Stalowowolska policja ostrzega przed oszustami

Image

Do dyżurnego Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli wpłynęło kilka zgłoszeń dotyczących wyłudzenia pieniędzy metodą „na wnuczka” i „na policjanta”. Niestety w dwóch przypadkach oszuści osiągnęli swój cel i wyłudzili łącznie 54 tysiące złotych.

[p]Wczoraj przed godz. 21:00, do 82-leniej mieszkanki Stalowej Woli zadzwonił telefon. Dzwoniący mężczyzna, podając się za policjanta, poinformował kobietę, że jej wnuczek jest sprawcą wypadku drogowego i jeśli chce, aby uniknął aresztu, to musi przekazać pieniądze. Kobieta uwierzyła w historię i oddała swoje oszczędności. Została oszukana na 14 tysięcy złotych.

W drugim przypadku pokrzywdzoną została 72-letnia mieszkanka Stalowej Woli, do której dzisiaj rano również zadzwonił telefon z informacją, że jej wnuczek miał wypadek drogowy. Seniorka chcąc pomóc swojemu wnukowi, przekazała oszczędności w kwocie 40 tysięcy złotych.

Seniorzy to grupa osób szczególne narażona na oszustwa metodą m.in. „na wnuczka”, „na policjanta”, "na prokuratora", na „pracownika banku”. Przestępcy posługujący się technikami manipulacji, podszywają się pod osoby wykonujące zawody zaufania społecznego. W rezultacie, osoby starsze przekonane, że rozmawiają z policjantem czy pracownikiem banku, tracą oszczędności swojego życia. Pamiętajmy oszuści w różny sposób modyfikują swoje metody, ale cel jest zawsze ten sam, wyłudzić pieniądze.

Aby nie stać się ofiarą oszusta działającego metodą "na WNUCZKA”, „na POLICJANTA” - pamiętaj:

- nigdy pochopnie nie przekazuj pieniędzy osobom podającym się za krewnych,

- funkcjonariusze instytucji państwowych nigdy nie proszą o przekazanie im jakichkolwiek pieniędzy,

- zawsze potwierdzaj „prośbę o pomoc” kontaktując się bezpośrednio z osobami najbliższymi, a w przypadku rzekomych policjantów, z dyżurnym najbliższej jednostki Policji,

- nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o przechowywanych pieniądzach, o swoich planach życiowych, czy też o członkach twojej rodziny,

- jeżeli ktoś zadzwoni do Ciebie z taką prośbą i istnieje podejrzenie, że jest to oszust, natychmiast powiadom policję pod numerem telefonu 112.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców, dziadków, sąsiadów o tym, że są ludzie, którzy mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o pożyczenie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą oszczędności życia.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Suweren

Kocham geja Kaczyńskiego .

~stalowiak

Do Stalowa: będziesz mieć piękny dzień jak będziesz za głodową pensję pracować do usranej śmierci, a ten ryży uj ci zabierze wszystkie pieniądze z ZUS

~Stalowa

Piękny Dzień. Pani poniżej - warto zapłacić za swoje słowa. Do zobaczenia.

~Agnieszkakida

Jbac tuska bo ten chj podpalił nasze mieszkanie i nie chce odszkodowania wypłacić jbac boga i rząd

~Agnieszkakida

Jbac tuska bo ten chj podpalił nasze mieszkanie i nie chce odszkodowania wypłacić jbac boga i rząd

~stalowiak

Dzis jeden z najsmutniejszych dni w historii Polski. Powrót do władzy POpaprańców i KOmunistów, którzy przez wiele lat rozkradali majątek Narodowy, kłamali i oszukiwali miliony Polaków, pluli i donosili na Polskę do eurokołchozu w Brukseli, pozbywali naszą Ojczyznę suwerenności i niepodległości, o którą nasi wielcy Przodkowie tak zaciekle walczyli i przelewali krew, a nawet oddawali życie!!! Znowu tuSSk i jego świta będzie klękał przed niemcami, państwem który bezprawnie napadło na Polskę w 1939 r. razem z sowietami i wymordowało miliony naszych Rodaków!!! I teraz te chamy znowu będą rządzić.... Boże, coś Polskę...

~Obserwatorka

Cyt.:"jeżeli ktoś zadzwoni do Ciebie z taką prośbą i istnieje podejrzenie, że jest to oszust, natychmiast powiadom policję pod numerem telefonu 112."

Nie wprowadzajcie czytających ten artykuł w błąd, jeśli nie doszło do wyłudzenia/kradzieży pieniędzy, to policja nie kiwnie palcem w tym temacie, nawet nie sprawdzą numeru telefonu bo i tak uznają, że nie da się ustalić sprawcy z powodu maskowania numeru. Przerabiałam ten temat osobiście na komendzie w Stalowej Woli. Nie doszło do czynu zabronionego, nie ma podstaw do wszczęcia postępowania. Policja nadaje się tylko do wypisywania mandatów a nie łapania przestępców i oszustów.

~Yede

Proponuję pociągnąć babcie do sądu za próbę przekupstwa policjanta ,

~Mamusia

Wy ich wyłapcie! Teraz nie będziecie zbijać bąków na Nowogrodzkiej.

~Login

enedue, błysnąłeś jak łysy grzywą. Nawet tekstu nie umiesz spłodzić.

~enedue

Teraz te babcie będą błagać o litość w Caritasie,że nie mają jak przeżyć świąt i należy wesprzeć ich pomocą pieniężną oraz materialną/ humor sytuacyjny/!!!!!!!!