Pluskwy coraz większą plagą. Sprawdź, czym są i jak z nimi walczyć!

Materiał zewnętrzny Image

Pluskwa domowa to ogromny problem, który wielu ludziom spędza sen z powiek. Kiedyś uważano, że pluskwy występują tylko w brudnych, niesprzątanych pomieszczeniach, dziś już wiadomo, że to nieprawda. Pasożyty mogą pojawiać się wszędzie, bardzo łatwo przenieść je na ubraniach i mogą pojawić się wszędzie tam, gdzie ludzie: w pociągach, autobusach, hotelach, a nawet szpitalach. Niestety, owady są trudne do wytępienia, walka wymaga cierpliwości i wdrożenia skutecznych metod. Jak zwalczyć dorosłe osobniki i jaja pluskwy? Które metody warto zastosować?

Jak wyglądają pluskwy?

Pluskwy domowe, czyli inaczej pluskwy łóżkowe to owady z rodziny pluskwiaków różnoskrzydłych. Mają ciemny kolor, cechą charakterystyczną jest spłaszczony kształt ciała i trzy pary odnóży. Pluskwy mają szeroką głowę, duże oczy i czułki, wrażliwe na zapach swych ofiar. Pluskwa łóżkowa ma ok. 5-7 mm długości. Owady nie latają, ale łatwo je przenieść z miejsca na miejsce np. na odzieży czy w walizce. Pasożyty żywią się krwią człowieka, żerują przede wszystkim w nocy, w dzień trudno je zauważyć. Pluskwy bardzo szybko się rozmnażają. Samice pluskwy składają dziennie ok. 1-7 jaj dziennie, czyli w ciągu kilku miesięcy w domu może pojawić się kilkaset pluskiew. Wiele osób dowiaduje się o istnieniu pluskiew w swoim domu po śladach ugryzienia na ciele. Miejsca po ugryzieniu są swędzące, często występują w skupiskach. Samo ugryzienie pluskwy łóżkowej jest niebolesne, ponieważ owady mają w ślinie enzymy znieczulające. Obecnie naukowcy nie potwierdzili, by istniały choroby przenoszone przez pluskwy. Należy jednak pamiętać, że ugryzienie pluskwy może przyczynić się do powstania ran i nadkażeń bakteryjnych. Niektóre osoby mogą być uczulone na pluskwy, kontakt z nimi może powodować silne reakcje alergiczne. O obecności pluskiew może świadczyć również mdły zapach w pomieszczeniach, w których przebywają.

Pluskwy w domu – ogromny problem społeczny

Pluskwy są coraz większym problemem, występują również w miejscach, gdzie przestrzega się higieny i regularnie sprząta. Obecność owadów powoduje u wielu osób ogromny lęk, obrzydzenie, jest powodem bezsenności, stresu oraz innych problemów psychicznych. Wiele osób stosuje metody domowe, licząc, że w ten sposób pozbędą się owadów z domu. Jednak domowe sposoby na pluskwy to mit, goździki czy liście laurowe nie odstraszą tych owadów. Chcąc skutecznie zwalczyć pluskwy, należy wykonać profesjonalny zabieg dezynsekcji.

Dezynsekcja – skuteczna metoda zwalczania pluskiew

Aby pozbyć się pluskiew ze swojego domu, należy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy mają odpowiednie narzędzia oraz wiedzą, jak skutecznie pozbyć się pasożytów. Sprawdzone usługi dezynsekcji pluskiew to wymrażanie Cryonite, zamgławianie ULV i oprysk. Jedną z najbardziej polecanych metod jest także IPM, łącząca Cryonite z zamgławianiem lub opryskiem. Podwójna moc dezynsekcji przynosi najlepsze efekty. Metoda IPM, czyli Integrated Pest Management dzięki połączeniu termicznej, fizycznej i chemicznej dezynfekcji jest bardzo skuteczna, pozwala w ciągu jednego zabiegu pozbyć się szkodników. Warto pamiętać, że pluskwy często chowają się w najmniejszych zakamarkach, w wielu pomieszczeniach, dlatego zabieg należy przeprowadzić w całym domu. Działanie środków biobójczych obserwuje się jeszcze do 2 tygodni po zabiegu.

Zwalczanie pluskiew nie jest łatwe, dlatego w przypadku zauważenia owadów w domu należy szybko podjąć odpowiednie działania. Najlepiej niezwłocznie skonsultować się z firmą, która świadczy usługi dezynfekcji. Dzięki pomocy wyszkolonych osób można szybko pozbyć się pasożytów, a także zapobiec nawrotom insektów.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =