkowicie ustąpi. Cały proces najczęściej trwa od 7 do 10 dni, w zależności od tego, jak rozległy był wylew krwi. Ponieważ wybroczyny ustępują samoistnie, z reguły nie zawracamy na nie szczególnej uwagi. Kiedy jednak pojawiają się w widocznym miejscu, np. na czole, chcemy pozbyć się ich jak najszybciej. W takim wypadku możemy zastosować domowe metody lub sięgnąć apteczne preparaty, takie jak żel arnikowy.

Co na guza i siniaki? Domowe sposoby

Jeżeli zależy nam na tym, by przyspieszyć proces wchłaniania się siniaka, możemy spróbować poniższych sposobów:

• zimny okład – nie bez przyczyny po uderzeniu do skóry przykłada się coś zimnego. Zimny kompres hamuje krwawienie wewnętrzne i zmniejsza obrzęk. Możemy przygotować go z kawałków lodu zawiniętych w ściereczkę kuchenną,

• okłady z octu – ocet, dzięki swoim właściwościom, pobudza krążenie krwi. Dlatego warto zajrzeć do domowej spiżarki w poszukiwaniu octu jabłkowego lub ryżowego, nasączyć nim gazę lub kawałek materiału i nałożyć na stłuczenie,

• okłady z kapusty – podobne właściwości co ocet wykazują liście kapusty, które dodatkowo uszczelniają naczynia. Przed przyłożeniem liści na siniaka, trzeba je sparzyć i delikatnie rozbić tłuczkiem,

• okłady rozgrzewające – możemy zastosować je następnego dnia po uderzeniu. Ciepły okład przyczyni się do rozszerzenia się naczyń krwionośnych i przyspieszy wchłanianie się krwiaka.

Obrazek


Żel arnikowy na siniaki

Domowe sposoby, choć skuteczne u jednych, u innych mogą nie przynieść zamierzonego efektu. W takim wypadku warto rozważyć zastosowanie dostępnych w aptece leków. Polecanym preparatem na siniaki jest żel arnikowy Arnigel®. To środek o naturalnym składzie, który można stosować również u dzieci powyżej 1 roku życia. Sporządzany jest na bazie arniki górskiej – rośliny bogatej w składniki aktywne, które m.in. przyspieszają gojenie się siniaków.

Jak stosować żel arnikowy na stłuczenia?

Arnigel® to lek, którym należy smarować bolesne miejsca 1-3 razy w ciągu doby. Jego stosowanie najlepiej jest rozpocząć jak najszybciej po wystąpieniu urazu, by w jak największym stopniu ograniczyć jego nieprzyjemne skutki. Żel nanosimy cienką warstwą bezpośrednio na skórę.

ARNIGEL® Postać farmaceutyczna: żel. Substancja czynna: Arnica montana TM. Dawka substancji czynnej: TM, 7,00 g w 100 g żelu. Wskazania do stosowania: leczenie miejscowe następstw niewielkich urazów (siniaki, stłuczenia) u dorosłych i dzieci powyżej 1 roku życia. Polecany również w bólach mięśni pojawiających się po intensywnym wysiłku fizycznym.Podmiot odpowiedzialny: BOIRON SA, 2 avenue de l’Ouest Lyonnais, 69510 Messimy, Francja.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą 1/Arnigel/24.01.2024.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =