Ile interwencji mieli stalowowolscy strażacy w 2023 roku?

Image

Komenda Powiatowa PSP w Stalowej Woli podsumowała 2023 rok. Na terenie powiatu stalowowolskiego odnotowano 1233 zdarzenia, w tym: 197 pożarów (15,98 % ogółu zdarzeń), 1004 miejscowych zagrożeń (81,43%), 32 fałszywe alarmy (2,59 %). Na przestrzeni ostatnich 5 lat był to najspokojniejszy rok, jeśli chodzi o ilość interwencji strażackich.

Od wielu lat największą liczbę interwencji w naszym powiecie notuje się na terenie miasta Stalowa Wola. Tak duża ilość działań ratowniczo- gaśniczych wynika przede wszystkim z liczby mieszkańców miasta, jego uprzemysłowienia oraz ilości dróg komunikacyjnych. W roku 2023 na terenie Stalowej Woli zgłoszono 740 interwencji (mniej o 246 zdarzeń niż rok wcześniej).

Obrazek Obrazek

W perspektywie pięcioletniej w roku ubiegłym stalowowolscy strażacy interweniowali najrzadziej. W odniesieniu do 2022 roku nastąpił spadek ilości interwencji o 570 zdarzeń (-31,6%), spadek ilości pożarów o 284 interwencje (-59%), spadek miejscowych zagrożeń o 287 interwencji (-22,2%).

Obrazek

Mniej pożarów

2023 był rokiem, w którym odnotowano spadek ilości pożarów w stosunku do roku 2022 o 284 zdarzenia. Statystyki wskazują, że zarzewia ognia były lokalizowane i likwidowane w początkowej fazie, dlatego aż 97,97% wszystkich pożarów stanowią pożary małe, gdzie straty były najmniejsze. W roku 2023 odnotowano 193 tego typu pożarów.

Na terenie powiatu stalowowolskiego doszło do 4 pożarów określonych jako średnie, z których 3 miały miejsce na terenie miasta Stalowa Wola. Zaliczono do nich: pożar stolarni przy ul. Sandomierskiej, pożar domu jednorodzinnego w zabudowie bliźniaczej przy ul. Zasanie oraz pożar budynku jednorodzinnego przy ul. Rozwadowskiej. Pożar średni miał miejsce również w miejscowości Turbia, gdzie spaleniu uległ tunel foliowy i znajdujące się w nim sadzonki.

Najwięcej pożarów odnotowano w maju (26 zdarzeń). Większość z nich była spowodowana wypalaniem pozostałości roślinnych na polach, łąkach i nieużytkach rolnych. Na szczęście w 2023 roku nie odnotowano pożarów dużych i bardzo dużych.

Miejsca zagrożeń

W 2023 roku mieliśmy spadek ilości miejscowych zagrożeń w stosunku do poprzednich lat (w porównaniu do 2022 roku- aż o 287). Wśród nich były to głównie zagrożenia lokalne – 745, a wśród nich:

- silne wiatry powodujące: łamanie konarów i powalanie drzew tarasujących przejazdy na drogach; zerwanie i uszkodzenie dachów, rynien na budynkach mieszkalnych i gospodarczych.
- gwałtowne opady atmosferyczne (wypompowywanie wody z obiektów użyteczności publicznej, ulic, piwnic domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych i posesji, powalone konary drzew w wyniku intensywnych opadów śniegu),
- likwidowanie i usuwanie gniazd os i szerszeni,
- wypadki i kolizje drogowe (udzielanie pomocy osobom poszkodowanym, usuwanie płynów eksploatacyjnych oraz pozostałości pokolizyjnych i powypadkowych).

Odnotowano 12 miejscowych zagrożeń średnich, a więc o 5 więcej niż w roku ubiegłym i jest to najwyższa ilość w ostatnich 5 latach. Większość z tych zdarzeń to wypadki drogowe, kwalifikowane jako MZ- średnie ze względu na ilość zastępów biorących w nich udział. W 3 takich zdarzeniach brały udział Specjalistyczne Grupy Ratownicze. W 2 przypadkach chodziło o poszukiwania na rzece San osoby zaginionej. Jeden z przypadków dotyczył wypadku ciągnika siodłowego z naczepą z kontenerem morskim.

Najwięcej zdarzeń przypadło na miesiąc sierpień (250) i lipiec (150) - zdarzenia te w większości związane były z usuwaniem skutków oddziaływania niekorzystnych warunków atmosferycznych (silne wiatry, gwałtowne opady atmosferyczne). W miesiącach tych patrolowano też brzegi rzeki San i informowano kąpiących się tam o zakazie kąpieli. We wrześniu zanotowano 99 miejscowych zagrożeń, w których głównie podejmowano działania związane z usuwaniem gniazd owadów błonkoskrzydłych, znajdujących się w obiektach użyteczności publicznej oraz domach jednorodzinnych, gdzie owady te stwarzały bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników tych obiektów.

Na terenie powiatu stalowowolskiego nie odnotowano miejscowych zagrożeń zakwalifikowanych jako duże i gigantyczne.

Obrazek

W 2023 roku na terenie województwa podkarpackiego strażacy wyjeżdżali do 24799 różnego rodzaju zdarzeń: 4059 pożarów, 19650 miejscowych zagrożeń, 1090 fałszywych alarmów. Do największej ilości zdarzeń wzywani byli strażacy z KM PSP Rzeszów - 2772 razy. W przypadku innych komend wyglądało to następująco: KM PSP Krosno - 2425, KP PSP Dębica - 2370, KM PSP Przemyśl - 1715, KP PSP Jasło - 1468, KP PSP Mielec - 1239, KP PSP Stalowa Wola – 1233, KP PSP Sanok - 1155, KP PSP Jarosław 1152.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Wigura

Na Żwirki i Wigury był wczoraj, czwartek, wypadek. Pełno policji, a wy nic nie piszecie? Co to za portal miejski?!?

~Wsk

Czy straż na pewno sprząta po wypadku (papier wszystko przyjmuje)

~Taka Prawda

Jak do KAŻDEGO wypadeczku, potrącenia i stłuczki śmigają 2 wozy bojowe straży to co się dziwić że taka ilość?