Opłatek Maltański to często jedyna Wigilia dla nich

Image

Po raz kolejny w Stalowej Woli zorganizowano Opłatek Maltański. Przy wigilijnym stole zasiedli ci, dla których to jedyna szansa na spędzenie świąt w gronie innych ludzi. Harcerze przynieśli Betlejemskie Światło Pokoju. Wybrzmiały kolędy.

Opłatek Maltański to ogólnopolska akcja charytatywna, której organizator Związek Polskich Kawalerów Maltańskich, przy współpracy z Miejskimi Ośrodkami Pomocy Społecznej, co roku zaprasza do świątecznego stołu tysiące osób: ubogie rodziny wielodzietne, osoby samotne, opuszczone, niepełnosprawne. Dla wielu z tych osób możliwość wzięcia udziału w Opłatku Maltańskim jest jedyną szansą na poczucie świątecznej atmosfery Bożego Narodzenia. Akcja Opłatka Maltańskiego możliwa jest tylko i wyłącznie dzięki darowiznom rzeczowym, finansowym oraz dzięki wielkiemu zaangażowaniu wolontariuszy i członków Zakonu Maltańskiego.

Stalowa Wola Opłatki Maltańskie organizuje od 10 lat. W tym roku spotkanie odbyło się w Dziennym Domu Senior+ w Stalowej Woli przy współpracy z Zakonem Maltańskim, Polską Fundacją Polskich Kawalerów Maltańskich w Krakowie. Stalowa Wola jest jedną z 35 miejscowości, gdzie mieszkańcy skorzystali z pomocy w ramach Akcji Opłatek Maltański w 2023 roku. Ideą Opłatka Maltańskiego jest pomoc osobom potrzebującym w sposób dwutorowy: poprzez wsparcie materialne oraz wsparcie duchowe w formie zaproszenia do wspólnego stołu wigilijnego, podzielenia się opłatkiem, wspólnego posiłku i kolędowania. Od 2021 roku Opłatek polega na przygotowaniu spotkania wigilijnego dla uczestników Dziennego Domu Senior+ w Stalowej Woli oraz przekazaniu paczek świątecznych z artykułami o dłuższym terminie ważności oraz opłatka i kartki świątecznej z życzeniami dla pozostałych potrzebujących mieszkańców Stalowej Woli zgłoszonych przez pracowników socjalnych do akcji.

W tym roku z akcji skorzysta 70 mieszkańców Stalowej Woli. Dary udało się pozyskać od firm, sklepów i Prezydenta Miasta Stalowej Woli Lucjusza Nadbereżnego, który przekazał na artykuły spożywcze do paczek kwotę 1700 zł. Koordynacją Opłatka w 2023 roku ze strony MOPS zajmuje się Małgorzata Gotfryd - Kierownik Dziennego Domu Senior+ w Stalowej Woli.

- Z biegiem czasu zauważyliśmy, że coraz więcej osób potrzebuje takiej formy pomocy, stąd również w tym roku postanowiliśmy podjąć się tej inicjatywy, wspólnie z Zakonem Kawalerów Maltańskich w Krakowie- mówi Małgorzata Gotfryd, Kierownik Dziennego Domu Senior+ w Stalowej Woli.

A że akcja jest bardzo potrzebna, zwłaszcza dla osób starszych, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Pomoc popłynęła do uczestników Dziennego Domu Senior+ w Stalowej Woli, gdzie dziś odbywała się też uroczysta Wigilia. Oprócz tego akcją objęci są seniorzy z Rozwadowskiego Klubu Seniora, którzy Wigilię mieli wczoraj, a także osoby, które są objęte pomocą Grupy ds. Rodzinie przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej.

- Jeśli chodzi o paczki, to dotrą one do tych osób, które według pracowników socjalnych i osób, które nam zgłaszały tutaj taką potrzebę, wymagają takiej formy pomocy. Paczki przygotowaliśmy dzięki Zakonowi z Krakowa, ale również pan prezydent wsparł naszą inicjatywę i dofinansował część zakupów, które trafią do mieszkańców Stalowej Woli. Jest to żywność o dłuższym terminie przydatności, są to też słodycze. Te produkty przydadzą się naszym mieszkańcom na święta. Podczas dzisiejszej Wigilii obejmujemy wsparciem 42 osoby. Będziemy chcieli pokazać naszym seniorom, że ta inicjatywa jest ważna w mieście i potrzebna. Chcielibyśmy aby ten Opłatek Maltański był kontynuowany. To taka dobra przed świętami Bożego Narodzenia inicjatywa, która stanowi taki element, który wpisał się już w tradycję naszego miasta- mówi Małgorzata Gotfryd, Kierownik Dziennego Domu Senior+ w Stalowej Woli.

W paczkach dla seniorów znalazły się m.in.: konserwy, również warzywne, bakalie, słodycze, mąka, kawa, herbata, barszcz czerwony, czyli wszystko to, co przyda się do przygotowania świąt.

Przewiń do komentarzy


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =