Choć nie jednogłośnie, ale… Radni umorzyli zaległości czynszowe sięgające 400 tys. zł

Image

Rada Miejska pochyliła się nad 3 uchwałami dotyczącymi umorzenia zaległości czynszowych. Każda z nich dotyczyła innej nieruchomości, a same zaległości z odsetkami wynosiły kolejno około: 92 tys. zł, 255 tys. zł i 44 tys. zł.

Głos w tej sprawie zabrała radna Renata Butryn, która zwróciła uwagę, że zaległości w płaceniu czynszu dotyczą kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat wstecz.

- Pragnę zwrócić uwagę tylko na jedną rzecz. W którymś momencie zabrakło takiego skutecznego działania działu windykacji w ZAB-ie, z tego względu, że jeżeli ktoś zamieszkiwał mieszkanie komunalne (duże mieszkanie) i nie opłacał tego mieszkania przez wiele lat, mimo że te zaległości czynszowe już wskazywały na to, że należało coś zaproponować czy wnieść komorniczy nakaz po to, aby zamienić to mieszkanie na mieszkanie socjalne. Wiadomo, że nie można w tej chwili lokatorów pozbawić prawa do mieszkania. Obciążało to budżet miasta. Ponadto tworzyło to atmosferę wśród innych mieszkańców, że nie musi się płacić i tak się będzie mieszkać. Zagrożenie eksmisją do innego pomieszczenia, w inne warunki, mogłaby wywrzeć presję na innych niepłacących żeby jednak się zmobilizowali i płacili- mówiła radna.

Renata Butryn zwróciła uwagę na to, że problemy miasta względem dłużników pogłębią się wobec niewystarczającej ilości mieszkań socjalnych i komunalnych. Stanie się to wskutek zmiany przypisów na niekorzyść gmin.

- Zmiany w prawie będą w dalszym ciągu obciążać budżet miasta za to, że nie ma mieszkań socjalnych do wskazania dla osób eksmitowanych z zasobów prywatnych, czy Spółdzielni Mieszkaniowej. Będzie to pogłębione do tego stopnia, że spółdzielnia, która nie będzie mogła wykonać nakazu eksmisji komorniczej, ze względu na to, że gmina nie wskazuje mieszkania socjalnego, będzie mogła wystąpić z roszczeniem o zaległości czynszowe dotyczące czynszu w drodze rekompensaty od miasta. Do tej pory było tak, że płacimy czynsz w momencie kiedy powstaje to roszczenie wobec gminy. Teraz ma się to pogłębić o to, że będzie to dotyczyć jak gdyby wstecznych zaległości- mówiła radna Butryn.

Radna Renata Butryn zaznaczyła, że już teraz miasto musi płacić odszkodowania za niewskazywanie mieszkań socjalnych do eksmisji. W przekonaniu radnej problem ten będzie narastał, ponieważ nie ma rozwiązań dotyczących budownictwa socjalnego i komunalnego. Zwróciła też uwagę na ten problem jakiś czas temu pisząc interpelację dotyczącą stworzenia pomieszczeń zastępczych, ale ten problem nie został rozwiązany.

Głos w tej sprawie zabrał przewodniczący Komisji Mieszkaniowej w Radzie Miejskiej Jan Sibiga, który zaznaczył, że w zasobach mieszkaniowych gminy są lokale socjalne i w miarę możliwości, w przypadku wyroków eksmisyjnych, składana jest propozycja objęcia takiego lokalu przez dłużnika.

- Inną kwestią jest wyegzekwowanie od mieszkańca Stalowej Woli, który posiada wyrok eksmisyjny, opuszczenia dotychczas zamieszkałego lokalu i przeniesienia się do lokalu socjalnego- mówił Jan Sibiga.

W przypadku 2 uchwał dotyczących umorzenia zaległości czynszowych „za” oddało głos 15 radnych, 4 było przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. W przypadku uchwały dotyczącej zaległości sięgających najwyższej sumy „za” oddało głos 13 rajców, 4 głosowało na nie, 4 wstrzymało się od głosu.

Komentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
Tpsa

To jest zachęta dla innych, oni nie płacą to dlaczego ja mam płacić . Taka sytuacja będzie narastała. Radni dają przyzwolenie do oszukiwania społeczeństwa do cwaniactwa. Na papierosy, piwko są pieniądze na czynsz już brak, co tam ,inni za nas zapłacą. Tylko eksmisja do kontenerów z dala od osiedli tych dłużników nauczą życia w społeczeństwie.

~mieszkaniec

Zastanówcie się dlaczego rachunki za prąd potrafią oni opłacać a za ogrzewanie mieszkania już nie. Odpowiedź jest bardzo prosta bo jakby nie zapłacili za prąd to im ten prąd już na drugi dzień odetną a koszty następnego podłączenia są potężne i oni o tym wszystkim dobrze wiedzą więc płacą. Natomiast ogrzewania w bloku nie da się odłączyć bo ciepła woda krąży w obiegu i oni to wykorzystują. A ci co płacą za ogrzewanie płacą też za tych co nie płacą.

e2rds

Świ nio kwicząca ~Erde esk owa, ja płacę uczciwie za wszystko, nawet i TV-nierzadową bo jeszcze mam obowiązek, ale że ty oble śny knurze kwiczysz to też dziękuję, wszak dostaliście polecenie świniaki " na każde moje zdanie kwiczeć świniaki na zawołanie' i dobrze to robicie niedorozwoje.

~Erdeeskowa

Er sedes szczoszku sam nakradles i ciebie powinni ścigać

~Maćkowa Ruda

Postawić kontenery mieszkalne i wiele osób nie będzie chciało tam trafić. Dla tych faktycznie z problemami rozwiązywać sprawy indywidualnie.

~czy to ważne

mówią na mieście, ze tych dwoje co im umorzyli to pierwszą osobą jest stara kudłatego gnoma zwanego prezydentem i jak to mówił starzec z Żoliborza o niej - dawała w szyje przez całe życie, i ponoć przez to chlanie i wady płodu u gnoma dziś taki wykastrowany głosik ma. Druga z osób to z rodziny giermka lakiernika, który również na lakierni pokazywał jak się chleje ale wówczas jeszcze był bez matury kupionej u rydzyka.

~hehe

Cala prawda o nie płacących za przeważnie ogrzewanie ich mieszkań , skoro nie płacą to za nich inni muszą zapłacić choćby przez dopłaty do ogrzewania co roku. To tak jak w sklepie złodzieje kradną co się da to klienci za złodziei muszą za towary więcej płacić bo sklep musi zarabiać. A najwięcej to pracownicy sklepów te sklepy okradają i wynoszą ze sklepu wszystko co im się uda ukraść. Każdy sklep wie ile towaru zostało ukradzione w czasie remanentu wszystko zostaje wyliczone.

~Pomyslcie

Skoro umorzono zadłużenia osób które nie płacili za mieszkanie np od 10 lat to za 10 lat też umorzą bo jednak można mieszkać za darmo.dzis kto pracuje za najniższą krajową stać na 400 zł czynszu ale tym nierobom się nie chce pracować! Proponuję się zjednoczyc i nie płacić czynszu.jak nas będzie 1000 osób to już sukces gwarantowany

e2rds

Jest zasadnicza różnica, w HSW za Kraby trzeba zapłacić, czym, a z Korei można dostać na kredyt, będą droższe, ale ktoś później zapłaci, przecież nie rząd PiS-uarów. Już wystarczająco zadłużyli Kraj, a resztę co jeszcze było to rozkradli, lub zmarnotrawili bezpowrotnie, dopiero wyjdzie ile tego było dlatego trzęsą co niektórzy portkami.

~Grzegorz

Między Agencją Uzbrojenia a HSW powstał spór dotyczący zakupów systemów artyleryjskich. AU zamówiła kolejną partię haubic K9A1/K9PL. Tymczasem HSW, producent haubic Krab, podkreśla że zwiększył moce produkcyjne i jest w stanie dostarczyć więcej Krabów. Wojsko chce natomiast przyspieszenia dostaw Krabów z istniejących umów na polskie działa, a także realizacji projektu zmodernizowanej haubicy, Kraba 2.

Reklama

Między armią i przemysłem znów zaostrzył się spór o systemy artyleryjskie
Wojsko planuje duże zamówienie na haubice z Korei, by pilnie osiągnąć zdolności
Huta Stalowa Wola deklaruje, że ma moce produkcyjne, by szybciej dostarczać Kraby
Agencja Uzbrojenia naciska z kolei na projekt nowej haubicy, czyli Kraba 2

~Tymcio2708

Wogole nie powinno dojść do tak wysokich zadłużeń ale to tylko w Polsce takie prawo powinno być tak jak w innych krajach nie płacisz 2 rachunki i wyjazd tyle ludzi nie ma gdzie mieszkać i płaciliby jak należy patologia czuje się bezkarnie nie płacą mieszkają. I jeszcze im umarzaja zaległości normalnie szok

~Aaa

No chyba pora na zmiany

~SZARAK

TO JA NIEPOTRZEBNIE PŁACIŁEM????????

~lOGIK.

Musieli przewidzieć, że tak będzie i przez to nie płacili. To niezwykle inteligentni ludzie. O ile stopni IQ muszą przewyższać TYCH POZOSTAŁYCH.

~lOGIK.

Musieli przewidzieć, że tak będzie i przez to nie płacili. To niezwykle inteligentni ludzie. O ile stopni IQ muszą przewyższać TYCH POZOSTAŁYCH.

~Filozof

Wychodzi na to, że co co nie płacą wykazują się najwyższym stopniem inteligencji.

~Realista

Takie instytucje jak ZAB i Współdzielenia nie powinny mieć prawa funkcjonować. To zacofane, komunistyczne twory które potrafią pobierać opłatę i ją podnosić. A najprosztych spraw nie potrafią załatwić. Zbędne instytucje dla zacofanych nierobów.

wyborca

Powinniśmy solidarnie przestać płacić, jeśli patologia może, a uczciwi obywatele nie. Opozycja to podchwyci, czy jej nie ma?

wyborca

Nie będę płacić odstępnego, to co mi zrobią, nic mi nie zrobią, chroni mnie ustawa o ochronie praw lokatorów.

Ale co z rachunkami?

~Hanel

Uczciwie płacącym za to podnoszą znowu czynsze ..

~kto

Do Rrrr , ale kto gazpromowi umorzył te 2 miliardy złotych, oto jest pytanie?

~Rrrr

Co to jest przy umorzeniu 400mln USD gazpromowi.

~toż to szok

To jest tak nieprawdopodobne, że aż nienormalne. Prezydencie ze swoimi "doradcami" - warto pomyśleć czy jest Pan uczciwy????????????????

~Marek

Państwo PIS przygotowuje swój elektorat do następnych wyborów . Nic nie robię cały dzień ....... jak to leciało ?

~bolek

Mam nadzieję że ci nieudacznicy pseudo radni w następnej kadencji już nie zagłosują.Takiego gówniarstwa nie potrzebujemy w Stalowej Woli.

~bolek

Co to za prawo.Co to za państwo.Wielu z nich ma za co zapłacić ale po co jak dług zostanie im umorzony.A ci co płacą dalej będą utrzymywać pijaków,nierobów a spółdzielnie ciągle podnoszą opłaty które nie mają żadnych podstaw.

~Grzegorz

Na ZAB zmienili burdel tatę na burdel mamę ale kurtyzany dalej te same. Wycofanie z likwidacji było błędem. Inny nadzór jest potrzebny i pracownicy kompetentni.

wyborca

Zacznijcie im zabierać i licy-tować auta. Dopiero zacznie się kw-ik tych patu-sów.

~kagaj

Ci co byli za powinni sami ponosić koszty utrzymywania patologii, która nie płaci.. Zgadzam się ze wszystkimi tu komentujacymi. Nam podwyżki czynszów, a pijusy się bawią za nasze.. To jest kur. skandal! Radni na bruk

Andrzej_2.0

Jaki jest sens płacić czynsz skoro miasto wspaniałomyślnie umorzy i zapłacą podatnicy ewentualnie inni użytkownicy lokali.