Zapadła decyzja w sprawie budowy małych reaktorów jądrowych

Image

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą, dotyczącą budowy sześciu obiektów energetyki jądrowej w technologii BWRX–30 dla spółek Orlen Synthos Green Energy. Stalowa Wola znalazła się na mapie tych zadań.

Decyzja resortu obejmuje następujące lokalizacje: Włocławek, Stawy Monowskie, Stalowa Wola, Ostrołęka, Nowa Huta, Dąbrowa Górnicza, które wydane są na wiosek należących do Orlen Synthos Green Energy spółek: BWRX–300 Włocławek, BWRX–300 Stawy Monowskie, BWRX–300 Stalowa Wola, BWRX–300 Ostrołęka, BWRX–300 Nowa Huta oraz BWRX–300 Dąbrowa Górnicza.

Wnioski o decyzje zasadnicze Orlen i Synthos Green Energy (OSGE) złożyła 27 kwietnia br. Zgodnie z prawem, wydawana przez ministra właściwego ds. energii na wczesnym etapie procesu inwestycyjnego decyzja zasadnicza jest potwierdzeniem, że inwestycja w obiekt energetyki jądrowej jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną.

- Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało decyzję zasadniczą dla lokalizacji małych reaktorów atomowych. Tym samym mamy zielone światło do budowy SMRów w Polsce, z których pierwszy powstanie do 2030 roku. To bardzo dobra wiadomość dla Polaków i polskiej gospodarki, bo SMRy to gwarancja taniej energii i ciepła dla miast- napisał na Twitterze prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, na wnioski OSGE prowadzi postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowych w technologii BWRX-300. Pierwsze dotyczy budowy reaktorów o mocy do 1300 MWe w Ostrołęce, drugie – reaktorów o mocy do 2000 MWe w lokalizacji Włocławek, a trzecia – dla 1300 MWe w Stawach Monowskich.


Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Urszula Tatys

Dwutygodniowy Minister Klimatu i Środowiska wydał sześć decyzji zasadniczych łącznie na budowę 24 reaktorów w technologii BWRX-300, o które wnioskowały spółki celowe OSGE. Decyzje dotyczą lokalizacji w: Ostrołęce, Włocławku, Stawach Monowskich, Dąbrowie Górniczej, Nowej Hucie oraz Stalowej Woli. Decyzja zasadnicza określa dozwolone parametry inwestycji w zakresie budowy obiektu energetyki jądrowej i uprawnia do ubiegania się o uzyskanie decyzji o ustaleniu lokalizacji, oraz innych niezbędnych decyzji - wynika z ustawy. W procesie uzyskiwania decyzji zasadniczej konieczna jest opinia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według medialnych doniesień opinia ABW dla projektów OSGE była negatywna. Odnosząc się do wniosku złożonego przez OSGE należy wskazać, że w ocenie ABW prowadzona przez spółkę inwestycja w sposób nienależyty zabezpiecza interesy Skarbu Państwa, w tym spółki Orlen" - napisał b. minister Kamiński. Kamiński zapewnił, że działania ABW podejmowane w tej sprawie miały na celu "należyte zabezpieczenie interesów RP, były prowadzone zgodnie z przepisami i przy zachowaniu najwyższych standardów". W związku z powyższym czekamy na audyt oraz weryfikację ustaleń oraz powodów wydania decyzji zasadniczej w sprawie jak powyżej. Skoro obecna opozycja zarzuca Koalicji 15 Października lobbing w sprawie wiatraków, dlaczego nie przestrzega jednego z kryteriów wydania decyzji zasadniczej, tym bardziej, że brak jakiegokolwiek uzasadnienia pominięcia niespełnienia jednego z kryterium ze strony dwutygodniowego ministra.

e2rds

Będziemy mieli w Stalowej małe reaktory jądrowe, będziemy między cegłówkami świniakom jadra tłuc by głośniej kwiczały. ~hehe, może temu świniakowi pierwszemu na próbę.

~haha

do mayopin, ciemniku MSR to decyzja przynajmniej rok temu postanowiona to technologie z 22 wieku nie dla takich tumanów jak ty.

~mayopin

Jednoosobowa decyzja dwutygodniowej minister.????

~PIOTR

Zlikwidowano elektrownie, część z nas musiała wyjechać na Śląsk,a teraz maży się atomówka kto w niej będzie pracował

~Suweren

Świnie pisowskie muszą chyba mieć ciężki dzień . Teraz pod sąd i konfiskata majątku .

~kierowca

To ty suweren jesteś największym wypierdkiem w naszym mieście.

~Suweren

Świnie pisowskie kwiczą . Jak tam Nowa Gwiazda wypierdek ??

~haha

do jan , ekipa peło zamówiła we Francji złom a nie helikoptery ale ty o tym nie wiesz bo za głupi jesteś.

~Jedrus

Już zamawiam Licznik Geigera, potem dam do kalibracji i codziennie będę odczytywał wyniki. zobaczycie jak na przestrzeni lat wzrośnie promieniowanie po wybudowaniu elektrowniumiech

~jan

.... @~Grzegorz.... mechanizm który prorokujesz.... już zafundowała polakom betonowa ekipa Kaczyńskiego, rząd D. Tuska zakontraktował we Francji 56 helikopterów karakal, a Mataczewicz i jego kolesie przetarg zerwali bo ,,będą" polskie helikoptery, a to że Świdnika, a to z Mielca, a nie ma żadnych..... ale są stada kaczych oligarchów upasionych na państwowych spółkach, deklarujących w rocznych pitach milionowe ,,dochody" .....

~Mieszkaniec

Prezes Orlenu O'bs.ajtek nigdy nie był i nie będzie autorytetem w żadnej dziedzinie - chyba, że ze względu na swoje cechy osobowościowe, takie jak: szybkość działania, bezwzględność w robieniu interesów, umiejętność manipulowania ludźmi oraz stawianie realizacji celów ponad dobrem i prawem robią z niego jednego z mafijnych ludzi PiS-u. Nie może być tak, że ludzie, którzy popełniali przestępstwa, chodzą dziś w glorii i zarabiają wielkie pieniądze.Tak wszelkiej maści cwaniacy i kombinatorzy funkcjonowali jako równi i równiejsi ( lepszy sort ) robiąc swoje poważne przekręty a zarazem robili wielkie kariery za rządów PiS.

~Antyrzad

Jedną zapowiedzią Orlen już stracił kilka mld złotych. A Tusk zaczyna swoje i każe spółce płacić za zamrożenie cen energii zamiast inwestować w zieloną energię. Cud miód normalnie. Europa się cieszy że polacy będą ją utrzymywać

~Grzegorz

Tak Błaszczak i PiS dbał o Polski przemysł zbrojeniowy.

Przegląd kontraktów koreańskich, o których mówi Trzecia Droga, to zapowiedź ich unieważnienia. Będą populistycznie mówili, że zastąpimy sprzęt z Korei, sprzętem z polskiej zbrojeniówki, a skończy się tak, że zostaniemy z niczym - ocenił szef MON Mariusz Błaszczak w mediach społecznościowych.

~Hania

Bardzo się cieszę że Tusk wrócił do Polski. Demokracja zwyciężyła. Cała Europa się cieszy.

~atomw_upie

Tusk do pierdla marsz...!!! Do pierdla !!! Wojsko na ulicach bandzior tusk premierem ...!!!! ***** lewaków socjalizm pis I zdrajców....!!!

e2rds

~hehe~hehe~hehe~hehe~hehe~hehe~hehe~hehe-idiota, ale tam leży, ty tam nie trafisz, świniaków tam nie kładą, do utylizacji jak świniak zdechnie przeznaczony.

~hehe

Idiotę erds to masz na ofiar katynia tam leży

e2rds

~hehe~hehe~hehe~hehe~hehe~hehe~hehe~hehe-idiota.

~hehe

do lalka ,a największa afera 21 wieku to afera wiatrakowa i wszyscy Polacy to wiedzą.

~lalka

Skoro koordynator spec. służb staje po stronie ABW TZN. ŻE SPÓŁKA CORKA OBAJTKA JEST NA BAKIER Z PRAWEM POLSKIM. Przecież to jest ewidentne, że trwa wojna w obozie władzy - na szczęście koniec tej władzy jest już widoczny! Kto tak zdecydował, że powołana spółka córka(co miała budować małe elektrownie atomowe!) ORLENU od syntetycznej zielonej energii ma udziały podzielone po 50% Skarb Państwa i osoba fizyczna! Taki podział kapitału nie zabezpiecza interesu Skarbu Państwa. Czy nie pachnie to kolejną aferą?

~Apolityczny

Przewiduję " skończy się jak z turbiną gazową " reaktor owszem powstanie, ale na tym się skończy.

~Maciek

Tylko nie u nas dajcie ją Ziobrze , Morawieckiemu,Obajtkowi lub Szydło niech sobie postawią na swoich działkach

~Do RFN

Masz rację

~Pelagia

Proponuję lokalizację na placu zabaw Poniatowskiego 25.

~Mieszkaniec

Dzięki geniuszowi niedouków z Dojnej Zmiany a zwłaszcza sra-tega Antoniego i naszych lokalnych wizjonerów ( bardzo liczymy na tekturowe czeki gońca-doręczyciela Łebera) w stoczni Stalowego Grodu na Sanie powstanie pierwszy w RP "pływający" SMR.
Rosyjski "Akademik Łomonosow", nie będzie pierwszą i jedyną na świecie pływająca elektrownia jądrowa, która rozpoczęła komercyjną eksploatację w maju 2020 r. - Dojna Zmiana też potrafi zrobić S-M-R nawet z TOY_TOYA.

~Irek

Zadziwiające ilu idiotów cieszy się z sąsiedztwa elektrowni atomowej i zagrożenia skażeniem radioaktywnym. W Fukushimie właśnie teraz zrzucają radioaktywną wodę do morza, po katastrofie oczywiście super bezpiecznych reaktorów. A tak w ogóle po przyszłotygodniowej nominacji tuska to zobaczycie te elektrownie jądrowe Obajtka jak świnia bigos na łepetynie Kudłatego.

~Mieszkaniec

Small modular reactor (SMR) ??? Rośnie koszt energii elektrycznej z małego reaktora SMR NuScale w USA.
NuScale podaje, że bez dotacji rządowych prototypowa elektrownia z 12 reaktorami o mocy ok. 54 MWe netto każdy (łącznie ok. 648 MWe netto) będzie produkowała energię elektryczną po koszcie 96 dol.'2016/MWh (102 dol.'2019/MWh), a każda kolejna po 85 dol.'2016/MWh (90 dol.'2019/MWh) przy założonym koszcie kapitału WACC na poziomie 5,5 proc. Elektrownia miałaby się spłacić po 30 latach. Lokalni operatorzy sieci przesyłowych wskazują na koszt od 95 dol./MWh (PacifiCorp) do 125 dol./MWh (Idaho Power, analiza ze stycznia 2020 r.)
Będzie to drożej niż z nowych bloków gazowo-parowych (CCGT), dla których koszt produkcji energii wynosi 57 dol./MWh oraz drożej niż dla farm wiatrowych na lądzie bez rezerwowania mocy (52 dol./MWh) i paneli fotowoltaicznych bez rezerwowania mocy (67 dol./MWh).

~haha

Ten adam , idiota wypocił , że dlaczego tych SMRów nie budują przy wielkich miastach a ja się pytam idiotę czy Nowa Huta to nie dzielnica Krakowa i czy Kraków to wielkie miasto czy małe? Po co totalniacy idioci z tego miasta bez przerwy się kompromitują swoją głupotą.

~BRONEK

Czy ta nowa minister to też odkrycie towarzyskie?
Ale szybka kobitka, poprzednicy nie potrafili podjąć decyzji tyle czasu, a ona błyskawica