Czy budowa bloków na osiedlu Ogrodowym jest zagrożona?

Image

W przestrzeni medialnej pojawiły się informacje, że o teren gdzie mają zostać wybudowane 3 nowe bloki na osiedlu Ogrodowym, upomnieli się dawni właściciele ziemscy. Ile jest prawdy w tych doniesieniach? Czy inwestycja jest zagrożona?

Publikacja wywołała wątpliwości radnych

Na ostatniej sesji Rada Miejska, przy okazji uchwały wprowadzającej zmiany Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Stalowa Wola, radny Damian Marczak wywołał temat dotyczący budowy nowych bloków na osiedlu Ogrodowym. Przytoczył on treść publikacji prasowej, która wywołała zaniepokojenie u części radnych.

- W tygodniku „Polityka”, w wydaniu z 15 listopada, pojawił się artykuł „Mieszkania widmo”, dotyczący generalnie jako takiego programu SIM (Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa). W części ten artykuł dotyczył również Stalowej Woli. Pozwolę sobie odczytać fragment tego artykułu. „7 sierpnia 2023 roku SIM Stalowa Wola znowu o sobie przypomniała. Oficjalnie otwarto oferty na wyłonienie wykonawcy I etapu budowy, której przez ponad 2 lata nie zdołano nawet rozpocząć. A teraz niespodzianka – władze miasta, wojewoda, a także KZN od początku wiedziały, że do terenów, na których powstać mają osiedla marzeń, roszczenia reprywatyzacyjne zgłosili dawni właściciele. Włączenie ich do SIM jest bezprawne”- radny Marczak przytoczył fragment artykułu, równocześnie pytając, czy zawarte w nim informacje są prawdziwe.

Inwestycja nie zostanie wstrzymana

Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny wyjaśnił, że nie ma żadnych przesłanek do tego, aby została zatrzymana budowa bloków. Przyznał, że zapoznał się z treścią artykułu, w którym jak podkreśla, manipuluje się faktami, wprowadza czytelników w błąd, a przede wszystkim podważa się pracę wykonaną przez SIM.

- Osiedle Ogrodowe jest realizowane na działkach, które zostały wniesione do KZN-u, następnie do SIM-u z KOWR-u bez żadnych obciążeń. Księga wieczysta na tych nieruchomościach jest zupełnie czysta. Nie tylko przygotowanie inwestycji stanowiło wniesienie nieruchomości, ale również w międzyczasie do przygotowania realizacji zostały zdjęte wszystkie służebności w tym zakresie. Pierwszy rozstrzygnięty przetarg w wysokości niecałych 44 mln zł dla 3 bloków (96 mieszkań) jest zupełnie bezpieczny i absolutnie nie będą wstrzymane żadne prace- powiedział prezydent.

Włodarz Stalowej Woli wyraził nadzieję, że pogoda pozwoli na to, by wykonawca, który ma już przekazany plac budowy, będzie mógł jak najszybciej rozpocząć realizację tej inwestycji. A przetarg ma charakter opcyjny, jeśli więc będzie możliwość, osiedle nie będzie składać się z 3 bloków, a dodatkowo jeszcze z 5, co dałoby łącznie aż 8 bloków (224 mieszkania). Oznaczałoby to, że praktycznie wszyscy chętni na nowe M w tamtym rejonie mieliby szansę zamieszkania na osiedlu Ogrodowym.

Włodarz miasta wyjaśnił, że roszczenia, które są kierowane przez spadkobierców rodziny Lubomirskich dotyczą zespołu Pałacowo- Parkowego, nie dotyczą terenów, na których mają zostać wybudowane bloki. Te obszary są znacząco oddalone od siebie. Nie ma więc żadnego zagrożenia, że inwestycja nie będzie realizowana.

Prezydent miasta Lucjusz Nadbereżny przypomniał, że w 2005 roku, w miejscu gdzie mają powstać bloki, zamierzano utworzyć cmentarz. Na szczęście te plany skończyły się na pomyśle. Zaznaczył, że w tamtym czasie nie było żadnych roszczeń, ani też wniosków ewentualnych spadkobierców w zakresie tego terenu.

Informacje przekazane przez prezydenta potwierdziła prezes SIM Renata Knap, informując radnych, że księga wieczysta jest wyczyszczona. Zaznaczyła, że SIM dysponuje nieruchomością przy ul. Ogrodowej, tą nieruchomość wniósł wspólnik- Krajowy Zasób Nieruchomości i na tej nieruchomości prowadzona jest inwestycja.

Istotne jest również to, że SIM ma zabezpieczone finansowanie nie tylko pierwszych 3 bloków, ale całości inwestycji, która jak już wspomnieliśmy, zakłada budowę 8 bloków.

Wkrótce zostaną podpisane umowy z przyszłymi najemcami

Przyszli najemcy otrzymali informację, że lista przydziału mieszkań została opublikowana.

- Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa opublikowała rozstrzygnięcie listy najemców, na której są 252 rodziny, które czekają na realizację tego przedsięwzięcia i otrzymania kluczy do swojego wymarzonego mieszkania. Po publikacji listy, w kolejnym tygodniu, rozpocznie się zapraszanie według priorytetu tej listy tych najemców do wyboru i potwierdzenia mieszkania, które mogli sobie wybrać, w specjalnie przygotowanej wizualizacji. Chciałbym z całą mocą podkreślić, że działania jakie są podejmowane w zakresie budowy 3, a docelowo 8 bloków na osiedlu Ogrodowym, są realizowane zgodnie z niełatwym harmonogramem, obejmującym taką inwestycję. Są one realizowane zgodnie z prawem- mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.

Kiedy powstaną pierwsze bloki?

Radna Renata Butryn skierowała pytanie dotyczące terminu zakończenia budowy bloków. Prezes SIM Renata Knap wyjaśniła, że wykonawcy został postawiony warunek, że I etap prac ma zostać zrealizowany w ciągu 25 miesięcy. Stosowna umowa została podpisana. Oznacza to, że do 20 grudnia 2025 roku mają zostać wybudowane 3 bloki. Warte podkreślenia jest to, że wykonawca złożył deklaracje, że jeśli tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą, prace zakończą się wcześniej niż przewiduje umowa.

- Mamy wykonawcę sprawdzonego, rzetelnego, który miał już możliwość realizowania inwestycji na tym terenie i z nim współpracujemy- mówi Renata Knap, prezes SIM.

W ramach I etapu budowy Osiedla Ogrodowego powstaną 3 budynki wielorodzinne zawierające 96 mieszkań od M2 do M5 wraz z kompleksowym zagospodarowaniem terenu (w tym: zjazd z ul. Ogrodowej, drogi wewnętrzne, miejsca parkingowe, oświetlenie terenu, monitoring osiedlowy, mała architektura, zieleń, zbiornik retencyjny wraz z siecią kanalizacji deszczowej).

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
maszynista

Jakis inny- Maszynista sie podszywa pod moj nik ,ja mam z malej litery i zalogowany jestem .A tamten - Maszynista to świnia chrumkajaca .

e2rds

~Maszynista, no tobie świniaku nie polecałem kwiczeć na zawołanie, ale skoro kwiczysz to bardzo dobrze, kwicz dalej, świnie jak zwykle kwiczą to stadnie, a ty jesteś w stadzie świniaków, dobrze i głośno kwiczysz.

~Maszynista

Był będzie jest ru..... er sedes

e2rds

maszynista, ja to wiem, ~Erde esko wa to tylko nick żeński, a to faktycznie obleśny świński knur PiS-uaru piszący pod wieloma nickami, tu zaraz mogą pojawić się jego "dzieci", to cały klan świniaków.

maszynista

Erde-eskowa to troll pi-s,uaru.

~Erdeeskowa

Zaraz ja cię przerobie na parówki szczochu niemyty

e2rds

~Erdee skowa, nie przejmuj się, obniżymy troszeczkę koszty, takiego obleśnego knura jak ty obedrzemy ze skóry, może ktoś tą skórę kupi na zelówki dla prezesa, a i truchło może przerobią na karmę dla młodych prosiąt, przynajmniej smro.u nie będzie i kwiczenia.

~Erdeeskowa

Er sedes szczoszku niemyty ty będziesz płacił 400 tysi ze swojej kieszeni

e2rds

To już teraz też nie dziwi 400 tys. umorzonego długu bo to też grosze.

e2rds

~jan, jeśli dla ciebie 1,5 mln złotych to są grosze to gratuluję rozumu.

~jan

do taka prawda , cieciu za szkieletora to miasto zapłaciło grosze.

~Taka Prawda

Aha...tak. Moje zaufanie w tej kwestii jest tak duże jak do super interesu z warzywniakiem. Ile to milionów poszło na spłatę właściciela szkieletora? Może lepiej nie przypominać. Tutaj chociaż chodzi o coś użytecznego a nie kolejny garb dla naszego miasta.

~Mieszkaniec

Ten Marczak to się za każdym razem ośmiesza. I to chce podobno na prezydenta startować

maszynista

~haha a ty to swinia jestes jak ciebie tutaj nazwali i zawsze bronisz pisu nawet jak nas mordują.

~Ubek

~czy to ważne
Cieszę się że jest nas więcej w tej upadłej dziurze za sprawą Kudłatego i jego tępych piesków.
Wyciągać, informować, uświadamiać. Może część mieszkańców przejrzy na oczy.

e2rds

~tak czy nie, nie rób z siebie kretyna i du.owłaza, takiego rozwoju miasta nie było w rozrywkowe "inwestycje" do których trzeba dopłacać i zadłużenia na 300 mln złotych, a bloki to wybudowano na pożyczkach które lokatorzy muszą spłacać, obiecanych osiedli Charzewice i Leśna "nima i nie byndzie" w najbliższych dwóch latach, choć zarząd bierze kasę od roku.

~Czy to wazne

Alze milo sie czyta ten skowyt odrywanych od koryta świń posowskich zdradzieckich mord

~Martzack

Narzuta się ten Marczak takiego badziewia i potem filozofuje.

~tak czy nie

do czy to ważne , więcej bredni i kłamstw jeszcze w życiu nie słyszałem a już żyje trochę na tym świecie. Hejterze takich głupot to tylko totalniak może wymyśleć. Ale fakty są takie , że poprzednik obecnego prezydenta wybudował przez 12 lat jeden blok koło stadionu komunalny. A obecny prezydent przez 7 lat wybudował 3 bloki też tam koło stadionu i mieszka tam teraz ponad 100 rodzin i wszyscy są szczęśliwi jak nigdy wcześniej. Żebyś hejterze za te pomówienia nie wylądował we więzieniu bo gdybyś mi to powiedział przy świadkach takie brednie to byś na 100 procent siedział i ode chciało by ci się hejtu. Takiego rozwoju naszego miasta jak to miasto istnieje jeszcze nigdy nie było co widzą wszyscy mieszkańcy Stalowej. W tych blokach co wybudował obecny prezydent nie mieszka ani jeden Koreańczyk mam w tym bloku rodzinę i oni wszystko widzą i mi mówią. A w tylną część ciała będziesz codziennie walony jak do koryta dojdą totalni i ty o tym dobrze wiesz.

maszynista

Te nowe bloki to nie powstaną ,bo pis juz odchodzi od koryta .A nowe partie przy korycie nie dadzą kasy na nowe bloki.300 milionow teraz mamy zadluzenia ,wiec bedzie stagnacja i splata starych kredytow.

~Aaąaaa

Czy to ważne ~ jeśli byś tak o mnie pisał jak o prezydencie to spotkali byśmy się w sądzie Nie myśl że jesteś anonimowy

~czy to ważne

peło sreło kudłaty i lakiernik powinni siedzieć w więzieniu na zniszczenie i doprowadzenie do ruiny miasta, które za chwilkę będzie miało burmistrza. obiecanki cacanki, a głupiemu radość - głupcami w tym frazeologizmie jesteście Wy naiwnie wierzący w kolejne obietnice wymyślane przez kudłatego eunucha i jego podnóżka, jedno osiedle, drugie osiedle, trzecie osiedle, a eunuch ledwo 1 blok (słownie JEDEN) wybudował i oddał w nim 30 % mieszkań Koreańczykom. i takie są fakty!!!

~czy to ważne

ale wy jesteście puści co niektórzy komentatorzy, jak to w skeczu boicie się gejów a nie przeszkadza wam ze walą was w odbyt codziennie. czy wam się wydaje ze przejmuje się opiniami jakich ludzików co to sobie zmieniają nicki i przy kazdej odpowiedzi piszą niemal to samo? otóż nie. wasze wypowiedzi są tak płytkie i puste jak wasze kieszenie po 8 latach rządów tych złodziei. oni napychają sobie kieszenie waszymi pieniędzmi, a Kudłaty gnom i jego głupi giermek lakiernik są tego dobitnym przykładem jak walą was w odbyty, a wy jeszcze im przyklaskujecie. wysilcie się chociaż na polemikę ze mną. proszę

wyborca

Czy są przewidziane parkingi podziemne, a właściwie 1 duży parking podziemny pod całą inwestycją?

Tak się robi w cywilizowanych miastach i wtedy na zewnątrz można pozostawić tereny dla ludzi.


Skrobanie szyb w zimie, sauna w lecie, to nie są standardy XXI wieku.

~Tubylec

Czy to prawda że mieszkania są już porozstawiane śmietance stalowej i woli i ich rodzinom?

e2rds

~haha, zawsze wolno ci z siebie idiotę zrobić i niedorozwoja, tylko po co o tym piszesz by wszyscy o tym wiedzieli.

~Jerry

Zgodnie z harmonogramem jaki przedstawiono kilka lat temu, to w czwartym kwartale 23 pierwsi najemcy mieli otrzymać klucze do mieszkań. No to mamy właśnie ten czas i budowa jeszcze nawet nie ruszyła. Będzie trzy, a może 8 bloków, może jutro albo za pięć lat. Mieszkańcy jeszcze starszej inwestycji czyli osiedla leśna też pozdrawiają obiecywaczy!

~haha

do czy to ważne Polska w ruinie to była w czasach jak przy korycie siedziało peło.

~czy to ważne

przecież to od początku był przekręt garbatego kudłatego gnoma i jego głupiego podnóżka lakiernika. Polska w ruinie!!! - to nasze hasło, spełniliśmy nasze obietnice Prawo i Sprawiedliwość

~czy to ważne

pisowskie zdradzieckie mordy wraz z kudłatym gnomem czyli zakłamana klika pro komunistycznych aparatczyków partyjnych pod przywództwem niejakiego szpiega KGB zwanego w kręgach TW Balbina już dawno uwalili HSW i budowę KRABów. Wszyscy mówią o Krabach w samych superlatywach jednak "panujący" w Stalowej Woli eunuch co to ma tyle do gadania co nic, za namową swojego ruskiego kolegi podpisał sie za likwidacją tego projektu i nie robi zupełnie nic aby to zmienić. Oczywiście z gębą pełną frazesów kłamie codziennie w jakim to mlekiem i miodem płynącym żyjemy mieście.