Buen Camino!

Image

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Stalowej Woli odbyło się spotkanie w ramach Klubu Podróżnika #czterystronyświata, w czasie którego uczestnicy udali się wraz z Panią Martą Sagatowską - podróżniczką, pasjonatką podróży i przewodniczką po Portugalii oraz drodze świętego Jakuba w Hiszpanii, w podróż szlakiem świętego Jakuba.

Pani Marta pokonała drogę Camino niejednokrotnie, a w trakcie spotkania przybliżyła uczestnikom różne szlaki jakubowe. Zwłaszcza Camino Primitivo, czyli pierwszy szlak do Santiago de Compostela, prowadzący z Oviedo. Podzieliła się momentami, które na trwale zapisały się w jej pamięci i sercu. Podkreślała, że według średniowiecznej tradycji na Camino wyruszano z własnego domu, kończąc swój szlak przy Katedrze w Santiago de Compostela. Współcześnie wędrówkę zaczyna się z miejsc na szlaku. - „Po Camino chodzi się głównie samemu, to jest taka droga, w której można odnaleźć drogę do swojego serca, idąc samemu […], każdy idzie, by coś w duszy przepracować, zastanowić się nad własnym życiem. Różne są motywy” – opowiadała pani Marta podczas czwartkowego spotkania. Uczestnicy spotkania wysłuchali opowieści o historii i symbolach Camino, rozkwicie Santiago de Compostela, zabytkach, mijanych wioskach, dzikich krajobrazach i świętym Jakubie. Była to opowieść również o chwilach pełnych wzruszeń, ale też o zwątpieniach oraz trudach i problemach, jakich doświadczyła pani Marta na szlakach. Przede wszystkim piękna opowieść o ludziach poznanych w trakcie wędrówek szlakiem Camino, ich dobroci i uczynności względem innych pielgrzymów. O wsparciu drugiego człowieka, dzięki któremu niemożliwe staje się możliwe. Dla Pani Marty Camino stało się drogą życia -„Takie moje samotne wędrówki bardzo dużo dają dla mojego serca” - zaznaczyła pani Marta.

Opowieść o urokach Camino de Santiago wywarła wrażenie na słuchaczach zgromadzonych w czwartkowy wieczór w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli. Nie zabrakło indywidualnych rozmów, wspomnień ze szlaku i planów na przyszłe wędrówki. Kolejne spotkanie Klubu Podróżnika #czterystronyświata już 15 stycznia! Gościem będzie Paweł Hoffmanem.

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =