Osiedle Leśna w Stalowej Woli nabiera realnych kształtów

Image

Dotychczas w mieście brakowało mieszkań i był to palący problem, który właśnie jest na wniosek mieszkańców rozwiązywany. Oprócz Charzewic, supernowoczesne osiedle mieszkaniowe powstawać będzie na ulicy Leśnej. To informacja, która ucieszy wszystkich. Już można zapisywać się na nowe M.

A że sprawa nabiera rumieńców, a bloki mieszkalne wkrótce będą budowane, w tej sprawie zorganizowano konferencję prasową po to, by opowiedzieć mieszkańcom o zaletach osiedla. Wzięli w niej udział: prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, pełnomocnik Zarządu MZK Karolina Głogowska, Prezes Zarządu MZB Tomasz Gunia, przewodniczący Rady Miejskiej Stanisław Sobieraj.

NOWOCZESNOŚĆ I ROZWIĄZANIA Z NAJWYŻSZEJ PÓŁKI

- Dzisiaj nie inicjujemy wyłącznie otwarcia nowego etapu Miejskiego Programu Budownictwa Mieszkaniowego, ale tak naprawdę powstania pierwszego od kilkudziesięciu lat prawdziwego, pełnoprawnego osiedla miejskiego. Ostatnie osiedla powstały końcem lat 80- tych, na przełomie lat 80- 90- tych. To pierwszy raz kiedy mamy do czynienia z takim zakresem terytorialnym, nieinwestycyjnym, który uprawnia nas do przyjęcia takiego założenia, że tak naprawdę budujemy takie osiedle- mówił prezes Tomasz Gunia.

11 grudnia 2023 r. Miejski Zakład Budynków, który odpowiada za inwestycję, ogłosił „Program Nowa Perspektywa”, w ramach którego jest realizowana budowa Osiedla Leśna, będąca kontynuacją „Stalowowolskiego Programu Budownictwa Wielorodzinnego Z perspektywą w Stalowej Woli”. Program polega na budowie mieszkań w stanie deweloperskim pod długoterminowy wynajem z dojściem do własności oraz możliwością wcześniejszego ich wykupu.

Jak wyjaśnił prezes Tomasz Gunia Osiedle Leśna będzie się mieścić na ulicy Leśnej w Stalowej Woli i docelowo składać z 6 budynków mieszkalnych, wielorodzinnych, obejmujących 210 mieszkań, 5 lokali usługowych i 271 miejsc postojowych, w tym 136 w garażach podziemnych. W I etapie inwestycji zostaną wybudowane 3 sześciokondygnacyjne budynki mieszkalne wielorodzinne. Łącznie powstanie 108 mieszkań od 34 do 79 m2 i 132 miejsca postojowe, w tym 60 w garażach podziemnych. Lokale wyposażone będą w balkony, na parterze w tarasy. Układ pomieszczeń pozwoli na wyodrębnienie przedpokoju, sypialni, pokoi, salonu z aneksem kuchennym, garderoby i łazienki. Bloki będą posiadały panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, zbiorniki retencyjne z systemem nawadniania terenów zielonych oraz ledowe oświetlenie. Na terenie osiedla będą znajdować się: plac zabaw, elementy małej architektury, wodne aranżacje. Przewidziano też miejsca na budowę trzech stanowisk do szybkiego ładowania samochodów elektrycznych.

Inwestycja jest skierowana do osób fizycznych i prawnych, które przejdą pozytywną weryfikację zdolności płatniczej. Do udziału w programie są zapraszane w szczególności osoby będące w związku małżeńskim, nieformalnym związku partnerskim, osoby samotne posiadające małoletnie dzieci, bądź bezdzietne. Istotnym kryterium jest wiek do 45 lat jednego z wnioskodawców i nieposiadanie tytułu własności lub jego części do innego lokalu, budynku mieszkalnego na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. Nabór będzie prowadzony od 11 grudnia 2023 r. do 31 stycznia 2024 r. Planowane rozpoczęcie inwestycji nastąpi w II kwartale 2024, a jej zakończenie w IV kwartale 2025.

Osiedle Leśna będzie osiedlem kompleksowym, bo na jej obszarze znajdą się nie tylko bloki, bo i żłobko- przedszkole, biurowiec wysokościowy, ale też i hotel.

- Nigdy nie mieliśmy intencji kreowania osiedla, które byłoby kolejną miejską sypialnią. To jest osiedle, które będzie dynamiczne, aktywne społecznie, stąd lokale użytkowe, lokale handlowe, stąd obecność terenów rekreacyjnych, stąd zintegrowanie osiedla z Parkiem Miejskim, Parkiem Zimnej Wody, ze stałą architekturą i zachowaniem charakteru miasta, bo jak wiadomo, miasto ma przemysłowe DNA i będzie wpisywało się w piękną, stalowowolską historię miasta przemysłowego, innowacyjnego- mówił prezes Tomasz Gunia.

A że osiedle będzie mieścić się w trójkącie ulic ważnych dla miasta, jego mieszkańcom będzie blisko wszędzie. To położenie sprawia, że oferta mieszkaniowa staje się szczególnie atrakcyjna i dla dojeżdżających do strefy przemysłowej, i do zakładów pracy, ale chcących też dostać się do centrum, i wyjechać do sąsiednich miejscowości. Przy osiedlu już są nie tylko sklepy wielkopowierzchniowe, ale i szkoły: podstawowa i średnie, jest też szpital, przychodnie, restauracja, stacja benzynowa.

Więcej informacji dotyczących Osiedla Leśna, z dokładnym opisem poszczególnych lokali mieszkalnych, znajduje się na stronie internetowej https://www.osiedlelesna.com.pl/.

KONSEKWENCJA I PLANY. I WSZYSTKO MOŻE SIĘ ZISZCZYĆ

Zielone światło do powstania osiedla dała wcześniej Rada Miasta. I to właśnie większość radnych podnosząc rękę do góry, zdecydowali, że powstanie takie osiedle. Radości z tego, że udało się doprowadzić zadanie do końca nie krył przewodniczący RM.

- Od 2014 roku, od kiedy jestem radnym, a później jeszcze przewodniczącym Rady Miejskiej w Stalowej Woli, konsekwentnie realizujemy plan budownictwa mieszkaniowego, plan, który pokazał nam pan prezydent Lucjusz Nadbereżny w 2014 r. i 2018 r. W plan ten wpisywało się budownictwo mieszkaniowe. Tym bardziej cieszy nas fakt budowania osiedla, że rozwija się nam tak dynamicznie strefa przemysłowa. Pierwsi inwestorzy, jak np. gigant SK Nexilis, budują swoje fabryki, następni inwestorzy dopytują się o kupno kolejnych działek. W związku z tym inwestorzy dopytują się też o mieszkania: pytają co z mieszkaniami dla ich pracowników. Tym bardziej cieszy fakt, że wkrótce będzie mieć miejsce wbicie łopaty pod Osiedle Leśna, bo do tej pory już udało nam się wybudować 3 nowoczesne bloki- mówił przewodniczący Rady Miasta Stanisław Sobieraj.

Podziękował w tym miejscu osobom zaangażowanym w rozwój budownictwa w Stalowej Woli, a do nich należą osoby związane ze spółkami miejskimi, jak chociażby prezes MZK Radosław Sagatowski, prezes MZB Tomasz Gunia, którzy jako prezesi realizują plan naszego prezydenta.

- A jest to wizja miasta nowoczesnego, miasta przyjaznego mieszkańcom i osobom, które chcą zamieszkać w Stalowej Woli. Osiedle Leśna jest przykładem super lokalizacji. Nie można sobie lepszej wyobrazić. Obok jest szkoła podstawowa, liceum, szpital, sklepy wielkopowierzchniowe, Park Zimnej Wody, gdzie można będzie wypocząć po pracy. Wkrótce będzie wybudowane żłobko- przedszkole, co zapowiadał już prezydent Lucjusz Nadbereżny. Osiedle będzie więc super skomunikowane, przyjazne dla wszystkich mieszkańców Stalowej Woli, ale i wszystkich tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z naszym miastem, ze Stalową Wolą. Dziękuję panie prezydencie za tą konsekwencję- powiedział Stanisław Sobieraj.

STABILNIE JUŻ BYŁO? NIE, STABILNIE WCIĄŻ JEST I BĘDZIE

Osiedle Leśna to osiedle bardzo potrzebne dla Stalowej Woli. Prezydent Lucjusz Nadbereżny podkreślił, że dzisiejszy dzień, jest ważnym dniem dla miasta. Wkrótce rozpocznie się faktyczna realizacja zadania, a już dziś można zaprosić mieszkańców do zapoznania się z ofertą mieszkaniową. Jak mówił włodarz miasta, to osiedle projektowane jest w najważniejszej perspektywie jaką jest człowiek, to nie zbiór bloków tylko spójna całość architektoniczna, łącząca w sobie wiele elementów, zaprojektowana, tak aby spełniać najwyższe wymagania dzisiejszych czasów. Będą więc nie tylko nowe bloki, ale wraz z nim cała infrastruktura użytkowo- rekreacyjna. Nie będzie mieć miejsca patodeweloperka. Do tego warunki dla przyszłych lokatorów będą wyjątkowo bezpieczne pod względem finansowym.

- Dzisiaj proponujemy naszym mieszkańcom osiedle, które stwarza zupełnie nowe warunki, a tworzy również bardzo istotne i korzystne warunki finansowe, jak na dzisiejsze, niepewne czasy, związane z możliwością otrzymania kredytu, finansowania tego typu inwestycji, szczególnie przez młodych ludzi, którzy dopiero co wchodzą na rynek pracy, którzy mają swoje marzenia, mają swoje ambicje związane z tym, aby mieszkać w nowoczesnym, pięknym miejscu, aby ich rodziny, dzieci miały wyjątkowe możliwości do rozwoju- mówił prezydent.

Po blokach budowanych na Orzeszkowej miasto i MZB mają już doświadczenie i świadomość jak bardzo potrzebny jest „Program Nowa Perspektywa”, jak cieszy się olbrzymim zainteresowaniem mieszkańców, a co najważniejsze, jest dobrze oceniany. Istotną kwestią jest też myślenie przyszłościowe, nowoczesne, z użyciem technologii, które nie tyle już niedługo będą luksusem, co i standardem. Pomyślano więc o zastosowaniu odnawialnych źródeł energii, o podziemnych i naziemnych parkingach. Stalowa Wola mogła więc będzie bez kompleksów rywalizować z dużymi miastami oferowaną jakością.

- Fundamentem jest udostępnienie mieszkania za pośrednictwem miasta i miejskiej spółki na preferencyjnych warunkach finansowych, ale z bardzo istotnym warunkiem dojścia do własności, z przekonaniem, że to właśnie własność. To jest element, który daje rozwój dla rodziny, który daje stabilizację i to jest ten fundament, wyróżnik tego programu, a więc dojście do własności w perspektywie 25 lat- mówił prezydent.- (…) A co istotne, miejska spółka bierze kredyt tak naprawdę na rzecz najemców, przyszłych właścicieli tego mieszkania daje im tą możliwość w trudnych czasach ubiegania się o kredyt. Spółka nie wymaga zdolności kredytowej, wymaga zdolności płatniczej. To jest program, który jest dedykowany dla osób pracujących, premiujących rodziny z dziećmi, premiujących tych, którzy mieszkają, prowadzą działalność gospodarczą na terenie Miasta Stalowej Woli. To jest program premiujący również tych, którzy chcieliby wybrać miejsce do życia w Stalowej Woli, którzy chcieliby wrócić chociażby z zagranicy właśnie do Stalowej Woli z zebranym już kapitałem, doświadczeniem życiowym, zawodowym, bo wiele osób po pierwszym okresie emigracji myśli o powrocie do Stalowej Woli.

Ten program idealnie więc wpisuje się w potrzeby dzisiejszego człowieka, który szuka nie tylko czterech ścian, ale i tego co jest wokół. Dom staje się wyznacznikiem miejsca do życia, więc wymagania co do jego otoczenia muszą być wyższe. I takie właśnie będą spełnione.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny zaprosił do skorzystania z tej oferty mieszkaniowej i do zapisywania się do końca stycznia 2024 r. na nowe mieszkania. Wkrótce powstanie projekt inwestycyjny, a w II kwartale 2024 r. ruszy budowa osiedla. Całość będzie gotowa już pod koniec 2025 r. Prezydent na ręce przewodniczącego RM Stanisława Sobieraja podziękował za zaangażowanie w powstanie osiedla tym radnym miejskim, którzy rozumiejąc trudną sytuację mieszkaniową w Stalowej Woli głosowali najpierw za przekazaniem działki pod budowę osiedla, a następnie za uchwaleniem planu miejscowego, zarówno dla części, którą zrealizuje Miejski Zakład Budynków, jak również dla części deweloperskiej. Podziękowania popłynęły także w kierunku MZK i prezesa Radosława Sagatowskiego, partnera finansowego zadania i prezesa MZB Tomasza Guni, bo to dzięki Miejskiemu Zakładowi Budynków osiedle będzie wyglądać tak zielono i tak nowocześnie, a do tego będzie skomunikowane z innymi częściami miasta, również tymi rekreacyjnymi, choćby przez nowatorski pomysł – kładkę wiodącą do Parku Miejskiego. Dzięki doświadczeniu i zaangażowaniu prezesa nie tylko mamy 3 bloki na Orzeszkowej, ale i na bazie doświadczeń będziemy mieć nowe, supernowoczesne osiedle mieszkalne. Program jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach i jest bezpieczny pod względem finansowym.

Przewiń do komentarzy
























Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
W tym artykule komentarze ukażą się po akceptacji moderatora.