Pierwszy taki przystanek i jedyny w Polsce. Zobaczcie zdjęcia!

Image

Przystanek na Okulickiego, na który tak czekali mieszkańcy, jest już dostępny dla oczekujących na przyjazd autobusów miejskich. Jest ładny, nowoczesny i zdaje się jedyny taki w Polsce. Pasuje no nowo wyremontowanej ulicy.

Zbudowano go przede wszystkim z myślą o pasażerach i ich komforcie, bo przecież gdy pada, wieje, świeci zbyt mocno słońce gdzieś trzeba poczekać na przyjazd autobusu. Ale ten przystanek jest zupełnie inny niż wszystkie przystanki w Polsce. Dlaczego?

- Miejski Zakład Budynków, we współpracy z lokalnymi projektantami i wykonawcami, stworzył prototyp zielonego przystanku, który według naszej wiedzy jest jedynym w Polsce posiadającym różnorodne systemy roślinności, spełniające ekologiczne funkcje niezależnie od pory roku. To gwarancja wysokich walorów estetycznych oraz ukłon w stronę mieszkańców i środowiska naturalnego. Okalająca wiaty roślinność ma za zadanie wspomagać proces oczyszczania powietrza z samochodowych spalin i innych pyłów, gromadzić deszczówkę, stać się miejską enklawą dla owadów miododajnych i małego ptactwa, obniżać temperaturę w upalne dni- mówi o administrowanym przez siebie przystanku Miejski Zakład Budynków w Stalowej Woli.

A jak wygląda ten przystanek, widać na zdjęciach. Jest zbudowany z trwałych materiałów, odpornych na warunki atmosferyczne, nie straszny mu deszcz, śnieg i zawieje, zaopatrzony jest w herb miasta i posiada wszystkie niezbędne informacje jakie znajdują się na innych stalowowolskich przystankach, a więc np. numer linii czy rozkład jazdy. Nowoczesność aż kipi, bo na dachu jest nie tylko zielono, ale i znajduje się tam system małej retencji drenażowej wraz z dwoma panelami fotowoltaicznymi. To aż dziwne, ale… wiata jest w pełni samowystarczalna. Ma komputerowo sterowany system nawadniania zielonej ściany i oświetlenia. Specjalne sterowniki włączają i wyłączają pompy nawadniające. W razie suszy MZB dostanie info na aplikację by uzupełnić wodę. A wśród roślin znalazły się: geranium, pachysandra, bergenia, hosta. W donicach posadzono bluszcz, na dachu obficie kwitnące rozchodniki: album, spurium i reflexum. Są ławeczki i kosze na śmiecie. Można więc także odpocząć, posiedzieć i podziwiać zieloności znajdujące się wokół.

- Zależało nam, aby zielone przystanki w Stalowej Woli były modelowym przykładem, jak taka infrastruktura pasażerska powinna wyglądać, nadając nowy charakter miejskim arteriom. Jeżeli tego typu konstrukcje spotkają się miłym przyjęciem wśród mieszkańców, dołożymy wszelkich starań, aby było ich więcej- zapewnia MZB.

Podoba Wam się taka wiata przystankowa?

Przewiń do komentarzyKomentarze

Dodaj swój komentarz

Przed publikacją zapoznaj się z Polityką Prywatności. Pamiętaj ponosisz odpowiedzialność za swój wpis!
By sprawdzić czy nie jesteś bootem, wpisz wynik działania: 1 + 2 =
~Orion

Jak tu pochwalić skoro to zwykłe niedoróbstwo. Pod ławkami goły, szorstki beton, który za chwilę będzie brudny, czarny i nie do umycia. Wygląda ochydnie. Powinno to być obłożone płytkami i dopiero nałożone siedziska. Kto to odebrał ????? Czym się tu chwalić ???

~Jej

A jaki znajomy i za ile naszych pieniędzy to zrobił ?

~!!!

~jozek jak coś piszesz to pisz prawdę co to tunelu do koszt całej inwestycji wyniósł Świnoujście ponad 912 milionów złotych, z czego 85 proc. (775,6 mln zł) stanowiło dofinansowanie z Funduszy UE , natomiast pozostałe 15 proc. (136,9 mln zł) miasto pokryło z własnego budżetu

~jozek

PiS odzyskal wiele co PO sprzedalo np.Bank PKO S.A,Kolejke linowa na Kasprowy.Wybudowal tunel pod Swina,pobudowal nowe obwodnice i drogi ekspresowe ,rurociag z Norwegi,rozwinal stocznie i przemysl stoczniowy.Rozwinal LOT ktory byl na skraju bankructwa,odremontowl dworce kolejowe np,w Rozwadowie.Rozwinal sie Orlen i daje duze zyski.Teraz Tusk bedzie wszystko sprzedawal i oddawal w obce rece.Tego chceliscie glosujac na PO i Holownie?

~kierowca

Głupi olo, jak nie masz pieniędzy to bierz się za uczciwą robotę i dostaniesz zapłate. To samo się tyczy rządu jak nie mają grosza to do roboty się brać i pieniądze się znajdą tak jak PiS zrobił 8 lat temu jak odziedziczyli bilion długów od PO.

~Olo

Już niedługo nowy rząd zacznie robić porządki. Oczywiście nie będzie lepiej bo PiS roztrwonił wszystko. Także piniedzy nima i nie będzie.

~Kopki

Już wizjoneuł lipiusz postawił dla wielkich mieszkańców śmietnikoławki z półką na makulaturę do czytania na kiblu Myślę że niejeden bezdomny skorzystał smiech2 Znany jest ten menadżeuł z takich pomysłów które działają na każdego mikrocefala w Polsce. Choćby pierwszy z brzegu przykład. Otfaułcie spożywczego po ułemącie korespondujący z hasłem: "Tylo siem teroz w mieście dzieje. Nareście"
Także jestem przekonany że i ten innowacyjny wytfuł wyobułaźni świetlistego i jego spółki wejdzie przebojem w nasze życie i będzie swoistym przełomem. Co z pewnością nastąpi smiech2

~Saturn

Brakuje wejść USB i bieżącej wody wtedy można mówić o jedynym przystanku w Polsce

Mariusz77

Tak, sciany i dach tego badziewa o szerokosci nawet nie 1 matra wspaniale chronić będą przed deszczem , sniegiem i wiatrem .
Jak to nazwał autor tych wypocin ??? Modelowo ??? Modelowo to on moze wyglada zza birka tych którzy nigdy z niego nie skorzystają . Modelowy teź to przyklad wyrzucenia naszej wspólnej kasy w bloto .

~jan

...... już jeden taki przystankowy ,,hit" stoi koło straży pożarnej, miał być klimatyzowany w lecie, ogrzewany w zimie, kosztował kupę kasy a ,,funkcjonalnością" nie różni się od ławeczek przerobionych z kontenerów na śmieci .... ważne że jest zrealizowana ,,wielka wizja" włodarza, jest kolejny sukces, zrobione fotki, tylko pokropienia nie było .....

~Mordechain

Jaka jest cena tego cudu?nie pisaliście do wiadomości bo pewnie z dziesięć normalnych przystanków można wybudować.Tvp info już film zrobilo o pisowcach innowatorach.Zaproscie Jarka na otwarcie bo ostatnio same porażki przeżywa .

~Staszek

Ciekawy pomysł. Podoba mi się.

~Obca

Ciekawi mnie jak długo będzie ładny przyjdą wydra podpala bo taka jest chołota w Stalowej Woli przykład w Rozwadowie co zrobili najmłodszym dzieciom

~Penetrator

Super i miejsce do spowiedzi. No i fajnie

~złomiarz

Ile i do ilu kieszeni trafiło, żeby wywalić tyle hajsu na jeden przystanek ?

~Forte

Moje obiektywne zdanie to takie ze wygląda ładnie ale przed niczym nie chroni.Poza tym jesli już taki ma być nowoczesny wiec dlaczego nie ma zainstalowanych tablic ektronicznych .Podobnie jak ich brak odczuwalny jest przy dworcu PKP Rozwadow czy na rozwadowskim rynku.

~Opozycyjny

Proszę o dokładny kosztorys, czyj to był pomysł, kto go zatwierdził i czy jest mezata/żonaty,ile osób przy tym pracowało, ile ma gwarancji, czy jest odporny na uderzenia meteorytów, ile wody z niego spłynie po deszczu i dokąd, jakiego typu materiały zostały wykorzystane i czy spodobał się Kim Dzong Unowi !

~Zygfryd

To prezydent Stalowej Woli będzie miał prawne kłopoty za przekazanie danych mieszkańców do poczty. A życzliwi mówili mu, pamiętam, nie wolno tego robić, to łamanie prawa. Ale mimo to posłuchał prezesa Kaczyńskiego.

~To solo

miejsce dla psa, żeby pilnował przed wandalami

~Harlen

Specyficzna to jest funkcjonariuszka, funkcjonariuszko.

~Wlad

Drugi przystanek względem pierwszego bardzo płytki, zupełnie niechroniący przed opadami.

~Nr7

To chyba żart, nowocześniejszy i praktyczniejszy postawili w Dwikozach.

art2deco

No i tablica czasu przyjazdu może tez,,, park autobusowy współczesny wiec integracja z GPS powinna być możliwa.

art2deco

Mnie się podoba i nawet rośnie w śniegu. Lokalizacja powinna być w miejscach specyficznych.

~Das

Co za odklejone bzdety smiech2. Jak już chcesz być taki eko, to zajmij się w końcu syfem jaki hsj puszcza na miasto.

~Skrzat8

Na pierwszy rzut oka super. Lecz ten kto to projektował, sprawdził i zatwierdził nigdy nie stał na przystanku. Daszek za krótki i brak częściowej zabudowy z przodu. Ten przystanek nie uchroni czekającego na autobus przed wiatrem, słońcem, deszczem i śniegiem ale wygląda super.

~Obywatel

Te Przystanki jeszcze powinny być zabezpieczone przed Wandalami i Marginesem społecznym który wszystko niszczy.

~Podatnik

Czy przystanki będą otoczone taką samą "opieką konserwatorską" jak przystanek z klimatyzacją na alejach obok straży?

~Iskra

Ładny jest , fakt. Ale czy ochroni nieco przed wiatrem i opadami ? I czy te ławeczki (deseczki) nie moglyby być dłuższe? Beton brzydko widać...

jusek

Cenzura komentarzy?