Proces rozwodowy - kompleksowy poradnik

Materiał zewnętrzny Image

Procedura rozwodowa we Wrocławiu

Niestety, czy tego chcemy czy nie, to rozwody się zdarzają. W większości przypadków orzeczenie rozwodu jest stosunkowo łatwe, a same sprawy rozwodowe trwają względnie krótko. Zdarza się jednak, że nie jesteśmy pewni jak przygotować dokumentację i od czego w zasadzie zacząć przygotowanie się do tak emocjonalnego i ciężkiego kroku. Przygotowaliśmy więc kompleksowy poradnik, który akurat w tym wypadku - opowiada o tym jak przebiega całe przygotowanie do rozwodu na terenie Wrocławia, co przygotować, gdzie napisać itd. Mamy nadzieje, że uda nam się Wam pomóc w przejściu całego tego trudnego procesu możliwie bezboleśnie i szybko.

Jak przebiega proces rozwodowy?

Wielu z Was zastanawia się pewnie jak przebiega postępowanie rozwodowe i co obejmuje jego poszczególne kroki.

Proces rozwodowy we Wrocławiu składa się z kilku kluczowych etapów. Po złożeniu pozwu, następuje pierwsza rozprawa, a potem przesłuchanie przez Sąd. To może być poprzedzone przesłuchaniami świadków, wywiadami kuratora, a nawet badaniami psychologicznymi z udziałem biegłych z OZSS. To skomplikowane i czasochłonne procedury, które warto zrozumieć zanim się nimi zajmiemy.

Oczywiście sytuacja nie jest tak oczywista jak opisujemy to wyżej, bo może się okazać, że oprócz samego rozwodu będzie potrzebne jeszcze np. pozbawienie władzy rodzicielskiej, jeśli przyczyną rozwodu jest przemoc w domu. Dodatkowo dochodzą też kwestie takie jak podział majątku wspólnego, który nagromadziliśmy przez okres bycia małżeństwem i kilka innych aspektów. Nieocenionym wsparciem może się okazać adwokat rozwodowy, który doskonale rozumie kwestie związane z prawem i pomoże nam w określeniu poszczególnych etapów działania.

Gdzie złożyć pozew o rozwód we Wrocławiu?

Jesteś z Wrocławia, ale średnio orientujesz się gdzie można złożyć pozew o rozwód? Spieszymy z odpowiedzią.

Biuro Podawcze Sądu Okręgowego przy ul. Sądowej 1 to miejsce, w którym składa się pozew o rozwód we Wrocławiu. Godziny urzędowania biura są ustalone od poniedziałku do piątku, dając szeroki zakres czasowy dla osób chcących złożyć dokumenty. Alternatywnie, istnieje także możliwość przesłania pozwu pocztą na ten sam adres.

Pamiętajmy jednak, że wysyłając dokumenty pocztą, warto jest to zrobić listem poleconym, bo tak ważna dokumentacja wymaga starannego dopilnowania.

Chcesz dowiedzieć się więcej informacji takich jak np. godziny działania Sądu Okręgowego we Wrocławiu? Sprawdź – Gdzie we Wrocławiu możesz złożyć pozew o rozwód?

Zrozumienie jurysdykcji Sądu we Wrocławiu w sprawach rozwodowych

Każdy Sąd ma swój obszar działania (podobnie jak to ma miejsce z np. komisariatami policji). W kwestii sądów zajmujących się rozwodami we Wrocławiu i okolicach możemy rozpisać to tak:

Sam Sąd Okręgowy, XIII Wydział Cywilny Rodzinny, obejmuje obszar Wrocławia i jego okolic. Jednakże, warto pamiętać, że obszar jurysdykcji obejmuje również sądy rejonowe w Miliczu, Oleśnicy, Oławie, Strzelinie, Środzie Śląskiej, Trzebnicy, Wołowie, Wrocławia-Fabrycznej, Wrocławia-Krzyków i Wrocławia-Śródmieścia.

Prawidłowe ustalenie właściwości sądu jest kluczowe dla prawidłowego przebiegu postępowania, bo bez tego nie będzie szans na prawidłowe rozpoczęcie działania w postępowaniu rozwodowym.

Kroki procesu rozwodowego we Wrocławiu

Proces rozwodowy we Wrocławiu i nie tylko wymaga dokładnego zrozumienia poszczególnych etapów.

Poza samym złożeniem pozwu, który jest kluczowym elementem i tzw. zapalnikiem do rozpoczęcia działań, musimy pamiętać również o:

• Konsultacja z prawnikiem, czyli pierwszy krok, który powinien zostać przez nas poczyniony w sprawie rozwodowej. Często jest on w stanie określić czy wyrok rozwodowy (np. w przypadku naszej winy), będzie dla nas korzystny lub nie.
• Uczestnictwie w rozprawach, które zasadniczo prawie zawsze jest obowiązkowe (z kilkoma wyjątkami). Skoro chcemy się rozwieść, to warto byłoby omówić wszystkie szczegóły, po to właśnie jest sprawa rozwodowa.
• Branie udziału w przesłuchaniach, które często są bardzo trudne dla osób biorących w nich udział, więc warto przygotować się mentalnie już przed rozprawą. Rozwody nie należą do najprzyjemniejszych typów spraw i często potrafią mocno nadwyrężyć nasze nerwy.
• Zebranie dowodów - jeśli pozywamy o rozwód z winy drugiej strony, to warto zaopatrzyć się w dowody np. zdrady czy przemocy w domu (wszystko zależne jest od sprawy, prosimy nie sugerować się konkretnie tym przy innych typach rozwodów).

Wymagana dokumentacja i opłaty

Przed złożeniem pozwu, konieczne jest dokonanie opłaty sądowej w wysokości 600 PLN na konto dochodów budżetowych. Informacje dotyczące numeru rachunku bankowego można znaleźć na oficjalnej stronie Sądu Okręgowego. Należy także przygotować skrócony odpis aktu małżeństwa oraz akty urodzenia wspólnych małoletnich dzieci.

W treści pozwu trzeba jasno określić żądanie rozwiązania małżeństwa oraz przedstawić dowody i uzasadnienie sprawy.

Podsumowanie

Mamy nadzieje, że wpisując frazę "adwokat rozwód Wrocław" w wyszukiwarkę traficie akurat na nasz artykuł, który w sposób krótki i rzetelny opisuje problematykę rozwodów jak i samo przygotowanie do sprawy rozwodowej. Nie opisujemy tutaj konkretnych przypadków, ale w większości sytuacji będzie to wyglądało bardzo podobnie. Najważniejsze to skontaktować się z odpowiednim prawnikiem, który w cięższych sprawach pomoże nam "ugrać" jak najwięcej na naszą korzyść. Dla niektórych nie sam rozwód się liczy, a np. władza rodzicielska, dobry prawnik rozwodowy poprowadzi sprawę tak, że skupi się na tym na czym nam zależy.

[p] Artykuł powstał przy współpracy z https://adwokat-wroclaw.biz.pl/
Adwokat Iwo Klisz i Wspólnicy - Kancelaria Adwokacka we Wrocławiu
adres: ul. Kazimierza Wielkiego 1, 50-077 Wrocław
telefon: 71 740 50

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =