Rozmawiali o nazwach stalowowolskich ulic

Image

Pierwsza w tym roku Kafejka Historyczna, mimo wielkiego mrozu, zgromadziła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli wiernych uczestników, zainteresowanych tematem „imion ulic”.

Była mowa o zmianach nazw stalowowolskich ulic na przestrzeni około pół wieku. W tym czasie dwie „rekordzistki” uliczne zdążyły mieć po 5 nazw – jedną z nich jest ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego.

Wstęp do rozmowy stanowiła projekcja filmu „Stalowa Wola – Urzędnicza” Dionizego Garbacza, produkcji TVK Stella, a także prezentacja, obrazująca kolejne etapy nazewnictwa miejskich arterii. Mowa była przede wszystkim o ulicach Stalowej Woli. Wspomniany został także Rozwadów i jego nazewnicze osobliwości.

Nie zabrakło oczywiście dyskusji. W tej części interesującą relację o dzisiejszych nazwach ulic i rond oraz o procedurach ich zatwierdzania przedstawił radny Jerzy Augustyn.

Przy okazji zebrani dzielili się swoimi wiadomościami o dawnym nazewnictwie ulic. Można było dowiedzieć się, że nazwę ul. Wolności zaproponował pierwszy wiceburmistrz Stalowej Woli Tomasz Przygoda, który zresztą przy tej ulicy mieszkał, natomiast rozwadowska ul. Jagiellońska upamiętnia pięćsetną rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem, obchodzoną bardzo uroczyście na ziemiach polskich w 1910 roku.

Fundacja Dionizego Garbacza Stalovianum i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają na kolejne edycje Kafejki, planowane na drugi wtorek każdego miesiąca.

Przewiń do komentarzy

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =